שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

אובמה 2.0: העסקה עם איראן בדרך לשולחן

הגרעין של טהרן, מערכת היחסים עם רוסיה וסין והסכסוך הישראלי-פלסטיני - הרבה ענייני חוץ מחכים לנשיא שנבחר מחדש. לפי ההערכות "סביר שהרף של אובמה לשאלה מהי איראן גרעינית נמתח מאוד". ומי יחליף את הילרי קלינטון?

איך יתייחס ברק אובמה לישראל? מה תהיה עמדתו כלפי איראן? מי יחליף את הילרי קלינטון ואילו דמויות יאיישו את "הכוורת הנשיאותית"? נשיא ארצות הברית, שנבחר ביום רביעי לפנות בוקר לכהונה שנייה בבית הלבן, אולי ייקח לעצמו יממה או שתיים כדי לנוח ולהתאושש, אך הספקולציות, ההערכות והניחושים לגבי ארבע השנים הבאות שלו כבר החלו.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

אובמה נבחר בשנית - כתבות נוספות:

חיסל את בן לאדן, ונשאר נשיא. זהו ברק אובמה

שוב פילוג: נשיא דמוקרטי, בית נבחרים רפובליקני

היסטוריה: תושבי מיין אישרו נישואים חד-מיניים

אובמה נשאר נשיא. הלילה הדרמטי, דקה אחר דקה

 

על פי גארי סיק, מומחה לאיראן שעבד בעבר במשרד ההגנה האמריקני, "אובמה הכין את הקרקע בזהירות רבה וגורס כי יש לחתור לאיזושהי עסקה בנושא הגרעין האיראני". באותו עניין העריך סקוט לוקאס, עיתונאי שמסקר את הנעשה ברפובליקה האיסלאמית, כי האיראנים חששו מבחירה של רומני. "אנשי אובמה מוכרים, באיראן ידעו שהנשיא הדף את ניסיונות ישראל להוציא לפועל תקיפה צבאית. עם רומני, הם לא ידעו מה הם מקבלים". 

 

"יש מחלוקת על האסטרטגיה, על לוח הזמנים ועל מה שיוגדר כאיראן גרעינית", אמר ל-ynet דוקטור נועם כוכבי, מומחה ליחסי ארצות הברית-ישראל. "לאובמה יש למעשה התחייבות פומבית לא לאפשר לאיראן להיות גרעינית, אבל אין ספק שהוא היה רוצה למצות את האפשרות הדיפלומטית". לדבריו, "סביר להניח שהרף של אובמה לשאלה מהי איראן גרעינית נמתח מאוד. איראן היא לא רק סכנה קיומית לישראל, אלא משפיעה על הנפט וזה נוגע כבר לכיסם של האמריקנים".

 

פרופסור איתן גלבוע מאוניברסיטת בר-אילן התייחס למחליפה הפוטנציאלי של הילרי קלינטון בלשכת מזכירת המדינה וראה בעיקר שחורות באשר ליחס העתידי לישראל. "כולם - ג'ון קרי, סוזן רייס, סמנתה פאוורס, תומס דונילון וצ'ק הייגל הרפובליקני, שמועמד גם למשרת שר ההגנה - יהיו נחמדים פחות לישראל לעומת קלינטון", העריך. 

 

לצד הערכה כי אובמה ינסה להשפיע על זהות צמרת השלטון באיראן, התייחס פרופסור שמואל סנדלר ממרכז בגין סאדאת ללימודים אסטרטגיים באוניברסיטת בר אילן גם לסוגיה הפלסטינית. "מצד אחד המחויבות הערכית של אובמה היא לנסות ולהותיר חותם כמי שקידם את השלום בין הישראלים לפלסטינים, אך מצד שני הוא יודע שהסיכויים לכך קלושים בקונטקסט הפנים-ישראלי והכלל-ערבי". בהסתמך על ניסיונו, טען סנדלר, ינסה אובמה לנקוט משנה זהירות בדיאלוג שינהל עם הפלסטינים ועשוי להפנות את הלחץ דווקא כלפי ישראל, כדבריו.

 

דוקטור זאב חנין, המדען הראשי של משרד הקליטה ומרצה למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן ובאריאל, ניתח את מדיניות החוץ של ארצות הברית ביחס לרוסיה, ואמר כי כדאי מאוד לאובמה להכות על הברזל בעודו חם, לקראת התחממות אפשרית ביחסים. "הגישה של הממסד הרוסי כלפי אובמה חיובית יותר מאשר לרומני. גורמים במוסקבה אמרו שאם רומני ינצח, יש סיכוי להקפאה משמעותית ביחסים, כך שכרגע יש סוג של שינוי, לפחות במישור הרגשי".

 

היסטוריה בתמונות (צילום: MCT) (צילום: MCT)
היסטוריה בתמונות(צילום: MCT)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)


 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)


 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

לדבריו, "אובמה צריך להיות חכם ולנצל את הרגע כדי לטפל בבעיות הקיימות בין שתי המדינות, כמו מערכות

אמריקניות נגד טילים במזרח אירופה והצטרפות חברות חדשות לנאט"ו. כעת יש איזו נשימה לרווחה. אמנם אין אשליות אבל בהחלט המצב חזר להיות דומה לזה שהיה בתחילת הקדנציה הראשונה של אובמה, כשכולם דיברו ברוסיה על שני נשיאים צעירים חדשים שרוצים לתת להם צ'אנס".

 

מעצמה עולמית נוספת שהיחסים עמה צפויים להעסיק את הנשיא החדש-ישן היא סין, שמחליפה אף היא הנהגה."לא רק טייוואן וזכויות אדם חשובות כעת, אלא גם צפון קוריאה ואיראן על הפרק", אמר כוכבי, שהניח בהתאם כי אובמה צפוי לשלב אסרטיביות ובניית יחסים מדודה עם המנהיגים החדשים. "סין היא מעצמה עולה בכל הזירות, ולכך מתווספת הבעיה הקוריאנית שטרם נפתרה. אובמה ירצה להוכיח מנהיגות מבלי להכניס את ארצו לעימות נוסף", העריך.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 07/11/2012 23:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה
צילום: AFP
רומני
צילום: AFP
מומלצים