שתף קטע נבחר

מבוכה לרה"מ הסיני: "הון של מיליארדי דולרים"

וון ג'יאבאו הצהיר על עצמו שגדל בבית "עני מאוד", אבל נראה שמשפחתו התקדמה מאוד מאז. "ניו יורק טיימס" חשף כי "סבא וון", קרוביו וחבריהם צברו הון עתק של מיליארדי דולרים בזמן שכיהן בתפקידים בכירים. אבל בסין לא תוכלו לקרוא על זה

משפחתו של ראש ממשלת סין, וון ג'יאבאו, מחזיקה בנכסים בשווי של לפחות 2.7 מיליארד דולר - כך עולה מתחקיר שפרסם הבוקר (יום ו') העיתון "ניו יורק טיימס". בעקבות התחקיר המטיל ספק ביושרו של וון, חסמה בייג'ינג את הגישה לאתר האינטרנט של העיתון האמריקני המוערך.

 

התחקיר מעלה כי אמו של וון, אחיו וילדיו צברו את רוב הונם לאחר שמונה לסגן ראש הממשלה ב-1998. חברות שבבעלות בני המשפחה וחבריהם החזיקו נכון ל-2007 במניות בשווי 2.2 מיליארד דולר בחברת הביטוח "פינג אן" והשקעה של אמו בת ה-90 של בחברה הייתה שווה 120 מיליון דולר לפני חמש שנים.

 

גם לאמא יש מיליונים. ג'יאבאו (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
גם לאמא יש מיליונים. ג'יאבאו(צילום: gettyimages)

 

ראש הממשלה הסיני אמנם אמור לפרוש בקרוב מתפקידו, אך מדובר בגילוי מביך עבור מי שהצהיר בשנה שעברה שגדל במשפחה "ענייה מאוד" וכונה בעיתונים "סבא וון" בגלל האנושיות הרבה שהפגין כלפי אזרחי המדינה. התחקיר צפוי לפגוע בו אם יבקש, כצפוי, להמשיך לבחוש בפוליטיקה הסינית מאחורי הקלעים. משפחתו סירבה להגיב לטענות שהעלה ה"טיימס".

 

המשפחה בנתה את "קן הציפור"

בין היתר נטען בתחקיר כי משפחתו של וון היא בין היתר הבעלים של פרוייקט נדל"ן בבייג'ינג, מפעל צמיגים בצפון סין וחברה שהייתה מעורבת בבניית מתקני ספורט לקראת האולימפיאדה ב-2008, כולל האיצטדיון הראשי "קן הציפור". אחיו הצעיר של וון הוא הבעלים של חברה שקיבלה מהממשלה חוזים ותמיכה כספית בשווי של יותר מ-30 מיליון דולר ושולטת בנכסים בשווי 200 מיליון דולר.

 

מסמכים של מחלקת המדינה האמריקנית שהודלפו בשנת 2010 לאתר "ויקיליקס" העלו כי וון מודע לכאורה להון העצום שצברה משפחתו, אבל אינו מרוצה מכך. "הפעילויות של משפחתו מגעילות את וון", אמר איש עסקים סיני לדיפלומטים אמריקנים ב-2007, "אבל הוא לא מסוגל או לא מעוניין לפעול בנושא".

 

יש סיבה לחגוג. עם הנשיא הו ג'ינטאו (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
יש סיבה לחגוג. עם הנשיא הו ג'ינטאו(צילום: gettyimages)

 

בסין הקומוניסטית, פרטים על חייהם הפרטיים וענייניהם הפיננסים

של מנהיגי המדינה נשמרים בסוד מהציבור, אולם בשנים האחרונות דווח לא פעם על שחיתות בצמרת. רק היום הודח מהפרלמנט בו שילאי, בכיר במפלגה הקומוניסטית שאשתו הורשעה ברצח והוא עצמו מואשם בשחיתות, שוחד והפקרות מינית. לאחרונה דווח כי גם משפחתו של שי ג'ינפינג, סגן נשיא סין שצפוי להתמנות בחודש הבא לראש המפלגה הקומוניסטית ובמרס לנשיא המדינה, צברה הון עצום. 

 

במשרד החוץ בבייג'ינג דחו את מסקנות התחקיר של ה"ניו יורק טיימס" וטענו כי הוא "מכתים את שמה של סין ועומדים מאחוריו מניעים סמויים". דובר המשרד נשאל אם כן מדוע נחסמה הגישה למהדורה המקוונת של העיתון והשיב כי "סין מנהלת את האינטרנט בהתאם לחוקים וכללים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
דאג למשפחה? וון ג'יאבאו
צילום: רויטרס
בו שילאי. הואשם בשחיתות והודח
צילום: AP
מומלצים