שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם, אוהד צויגנברג, חיים צח, עידו ארז

כחלון לא יקים מפלגה: "התאכזבתי מנתניהו"

אחרי הסקרים המחמיאים וההתלבטות הקשה, החליט השר משה כחלון לא להתמודד בבחירות בראש מפלגה חדשה. השר אמר למקורביו: "אני באמת התאכזבתי מנתניהו ומההתנהלות שלו, אבל החלטתי בסופו של דבר לא לפגוע בליכוד". מקורבי נתניהו: "שמחים שהפסטיבל נגמר. הקמת מפלגה זה גדול עליו"

לא יתמודד בראש תנועה חדשה בבחירות הקרובות. השר משה כחלון הודיע הערב (שבת) למקורביו ולפעילים מרכזיים בליכוד שהחליט לא להקים מפלגה חברתית חדשה שתתמודד בבחירות לכנסת ה-19. בשיחות עם מקורביו טען שהשיקול המרכזי שהנחה אותו היה לא לפגוע בליכוד: "אני באמת התאכזבתי מנתניהו ומההתנהלות שלו, אבל החלטתי בסופו של דבר לא לפגוע בליכוד".  

 

בחירות 2013 - כל הדיווחים ב-ynet

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

בהודעה שפרסם מאוחר יותר, חזר כחלון להודעתו על פסק זמן מהחיים הפוליטיים: "הודעתי שלא אתמודד לכנסת ה-19 ואני דבק בהחלטתי זו. לא במקרה לא שמעתם אותי בשבוע האחרון מדבר על מפלגה חדשה. הסיבה היא שלא הייתה מפלגה חדשה. היו פניות, היו סקרים שבניגוד לפרסומים לא אני הזמנתי, היו לחצים - ואני כדרכי הקשבתי לכולם. כך נהגתי תמיד, מעולם לא גבה לבי. הקשבתי לכולם, אבל את דעתי לא שיניתי".

 

נשאר בליכוד, למרות אכזבתו מנתניהו  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נשאר בליכוד, למרות אכזבתו מנתניהו (צילום: מוטי קמחי)

 

הוא הבהיר כי "הליכוד הוא הבית. הבית המדיני והבית החברתי. בבחירות הקרובות אפעל לניצחון הליכוד בראשות נתניהו ואקח חלק פעיל בצוות מאה ימים במטרה לגבש רפורמות שיקלו את יוקר המחיה ולשינוי שיטת הממשל. בכוונתי להמשיך ולפעול גם מחוץ לממשלה ולכנסת לקידום סדר היום החברתי. ברצוני לנצל את ההזדמנות ולקרוא לאזרחי ישראל לתמוך בליכוד בראשות בנימין נתניהו בבחירות הקרובות".

 

"הקרע עם נתניהו אינו ניתן לאיחוי"

אחד ממקורבי ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה להחלטתו של כחלון: "אנחנו שמחים שפסטיבל כחלון נגמר. בסוף גם הוא הבין שעניין הקמת מפלגה פשוט גדול עליו". מקורביו של ראש הממשלה דחו את הפרסומים וההערכות שנתניהו הציע לכחלון תפקיד של שר בכיר בממשלה אם יזנח את תוכניתו להקים מפלגה חברתית חדשה. הם הוסיפו כי "כחלון לא יהיה שר בממשלת נתניהו הבאה". מקורבי כחלון אמרו שיש "קרע עמוק, שאינו ניתן לאיחוי" בינו לבין נתניהו, "גם אם כחלון החליט לבסוף שלא להקים מפלגה משלו".

 

הסקרים המחמיאים שקיבל בסוף השבוע צפו למפלגה בראשותו בין 13 ל-15 מנדטים. לסקרים נוסף לחץ מצד מקורביו ופעילים מרכזיים של כחלון שניסו לשכנע אותו להתמודד ולעמוד בראש מפלגה חברתית שתנגוס קולות גם מגוש הימין וגם מגוש השמאל. כחלון העריך בשיחות סגורות שהוא המועמד היחד שיכול להיות "שובר שוויון" ולקחת קולות מהימין ומהשמאל. "70% מהציבור בישראל הוא ימני בנושאים מדיניים ו-70% מהציבור בישראל הוא שמאלי בעניין החברתי. אני נמצא בדיוק על התפר. אני יכול לקחת קולות משני הקהלים האלה", אמר כחלון.

 

חלק מהסקרים הראו, כי המפלגה הנפגעת ביותר מהמהלך הפוליטי האחרון היא רשימת "הליכוד ביתנו". את מרבית הקולות קיבל כחלון ממצביעי הליכוד וישראל ביתנו. בכירים בלשכת ראש הממשלה ומקורביו של נתניהו תקפו בימים האחרונים את כחלון וטענו שהמהלך שהוא יוזם הוא בבחינת "הונאה", כלשונם. לטענתם, כחלון הסתנוור מסקרים ושקל להקים מפלגה חברתית חדשה למרות הכרזתו כי החליט לפרוש מהחיים הפוליטיים.

 

כחלון שיתף הערב את אנשיו בהחלטה שקיבל ואת מקורביו הפוליטיים: ארנון גלעדי, המשנה לראש העיר תל אביב, ושמעון סוסן, ראש מועצת חבל מודיעין.

 

בשיחות סגורות בימים האחרונים אמר השר כי הסקרים השונים במהלך השבוע היו מפתיעים ומעודדים. בימים האחרונים שרר נתק בין כחלון לנתניהו, והם לא דיברו על משבר האמון החריף ביניהם. עם זאת, נתן אשל, מקורבו של נתניהו, ניסה לתווך בין השניים. אשל נפגש עם כחלון במטרה לשכנעו להישאר בליכוד.

 

בימים האחרונים ניסה כחלון לשמור על שגרת העבודה במשרד התקשורת והרווחה. את יום חמישי העביר בעיקר בלשכתו בקומה התשיעית במגדל שלום בתל-אביב. השר קיים סדרה של פגישות בענייני משרדי התקשורת והרווחה, אבל הראש היה טרוד בעיקר במיזם הפוליטי המתגבש. על שולחנו הונחו ניירות רבים עם שמות של פעילים ואזרחים שכבר התנדבו לעזור לו בקמפיין הבחירות, שכאמור נגנז.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאוכזב מהתנהלות נתניהו. משה כחלון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים