שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הבורסה ננעלה בעליות; קמהדע התחזקה ב-6.3%

  מדד ת"א 25 עלה ב-0.8% ומדד ת"א 100 התחזק ב-0.9%, מדד הבנקים עלה ב-1.2%. קמהדע התחזקה על רקע בחינת גיוס בוול סטריט. מחזור המסחר - 732 מיליון שקל

  המסחר בברסה בתל אביב ננעל אחר הצהריים (ג') בעליות על רקע הורדת הריבית המפתיעה על ידי בנק ישראל. ברקע: השבתת המסחר בוול סטריט ליומיים בגלל סופת ההוריקן סנדי. מחזור המסחר הסתכם ב-732 מיליון שקל.

   

  מדדי מניות

  מדד ת"א 25 עלה ב-0.79% ל-1,209.12 נקודות, מדד ת"א 100 עלה ב-0.88% ל-1,072.85 נקודות, מדד בלוטק 50 עלה ב-0.59% 323.64 נקודות ומדד נדל"ן עלה ב-1.23% ל-284.48 נקודות. מדד הבנקים עלה ב-1.2%.

   

  ברקע המסחר

  בניגוד לרוב ההערכות המוקדמות בשוק ההון, החליטה אמש הוועדה המוניטרית של בנק ישראל להפחית את הריבית במשק לחודש נובמבר ב-0.25% ל-2%. במהלך השנה החולפת הפחית בנק ישראל עד כה את הריבית במשק ארבע פעמים, בשיעור מצטבר של 1%.

   

  ההחלטה נובעת בין השאר בעקבות מדד המחירים לצרכן המאופס לחודש ספטמבר, לעומת ציפיות לעליית מחירים של 0.5%. לדברי כלכלני בנק ישראל, "התפתחות המחירים בפועל מצביעה על התמתנות סביבת האינפלציה בששת החודשים האחרונים, זאת בצד המשך התמתנות העלייה של מדד הדיור". בהסתכלות על 12 החודשים האחרונים האינפלציה עומדת על 2.1%. תחזית האינפלציה ל-12 החודשים הבאים עומדת על 2.1% גם כן, באמצע יעד הבנק.

   

  בתוך כך, בנק ישראל הגביל ל-50% את שיעור המימון לרכישת דירה להשקעה ואת שיעור מימון המשכנתא לרוכשי דירה ראשונה הגביל בנק ישראל ל-75%, ול-70% את המימון למשפרי דיור. ההגבלה על רוכשי הדירות להשקעה כוללת תושבי חוץ.

   

  "הבחירה של בנק ישראל להוריד את הריבית כדי להקל על מצב המשק תוך ביצוע צעד מאזן של הטלת מגבלות על המשכנתאות עלולה דווקא לעלות את הסיכון שטמון בשוק הדיור המתנפח", כך אמר אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של דש בית השקעות, בתגובה להורדת הריבית ולהגבלה שהוטלה על שיעור המימון למשכנתאות.

   

  לדבריו של זבז'ינסקי "הורדת ריבית פועלת להקטנת כדאיות השקעה בפיקדונות הבנקים ובאגרות חוב של הממשלה ודוחפת משקיעים לחפש השקעה אלטרנטיבית, כדאית יותר. כתוצאה מזה כספים נוספים של המשקיעים עשויים לזרום אל שוק הדיור ולדרבן המשך העלאת המחירים.

   

  "על פי מחקר של בנק ישראל, רק כמחצית מהמשקיעים נזקקים בכלל ללקיחת משכנתא ולכן המגבלה שהטיל עליהם בנק ישראל עשויה לא להיות אפקטיבית. נראה שהצעדים האחרונים של בנק ישראל עלולים דווקא לזרז עליות מחירים בשוק הדיור".

   

  "נעשה פה מהלך עם הרבה מאוד הגיון ברמה של המדיניות החברתית יותר מאשר ברמה של המדיניות הכלכלית", אמר אורן הוד מנכ"ל אפריקה מגורים בשיחה עם "כלכליסט" על רקע המהלך הדרמטי של בנק ישראל להגבלת המשכנתאות. "הנגיד עשה פה מהלך אחראי. אני לא רואה מצב שזה ישנה את שיווק הדירות וישפיע על מחירי הדירות בצורה גורפת, אולם מחירי השכירות צפויים לעלות וזאת בשל הירידה בדירות להשקעה", אמר הוד והוסיף: "בראש ובראשונה הנגיד שומר על יציבות הבנקים לפני שהוא דואג למחירי הדירות".

   

  שוק האג"ח

  "החלטת הריבית של בנק ישראל תפשה את המשקיעים, כמו את החזאים, עם הלסת למטה והזינוק היומי במחירי אגרות החוב מלמד על עוצמת ההפתעה", אמר יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון. "מחזור המסחר באגרת חוב שקלית הצפויה להפדות ב-2022 גדול יותר מכלל המחזור במניות בבורסת תל אביב ומסתכם ב-550 מיליון שקל".

   

  עוד הוסיף פגוט: "בהינתן צפי לאינפלציה מתחת למרכז היעד של בנק ישראל ובהנחה כי שהבנק ימשיך להפחית את הריבית במשק בהדרגה, הרי נראה כי אפיקי החוב השקליים הארוכים ישובו לזמן מה לאופנה. המוסדיים והן משקיעים בקרנות נאמנות צפויים לחזור למרוץ מואץ אחר תשואה שוטפת גבוהה בעולם ללא ריבית".

   

  בשורה התחתונה אמר פגוט: "אנו סבורים כי בנק ישראל יותיר את ריבית הבסיס ללא שינוי בחודשים הקרובים עד להתבהרות תמונת הצמיחה הגלובלית והמקומית ולפיכך עיקר המהלך של רווחי ההון בהשקעה באפיקי החוב הארוכים צפוי להסתיים בימים הקרובים. מנגד, אין כרגע בנמצא כוחות מהותיים אשר יביאו עימם עליית תשואות מחודשת. לאור הנסיבות הללו, ההמלצה שלנו היא להחזיק מח"מ ממוצע בטווח של 3-4 שנים הן באפיק השקלי והן באפיק הצמוד.

   

  על רקע הורדת הריבית במפתיע, אג"ח ממשלתי שקלי ל-10 שנים עלה ב-0.5% ונסחרת בתשואה לפדיון של 4% - שפל של שלושה חודשים.

   

  מניות במרכז

  קמהדע (התחזקה ב-6.3%), חברת פיתוח התרופות הישראלית, בוחנת גיוס בוול סטריט. החברה נסחרת לפי שווי של 823 מיליון שקל בתל אביב.

   

  המשביר 365, שבשליטת רמי שביט, עדכנה היום על הפסקת המשא ומתן למכירת החברה הבת אופיס דיפו למייסדה צחי פישביין. בתוך כך, המשביר מנהלת משא ומתן מתקדם למכירת אופי דיפו לצד שלישי כאשר כבר בשבוע הבא צפוי להיחתם הסכם עקרונות. בהמשך אותה הודעה נכתב כי אופיס דיפו תסגור את סניפיה ברחבי הארץ בימי שבת. 

   

  מניות הבנקים פועלים, לאומי, מזרחי טפחות ומניות חברות הביטוח בהם, הפניקס, כלל ביטוח ומגדל ריכזו עניין על רקע צעדי בנק ישראל להגבלת שיעור המימון לרכישת דירה.

   

  כלל ביטוח הודיעה הבוקר על חלוקת דיבידנד בסל 180 מיליון שקל. אתמול הביעה החברה מקבוצת אי.די.בי את כוונתה שלא למכור את החברה הבת כלל פיננסים וכן להזרים לה 50 מיליון שקל ב-2013.

   

  הדרך לביצוע הצעת הרכש של פטריק דרהי ב-HOT סלולה עתה לאחר שהסתיימה המחלוקת בין חברת HOT לבין נותני ההלוואה לחברה האם קול. ל"כלכליסט" נודע כי בפשרה שהושגה אמש נקבע כי קול תשלם לנותני ההלוואה פיצוי של 55 מיליון שקל על הסכמתם לביצוע המהלך.

   

  סרגון, המספקת ציוד תשתיות תקשורת, הורידה את התחזיות לרבעון הרביעי של 2012 וצפויה לערוך סבב קיצוצים. כך, על פי דו"חות הרבעון השלישי שפורסמו היום. החברה סיימה את הרבעון השלישי עם הכנסות של 118 מיליון דולר, עלייה של 2% לעומת הכנסות של 116.1 מיליון דולר ברבעון המקביל. התחזית היתה להכנסות של 117-124 מיליון דולר ההפסד הסתכם ב-2.7 מיליון דולר לעומת 6.7 מיליון דולר ברבעון המקביל.


  פורסם לראשונה 30/10/2012 10:09

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים