שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

נשים ויהודים בחרו אובמה, עשירים ולבנים רומני

המדגמים מגלים את חלוקת הקולות לפי המגזרים בארה"ב: רוב היהודים הצביעו לנשיא הדמוקרטי, אך פחות מאשר לפני ארבע שנים. סוקר יהודי אמר ל-ynet: "רק שני אחוזים אמרו שאיראן היא הנושא החשוב ביותר". הצעירים, ההיספנים והשחורים העניקו לאובמה עוד ניצחון

נראה שכשהגיעו לקלפיות, היהודים בארה"ב לא התרשמו יתר על המידה מההצהרות של מיט רומני על כך שהנשיא ברק אובמה "זרק את ישראל תחת גלגלי האוטובוס" ולא מההצהרות של ראש הממשלה בנימין נתניהו על איראן. נתוני המדגמים שמתפרסמים בעקבות ניצחונו של הנשיא מעלים עוד כי שוב היו אלו הנשים שסחפו את אובמה לבית הלבן.

 

מניין הקולות הלא סופי:

אובמה 60,097,107

רומני 57,412,778

 

ממדגם שערך ה"ניו יורק טיימס" עולה כי 52% מהגברים הצביעו לרומני, בעוד 55% מהנשים בחרו באובמה. עם זאת, רוב הגברים בניו-יורק, ניו-ג'רזי וקליפרוניה הצביעו לנשיא.

 

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

עוד על היהודים הישראלים במערכת הבחירות:

מה שרואים מכאן: אורן עם רומני, איתי עם אובמה

מצביעים בדואר מישראל: אובמה או רומני?

הקול היהודי: מתביישים בישראל, גאים ביהדותם

הבית הלבן, הקול השחור: למי מצביעים החרדים?

 

עוד עולה מהנתונים כי 59% מהלבנים הצביעו לרומני. מנגד אובמה זכה לתמיכה כמעט מוחלטת מהשחורים, ש-93% מהם הצביעו עבור הנשיא השחור הראשון בבית הלבן. גם בקרב ההיספנים זכה אובמה להצלחה. על-פי המדגם של העיתון הגדול, 71% מהם הצביעו לו. גם בקרב המהגרים מאסיה אובמה מוביל עם 73%.

 

ומה מבחינת הגיל? כצפוי, הצעירים הלכו עם אובמה והמבוגרים עם רומני. על פי המדגמים 60% מבני 18 עד 29 הצביעו לנשיא הדמוקרטי וכך גם 52% מהאמריקנים בני 30 עד 44. לעומת זאת, רומני זכה בתמיכה של 51% מקולות הבוחרים בני 45 עד 64. המצב טוב יותר עבור המועמד הרפובליקני אצל מצביעים בני 65 ומעלה, ש-56% מהם תמכו בו.

 

גם ההשכלה נבחנה במדגם. 51% מאלה שלא למדו בקולג' בחרו באובמה, 51% ממי שלמדו - ברומני. המדגם בדק גם את אופי ההצבעה לפי הכנסה: 63% מאלו שמרווחים פחות מ-30 אלף דולר בשנה הצביעו לאובמה.

 57% מאלו שמרוויחים בין 30 ל-49 אלף דולר בשנה הצביעו לנשיא הדמוקרטי. לעומת זאת, בעלי ההכנסה הגבוהה יותר הצביעו לרומני - 53% מאלו שמשתכרים מעל 50 אלף דולר לשנה ו-54% שמביאים הביתה בכל שנה יותר מ-100 אלף דולר.

 

בערים הגדולות זכה אובמה להצלחה כבירה: על-פי הניו יורק טיימס הוא הצליח לגרוף 69% מקולות הבוחרים. בערים בינוניות הוא זכה רק ל-58%. לעומת זאת, רומני קיבל 56% תמיכה בערים הקטנות ו-50% בפרברים. כצפוי, 86% מאלו שמגדירים את עצמם ליברלים הצביעו לאובמה ו-82% מהשמרנים הצביעו לרומני.

 

גם את המצב המשפחתי בדקו במדגם, שנערך ב-18 מתוך 50 המדינות בארצות הברית. 56% מהנשואים הצביעו לרומני, בעוד 62% ממי שאינו נשוי הצביע לאובמה. גם לגבי הנטייה המינית שאלו: 76% מהחד-מיניים הצביעו לאובמה. בקרב מי שהשיבו "לא" על השאלה בעניין הנטייה, התוצאה זהה - 49% לכל אחד משני המועמדים.

 

מה חשוב ליהודים?

מסקר שנערך הלילה בקרב יהודים שיצאו מהקלפיות עולה ש-70 אחוזים מהם הצביעו עבור ברק אובמה, בעוד 30 אחוזים תמכו ברומני. מדובר בירידה בתמיכה, שעמדה ב-2008 על כ-74 אחוזים.

 

ג'ים גרסטין, שותף בחברת הסקרים GBA שמזוהה עם המפלגה הדמוקרטית ושערכה הלילה סקר מקיף בקרב מצביעים יהודים, אמר ל-ynet: "היהודים לא הושפעו בהצבעה שלהם מההצהרות של ראש הממשלה נתניהו בנושא איראן. רק שני אחוזים חשבו שזהו הנושא החשוב ביותר בבחירות לנשיאות".

 

רומני ואובמה בביקוריהם הנפרדים בכותל (צילום: אוהד צויגנברג , AP) (צילום: אוהד צויגנברג , AP)
רומני ואובמה בביקוריהם הנפרדים בכותל(צילום: אוהד צויגנברג , AP)

 

ישראלים אזרחי ארה"ב מגיעים להצביע בירושלים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ישראלים אזרחי ארה"ב מגיעים להצביע בירושלים(צילום: EPA)

סקרים של ארגון Solomon Project, שלא מזוהה עם אף מפלגה, הגיעו למסקנות זהות כשהארגון ערך מדגמים ביציאה מהקלפיות.

 

במדינה המתנדנדת אוהיו, שנחשבה ל"מדינת הפרס" במהלך מערכת הבחירות, זכה אובמה בתמיכה של 69 אחוזים מהיהודים. בפלורידה, מדינה שבה חיים יהודים רבים ובה התמקדו רבים ממאמצי השכנוע, תמכו באובמה 68 אחוזים מהיהודים. בפלורידה טרם הסתיימה ספירת הקולות.

 

מהם הנושאים שהיו חשובים למצביעים היהודים?

על פי סקר GBA, בראש ובראשונה הכלכלה – 53 אחוזים מהיהודים העידו כי היא העומדת בראש סדר העדיפויות שלהם. נושא ביטוח הבריאות, מגולות הכותרת של הישגי אובמה, חשוב ביותר ל-32 אחוזים.

 נושא הביטוח הלאומי מעסיק 23 אחוזים. ישראל עומדת בראש סדר העדיפויות של עשירית מהנשאלים, שיעור זהה לזה שמודאג מסוגיית ההפלות, שעלתה לכותרות במערכת הבחירות הנוכחית בעקבות התבטאויות מעוררות מחלוקת של כמה רפובליקנים. הטרור מטריד מאוד עשרה אחוזים מהיהודים, ושני אחוזים בלבד אמרו כי איראן ניצבת בראש מעייניהם.

 

מי יהיה נשיא טוב יותר לישראל? 53 אחוזים חשבו שאובמה, לעומת 31 אחוזים שאמרו רומני.

 

מי יטפל טוב יותר בגרעין האיראני? 58 אחוזים אמרו שאובמה, לעומת 26 אחוזים שצידדו ברומני.

 

מי יטפל טוב יותר בכלכלה? אובמה זכה לתמיכת 56 אחוזים, לעומת 32 אחוזים שתמכו ברומני.

 

מי יטפל טוב יותר בסוגיית הביטוח הלאומי? 52 אחוזים השיבו אובמה, לעומת 26 אחוזים שאמרו רומני.

 

בסדרת שאלות ממוקדות על ישראל, הביעו 69 אחוזים מהיהודים שנשאלו תמיכה בתפקיד פעיל של ארה"ב בפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, גם אם הדבר יהיה כרוך באי הסכמות פומביות עם ישראל ועם העולם הערבי.

  

72 אחוזים תומכים בהסדר שלום על פי מתווה הנשיא לשעבר ביל קלינטון.

 84 אחוזים הביעו תמיכה במינוי קלינטון לשליח מיוחד להסדר שלום.

 

נשיא הוועדה הדמוקרטית היהודית הלאומית פרסם הצהרה לנוכח התוצאות: "התמיכה החזקה שניתנה לנשיא היום מצד יהודים אמריקנים מראה שהקמפיין הרפובליקני, שעלה 15 מיליון דולרים ונועד לחזר אחר המצביעים היהודים באמצעות פרסומות שליליות, טקטיקות הפחדה ושקרים בוטים פשוט לא עבד".


פורסם לראשונה 07/11/2012 19:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צופים בתוצאות בניו יורק
צילום: MCT
אובמה מבקר בכותל המערבי לפני בחירתו ב-2008
צילום: Gettyimages
מומלצים