שתף קטע נבחר
צילום: AFP

בארה"ב נערכים: הצבעה ידנית וקלפיות במשאיות

אמריקה עדיין לא התאוששה מסופת ההוריקן "סנדי" וימים ספורים לפני הבחירות לנשיאות, בערים רבות עדיין אין חשמל ונראה כי לא תהיה ברירה, אלא לזנוח את ההצבעה האלקטרונית ולשוב להצבעה "בשיטה הישנה". משאיות של הצבא בהיכון

סופת ההוריקן "סנדי" חלפה, אך סערת הבחירות לנשיאות ארצות הברית עדיין בעיצומה ועדיין לא ברור מה תהיה ההשפעה של אסון הטבע על ההליך הטכני של ההצבעה ביום שלישי. הצבא עומד בהיכון למצב בו יידרש לסייע ותושבים במספר מדינות, שחלקם טרודים בשיקום חייהם, יצטרכו לשוב לשיטת הצבעה שכוללת פתק ומעטפה, שיטה שנזנחה בארה"ב לטובת הצבעה אלקטרונית.

 

 

אמריקה בוחרת - כתבות נוספות

 

משאיות של הצבא האמריקני יוצבו בתחנות קלפי בעיירות שלאורך חוף ג'רזי שנפגעו בסופה. מבנים רבים באזור נותרו עדיין ללא חשמל וחלקם אינם כשירים כלל לקיים בהם הצבעה. מושל מדינת ניו ג'רזי, כריס כריסטי, אמר שבמקומות בהם אין חשמל יצביעו "בשיטה הישנה". אזרחי ניו ג'רזי שיגיעו לקלפי שכזאת ימצאו משאיות שעליה יהיה שלט עם הכיתוב: "הצבע כאן".

 

מושל ניו ג'רזי כריסטי לצד הנשיא אובמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מושל ניו ג'רזי כריסטי לצד הנשיא אובמה(צילום: AFP)

 

תור לתחנת דלק בניו יורק. התושבים בכלל חושבים על בחירות? (צילום: AP) (צילום: AP)
תור לתחנת דלק בניו יורק. התושבים בכלל חושבים על בחירות?(צילום: AP)

הובוקן ניו ג'רזי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הובוקן ניו ג'רזי(צילום: רויטרס)

 

באטלנטיק סיטי ובערים אחרות שנפגעו קשה לאורך החוף מעודדים תושבים להצביע באמצעות הדואר. נכון ליום שישי נותרו בניו ג'רזי 1.6 מיליון בתי אב בלי חשמל. גם בניו יורק יש לא מעט בעיות. לפי העיתון ה"דיילי ניוז", השלטונות מתקשים להציב סידורים חלופיים באזורים שנפגעו מהסופה. דובר ועדת הבחירות במדינת ניו יורק הגדיר אמש את המצב "נזיל ומשתנה". ימים ספורים לפני הבחירות עדיין מקיימים שם הערכת מצב "אם ואיפה צריך להזיז קלפיות".

 

בכמה אזורים ברובע סטייטן איילנד ובקווינס ההצפות היו כל כך חמורות שכמה קלפיות נשטפו. אפילו המבנים של ועדות הבחירות במנהטן ובסטייטן איילנד נותרו סגורים בגלל בעיות של הצפה והיעדר חשמל. קשיים בולטים נרשמים גם בלונג איילנד. בכמה נקודות הצבעה בחצי האי ממזרח למנהטן נהרס ציוד ההצבעה בקלפיות וקושי בהצבעה היא צרה קטנה עבור רבים מהתושבים שם שנאלצים להתמודד עם בעיות קיומיות קשות של מחסור בחשמל, חימום ודלק.

 

בלונג איילנד אומרים כי התושבים יצביעו כמו בתקופת הקולוניות, אבל במקום להצביע עם נרות ביד, הם יגיעו עם פנסים. גם בניו יורק ובקונטיקט נערכים לקיים בחירות ללא חשמל. בשתי המדינות יש אפשרות לבצע סריקה אופטית של פתקי הצבעה בכתב יד ולצרף את תוצאות הסריקה למכונות שסופרות את הקולות, מכונות שיכולות לפעול בשעת הצורך על בטריות.

 

סקר של חברת גאלופ קבע כי במדינות ניו יורק וניו ג'רזי צפויים שיעורי הצבעה נמוכים מאשר במערכות הבחירות הקודמות, אולם ספק אם תהיה לזה השפעה על המרוץ לנשיאות כי אובמה מוביל בבטחה במדינות אלו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המשמר הלאומי בניו ג'רזי
צילום: רויטרס
מומלצים