שתף קטע נבחר

חוזר לקופר: למה נפתח מחדש תיק רצח הנשים?

במשטרה לא יכלו להתעלם מהנסיבות הדומות שבהן מצאו את מותן שתי נשותיו של שמעון קופר, בהפרש של 15 שנה. הוא אמנם נחקר בעבר, אך כתבה ב"עובדה" מ-2010 הובילה למעצר שלו ושל זוגתו. בפרקליטות יצטרכו להחליט לאן הולכים מכאן

כיצד החלה חקירת נסיבות מותן של נשותיו של שמעון קופר ומדוע לקח למשטרה זמן רב להחליט לפתוח מחדש את התיק בחשד לרצח? סיפור מותן של שתי הנשים בקיבוץ אייל מעלה סימני שאלה רבים, בין היתר לגבי הראיות שאפשרו למשטרה לחקור את הפרשה מחדש.

 

 

הסיפור מתחיל בינואר 1994. אורית קופר-שניץ, אשתו של שמעון, נפטרה, והמשטרה החלה לחקור את נסיבות מותה. מכיוון שהבדיקה לא העלתה חשד לפלילים, התיק נסגר. 15 שנים לאחר מכן מתה גם ג'ני, אשתו השלישית של שמעון קופר, בן 51. סביב מיטתה של ג'ני נמצאו כדורי הרגעה וחקירה פלילית נפתחה. הבעל נחקר באזהרה בחשד למעורבות במותה, וגם המאהבת שלו, רופאה במקצועה, נחקרה בחשד למעורבות במקרה.

 

הרופאה נעצרה בחשד לרצח ג'ני. המאהבת של קופר (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הרופאה נעצרה בחשד לרצח ג'ני. המאהבת של קופר(צילום: עידו ארז)

 

במהלך החקירה שהתנהלה במרחב שרון עלו ממצאים הדומים למותה של האישה הראשונה, אורית. תוצאות נתיחת הגופה של ג'ני ודגימות הדם שנלקחו שללו אירוע פלילי ונקבע כי מותה נגרם מאירוע לבבי, כשל בשריר הלב. תוצאות דגימות הדם העלו כי בגופה היו תרופות הרגעה אך במינון רגיל של טיפול תרופתי. בעקבות הממצאים הוחלט לסגור את התיק מחוסר אשמה.

 

שני התיקים היו נשארים כנראה סגורים אילולא הייתה משודרת כתבה בנושא בתוכנית "עובדה" במרס 2010. בכתבה הועלו נגד קופר חשדות שלפיהם הוא מעורב במות שתי נשותיו. קופר הכחיש את החשדות נגדו, אך הכתבה פורסמה ולאחר שידורה הוא הגיש באמצעות עו"ד אלי הלם תביעת לשון הרע המתבררת עדיין בבית המשפט.

 

לפני שנה וחצי, כשנה לאחר שידור הכתבה, החליטו במשטרה לפתוח מחדש את התיקים. עם זאת, במשטרה דוחים בתוקף את הטענה כי החקירה נפתחה בשל השידור ב"עובדה". "ההחלטה על פתיחת התיקים והחקירה בשנית נבעה מכך שמשפחתה של ג'ני הגישה ערר על ההחלטה לסגור את התיקים, והערר התקבל", אמר גורם במשטרה.

 

רק אחרי שמשפחתה של ג'ני סיימה לשבת שבעה עליה, איתר אביה את הוריה של אורית, האישה הראשונה, וגילה עד כמה מקרי המוות היו דומים זה לזה.

 

משפחתה של ג'ני הגישה ערר והתיק נפתח מחדש ()
משפחתה של ג'ני הגישה ערר והתיק נפתח מחדש

 

מאז שנפתחה מחדש הייתה החקירה סמויה, ובמהלכה נאספו עדויות ומסמכים, שלטענת המשטרה, מחזקים את החשד שקופר רצח את שתי נשותיו ואת החשד שהרופאה (ששמה לא הותר לפרסום) מעורבת ברצח של ג'ני ב-2009. בראיות לכאורה נגד השניים נמצאה חוות דעת של מנהל מעבדת הטוקסיקולוגיה בבית החולים שיבא שבדק את דגימת הדם שנלקחה מגופתה של ג'ני, שבה נמצאו ארבעה סוגי תרופות הרגעה. מסקנות חוות הדעת הוצגו לבית המשפט בדו"ח חסוי.

 

הרופאה לחצה בנושא עיתוי מותה של ג'ני

גם התנהגותם של השניים לפני מותה של ג'ני משמשת ראיה נגדם, לכאורה. הרופאה תכננה לעבור לגור בבית המשפחה עם חפציה ולחצה על קופר בנושא עיתוי מותה של ג'ני. בבית המשפט טענה המשטרה שיש לה ראיות נוספות נגד השניים, אך הן נותרו חסויות בשלב זה.

 

שלשום (יום ב') קיבלה החקירה תפנית דרמטית כשהפכה לגלויה והרופאה נעצרה בחשד למעורבות ברצח של ג'ני ב-2009. כשהגיע אתמול שמעון קופר לדיון בהארכת מעצרה, הוא עוכב ובהמשך נעצר על ידי המשטרה. השופט דוד גדול קבע בדיון כי הראיות נגד הרופאה הן ברף הנמוך והאריך את מעצרה ביומיים, אף שהמשטרה ביקשה להאריכו בעשרה ימים. לעומת זאת, קבע השופט שהראיות לכאורה נגד קופר הן ברף גבוה יותר והורה על הארכת מעצרו בחמישה ימים.

 

השניים מכחישים הן בעצמם והן באמצעות עורכי דינם, משה מרוז ואלי הלם, את החשדות המיוחסים להם וטוענים כי מדובר באבסורד. הלם טען בדיון שלאחר עדותו של קופר במשפט תביעת הדיבה נגד "עובדה" נרמז לו שאם הם לא ימשכו את התביעה, תיפתח חקירה משטרתית ואכן זה מה שקרה. הלם הוסיף שהרמז ניתן לו לאחר שקופר נחקר במשך שלושה ימים חקירה נגדית צולבת ובסיומה התברר שלא ניתן להבין מדבריו שהוא היה מעורב במותן של שתי נשותיו.

 

עם זאת, במשטרה טוענים בתוקף כי יש להם ראיות לכאורה נגד השניים. אבל בסופו של דבר הפרקליטות, שמלווה את התיק, היא שתצטרך לקבל את ההחלטה על המשך החקירה ועל הגשת כתב אישום נגדם.


פורסם לראשונה 30/10/2012 23:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
שמעון קופר. נחשד ברצח שתיים מנשותיו
צילום: עידו ארז
עו"ד אלי הלם. רמזו לבטל את תביעת הדיבה
צילום: עידו ארז
עו"ד משה מרוז, המייצג את הרופאה
צילום: עידו ארז
מומלצים