שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם, אוהד צויגנברג, חיים צח, עידו ארז

נתניהו נבלם לפני הוועידה; יחולק הסכם של שורה

בית הדין של הליכוד דחה את החלטת ועדת הבחירות, הנשלטת על-ידי רה"מ, למנוע ממיכאל איתן ומתומכיו לאסוף חתימות הקוראות להצבעה חשאית עד 12:00. ההסכם שעליו יצביעו יכלול שורה אחת. מ-18:00: ynet יעביר שידור חי מהוועידה

נתניהו ניסה לעצור בכוח את הניסיון לכפות הצבעה חשאית על האיחוד עם ישראל ביתנו - אך נבלם חלקית: בית הדין של הליכוד פסל הבוקר (יום ב') את החלטת ועדת הבחירות המרכזית של המפלגה, אשר נשלטת על-ידי ראש הממשלה, שקבעה כי ניתן להחתים חברי ועידה על הדרישה להצבעה חשאית עד השעה 12:00 בלבד. החל מ-18:00 יעביר ynet שידור חי מהוועידה.

 

בחירות 2013 - כל הכתבות ב-ynet 

 

בהמשך הודיע ראש הממשלה כי בכניסה לוועידה יחולק הסכם שיכלול שורה אחת בלבד, ולפיו הליכוד וישראל ביתנו "החליטו על ריצה משותפת שמשלבת באופן פרופורציונלי בין הסיעות לפי מצבן כיום של 27 מנדטים לליכוד ו-15 מנדטים לישראל ביתנו".

חברי ועידת הליכוד יתכנסו ב-18:00 להצבעה על ההסכם שגיבש נתניהו עם אביגדור ליברמן. הפרטים המלאים של ההסכם - כמה מקומות יהיו לכל מפלגה ברשימה המשותפת, או מה תהיה מידת מעורבותם של נתניהו וליברמן בקביעת הרשימה לאחר הפריימריז בליכוד - לא יועברו לחברי הוועידה לפני שיבואו להצביע.

 

לקראת הוועידה פנה נתניהו שוב - בפעם השנייה בתוך 24 שעות - לחברי המפלגה וקרא להם לבוא ולהצביע בעד ההסכם. "ידידיי חברי הליכוד", נשמע נתניהו בהודעה מוקלטת, "אני קורא לכם לבוא היום אחר הצהריים לגני התערוכה כדי להצביע בעד הצעתי שתבטיח את ניצחון הליכוד בבחירות הקרובות. הדרך לניצחון הליכוד מתחילה בהצבעה הערב. בואו להצביע בעד כדי שהליכוד ימשיך להנהיג בעוצמה את מדינת ישראל".

 

השר מיכאל איתן, שמוביל את המאבק באיחוד עם ישראל ביתנו, מנסה לאסוף חתימות של 10 אחוז מבעלי זכות ההצבעה כדי לכפות הצבעה חשאית בנושא. הוא הגיש ערעור דחוף לבית הדין של הליכוד על החלטת ועדת הבחירות, וזה קבע כי ניתן להמשיך לאסוף חתימות עד סמוך לסוף הנאומים בוועידה. הוא ותומכיו טענו כי החלטת ועדת הבחירות מהווה "גזר דין מוות" של נתניהו ואנשיו ליוזמה הדמוקרטית לערוך הצבעה חשאית.

 

החלטת בית הדין פותחת למעשה את הקרב על השאלה כיצד תתבצע

ההצבעה הערב על ההסכם - גלויה או חשאית. השר איתן קרא לכל מתנגדי ההסכם על איחוד הרשימות להגיע בשעות המוקדמות של הערב כדי לחתום על העצומה.

 

מהליכוד נמסר בתגובה: "יו"ר ועדת הבחירות המרכזית של הליכוד חשב כי הבקשה של מתנגדי ההסכם צריכה להיות מוגשת לפני ההצבעה בעקבות התייעצות עם אגף המחשוב, שסבור כי בדיקת החתימות תיערך כארבע שעות. השופט ביקש להקדים את שעת הגשת הבקשה. מאחר וזה לא אושר התוצאה היא שכנראה יתעכב לוח הזמנים המתוכנן של הוועידה הערב במידה ותוגש הבקשה לערוך הצבעה חשאית".

 

בתוך כך, החליט נתניהו למנות את נדב שיינברגר, דוברו של השר משה כחלון, לדובר מטה הבחירות המשותף של "הליכוד ביתנו". שיינברגר היה דוברו של כחלון בארבע השנים האחרונות והוא יתפטר היום ממשרד התקשורת כדי לעבור למטה הבחירות. נגה כץ תמשיך בתפקידה כדוברת מפלגת וסיעת הליכוד במהלך הבחירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. המהלך נכשל
צילום: אוהד צויגנברג
ממשיך להיאבק. איתן
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים