שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מחקר: פרוביוטיקה מסייעת בהורדת כולסטרול
  מחקר חדש בדק השפעת מוצרים המכילים בקטריה פרוביוטית על הורדת רמת הכולסטרול הרע בדם. הממצאים, שמוגדרים כפריצת דרך, הצביעו על קשר הדוק בין השניים. האם יוגורט פרוביוטי עשוי לפתור את בעיות הכולסטרול?

  פרוביוטיקה יכולה לעזור בהורדת רמות הכולסטרול הרע בדם. כך מצא מחקר חדש שנערך במחלקה לרפואה של אוניברסיטת מק'גיל במונטריאול ופורסם ב- American Heart Association's Scientific Sessions. המחקר מצא כי מוצר המכיל בקטריה פרוביוטית מהונדסת יכול לגרום להורדת רמת הכולסטרול הרע בדם.

   

  קראו עוד על כולסטרול  ב-ynet

   

  המחקר שבדק את השפעת המוצר על רמות הכולסטרול בדם, כלל 127 משתתפים מבוגרים שסבלו מרמות כולסטרול גבוהות. מחצית מהם נטלו את המוצר המכיל את הבקטריה פעמיים ביום, ואילו המחצית השנייה ששימשה כקבוצת ביקורת,  קיבלה כדורי פלצבו.

   

  הממצאים הצביעו על כך כי לאחר תשעה שבועות, מי אצל מי שקיבל את המוצר הפרוביוטי נצפתה ירידה של 11.6% ברמות הכולסטרול הרע לעומת מי שקיבל את הפלצבו. בנוסף לכך, גם כמות מולקולות הכולסטרול צנחה ב- 6.3% וכמות מולקולות השומן הרווי ירדה ב-8.8% בהשוואה לקבוצת הביקורת.

   

  לדברי החוקרים, מדובר בפריצת דרך, שכן זו הפעם הראשונה שהוכח שמוצר פרוביוטי לא רק שמשפיע על רמות הכולסטרול בדם, אלא ממש גורם לירידה בכמות מולקולות הכולסטרול, במיוחד אלה הנושאות את השומן הרווי.

   

  ממצא נוסף שעלה במחקר היה כי אצל אנשים שנטלו את המוצר הפרוביוטי, הייתה ירידה כללית של רמת הכולסטרול בדם בשיעור של 9.1%. רמת הכולסטרול הטוב ורמת הטריגליצרידים נשארה ללא שינוי.

   

  מוצר ללא תופעות לוואי

  המקורות הטבעיים לבקטריות פרוביוטיות הן בדרך כלל יוגורט או מוצרים דיאטטים שונים. החוקרים במחקר הזה בדקו בקטריה שהונדסה על ידי החוקרים וידועה בשם לקטו בסילוס רטורי NCIMB 30242. מחקרים קודמים על הבקטריה הזו כבר הראו את השפעתה על הורדת רמות הכולסטרול הרע בדם.

   

  החוקרים בדקו האם הבקטריה יכולה גם להוריד את רמת הכולסטרול הרע באמצעות הורדת כמות מולקולולת הכולסטרול המחוברות לחומצות שומן, שילוב שגורם לעלייה ברמת הכולסטרול הרע ולעלייה בסיכון של מחלות קרדיו וסקולריות. החוקרים איתרו עקבות של המולקולות הללו בשומן רווי. על פי מחקרים נוספים, שומן רווי הוא אחד הגורמים לפקקת עורקים, שנמצאת בדרך כלל אצל אנשים הסובלים ממחלת לב כלילית.

   

  עוד מצביע המחקר על העובדה כי הבקטריה גרמה לפירוק מולקולות של מיצי מרה, מה שהוביל לירידה בספיגה של הכולסטרול במעי וגרם לירידה ברמת הכולסטרול הרע.

   

  המוצר שמיועד להילקח במינונים של 200 מ"ג ביום - פחות באופן משמעותי מהכמות הניתנת בתוספי תזונה טבעיים אחרים המיועדים להוריד את רמת הכולסטרול הרע. בתוספים אלה בדרך כלל מדובר בכמות של בין 2 גרם ל-25 גרם ביום. בנוסף, טוענים החוקרים כי בשל הכמות הקטנה, לא נצפו תופעות לוואי לאחר נטילת המוצר.

       

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מחקר: פרוביוטיקה מסייעת בהורדת כולסטרול"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  איך פרוביוטיקה יכולה לסייע בהורדת הכולסטרול הרע?
  צילום: shutterstock
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים