שתף קטע נבחר
צילום: רויטרס

אחיות שהנשימו תינוקות ונהג הזבל. גיבורי הסופה

ארה"ב עדיין אומדת את נזקי "סנדי", אך כבר חולקת כבוד לגיבוריה: האזרח שעלה על אופנוע הים ושט לבתים המוצפים, ראש העיר שיצא לרחובות לוודא שלהומלסים יש מחסה, השוטר שהציל משפחתו וטבע, והאיש טוב הלב שהוציא איל מגלי הים

ימים ארוכים - ואולי יותר מכך - יעברו עד שארצות הברית תוכל להעניק למנהיגיה ציון מדויק על הטיפול בסופה האדירה "סנדי", שגרמה למותם של יותר מ-50 בני אדם והסבה נזק כבד לתשתיות. אבל כבר היום (ד'), יממה אחרי שיא הסערה, מתחילים לצוף סיפוריהם של הגיבורים הקטנים-גדולים, כמו שאמריקה אוהבת.

 

הסיפורים כובשי הלב הם בראש ובראשונה של האזרחים הפשוטים, שלמרות הסכנה החליטו להרהיב עוז ולצאת לעזור לאלה שנזקקו לסיוע. אחד מהם היה פרנק לופרו, שעלה על אופנוע הים שלו ויצאה לחלץ יותר מעשרה משכניו שחיכו לסירות הצלה אל מול מפלס המים העולה. "אני מודה שפחדתי בעודי נוסע לעברם", העיד לאחר מכן. הוא השתמש בכלי הרכב הימי גם כדי להעביר את אשתו ושני ילדיו לסירות ההצלה.

 

דלאוור מתחת למים. בעקבות הוריקן סנדי (צילום: AP) (צילום: AP)
דלאוור מתחת למים. בעקבות הוריקן סנדי(צילום: AP)

מכוניות שקעו והתהפכו בניו-יורק (צילום: AP) (צילום: AP)
מכוניות שקעו והתהפכו בניו-יורק(צילום: AP)
 

בארה"ב סיפרו גם על נהג מונית אלמוני, שנסע ברחבי העיר ניו-יורק והסיע מחפשי מקלט למקום מבטחים. בארה"ב דיווחו

כי הוא אסף אנשים מבניין הניצב בסמוך למנוף שקרס ונשאר תלוי באוויר בגלל הרוחות העזות. עוד הוזכר נהג משאית זבל שהשתמש במשאיתו כדי לסייע לאזרחים תקועים, והסיע אותם מבתיהם המוצפים.

 

כלי התקשורת האמריקניים מהללים גם קבוצת אחיות מסורות מהמרכז הרפואי באוניברסיטת ניו-יורק. כשזרם החשמל ליחידה לטיפול נמרץ נקטע, הן נאלצו לפנות 20 תינוקות שאושפזו שם, ולאורך כל הדרך הנשימו את התינוקות באופן ידני ולא בעזרת מכונות, וכך הצילו את חייהם. בארה"ב דיווחו כי 260 איש פונו מבית החולים לאור פנסים בלבד.

 


שיט ברחבי העיר. אזרחים אילתרו והצילו חיים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שיט ברחבי העיר. אזרחים אילתרו והצילו חיים(צילום: רויטרס)

ניו-יורק בעלטה. גם הכבאים בגיבורים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ניו-יורק בעלטה. גם הכבאים בגיבורים(צילום: AFP)

 

גיבור אחר, שלא יזכה לשמוע את התשבוחות עליו, הוא ארתור קספרצק, שקיפח את חייו בסופה. קספרצק, שוטר לא-בתפקיד, הוביל שבעה מבני משפחתו, בהם אביו, חברתו ובנו התינוק, בן שנה ושלושה חודשים, לעליית הגג בביתם וכך הציל אותם. אחרי שווידא כי לכולם שלום, התעקש לשוב ולבדוק את קומת המרתף, אולם לא חזר. עברו עוד 12 שעות עד שניתן היה להגיע אל גופתו, ומותו נקבע.

 

כמו באסון התאומים, אז הפכו הכבאים ליקיריה של האומה האמריקנית, לא מעט אנשי רשויות ופועלים קשי יום ייזכרו בזכות מעשיהם בימי האסון. ראש העיר ניוארק בניו-ג'רזי, קורי ברוקר, ייזכר כמי שלא נרתע מהסערה, תר את הרחובות וּוידא שהומלסים מוצאים מקומות מחסה. משמר החופים הצליח להציל 14 מ-16 אנשי האונייה HMS באונטי מול חופי ארה"ב, ושחיין מטעמו נכנס למים הגועשים כדי להעביר אותם מסירות ההצלה.

 

האיל המבוהל שנתקע בים:

 

פועלי החשמל שהוזעקו מרחבי ארה"ב כולה למדינות המוכות כדי לסייע להתמודד עם נזקי הסערה (יותר משמונה מיליון איש נותקו מהזרם) ייזכרו גם הם כראויים להוקרה, וגם כבאים שנאבקו בלהבות בשריפות שפרצו באזורים שונים תוך כדי הסופה מוזכרים אף הם בשורת הגיבורים.

 

והיו כמובן גם מי שברגעים קשים במיוחד לבני האנוש, לא שכחו את ידידינו בעלי החיים. סרטון וידאו שבוודאי יכבוש את הרשת הוא זה שבו נראה גבר אלמוני מציל איל מבוהל בים בניו-ג'רזי. האיל אמנם שבר את רגלו, אך הוא שרד באסון וצפוי להחלים.

 

שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, אמר הבוקר בכנס לעתיד העם היהודי בירושלים כי הוא מבקש להודות לעם היהודי "על אין ספור התפילות והסימפתיה מצד ישראלים כלפי האמריקנים". הוא הוסיף: "הסופה גבתה מאתנו מחיר יקר בחיי אדם, ותיקון הנזקים שהיא גרמה נאמד במיליוני דולרים. יעברו עוד חודשים או שנים עד שנשקם את נזקי הסופה".

 

בהכנת הידיעה השתתף בועז פיילר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הו, סנדי. ניו יורק המוצפת
צילום: ניב רוזנברג
מומלצים