שתף קטע נבחר

כך הפיל עד המדינה "סניף" של אברג'יל בדרום

הפרקליטות תגיש 17 כתבי אישום נגד חשודים בהשתייכות לארגון פשיעה באילת ובבאר שבע, שנעצרו בחודש שעבר בטענה כי שימשו כזרוע ארוכה של משפחת אברג'יל. עד מדינה שהפעילה היחידה העביר חומרים מפלילים נגד ראשי הארגון זזה צדיק ושמואל גרינברג. החשדות: ניסיונות רצח, הצתות ועוד

17 כתבי אישום יוגשו בתחילת השבוע הבא לבית משפט השלום בבאר נגד מעורבים שנתפסו בחודש שעבר במסגרת מבצע "גרין מייל", תשעה מהם בחשד לחברות בארגון פשע. היום (ה') הוגשו בבית המשפט הצהרות תובע עבור רבים מבין 32 החשודים, כשבין היתר מיוחסות להם עבירות של ניסיון רצח, סחיטה, איומים ועבירות אלימות נוספות. החשודים מכחישים את המיוחס להם.

 

 

בחודש שעבר עצרו בלשי ימ"ר נגב 32 חשודים בהשתייכות לארגון פשע שפעל בבאר שבע ובאילת כשלוחה של משפחת אברג'יל. פרטים חדשים שהותרו היום (ה') לפרסום חושפים פרטים חדשים על אודות הפרשה שמציירת תמונת מצב מדאיגה על עולם הפשע בדרום. בראש השלוחה, כך לפי החשד, עמדו זזה צדיק, 45, ושמואל גרינברג, 37. המעצרים התאפשרו הודות להפעלת עד מדינה שהיה חלק מארגון הפשיעה.

 

לפי החשד ארגון הפשע חלש על שורה של פעילויות עברייניות, בהן מתן הלוואות בריבית קצוצה והטלת סנקציות אלימות נגד בעלי חוב. חברי הארגון פעלו בשיטות אלימות נגד אויביהם וחיסלו מי שנתפס על ידם כאיום. "בחודשים האחרונים ימ"ר נגב הפעילה עד מדינה, שהשיג ראיות של ממש שיביאו ביום ראשון לידי כתבי אישום", אמר מפקד מרחב נגב, תת ניצב פרץ עמר. "מדובר בעבודה מורכבת, שבסופו של דבר תביא לכך שנשים מאחורי סורג ובריח את אלו שפגעו בשלום ובביטחון הציבור. תושבי באר שבע, שהיו תחת איומים אלו, יכולים מעכשיו להרגיש תקופה שקטה של ביטחון אישי".

 

בין היתר הם חשודים בניסיון לרצוח את חגי זגורי והעבריין משה רובין. חברי הארגון חשודים גם כי השליכו רימונים לעבר בתים ובתי עסק, הציתו חנות של חבר ארגון פשיעה מתחרה, הציתו רכב, עברו על חוקי מע"מ ומס הכנסה והלבינו סכומי כסף גבוהים.

 

זזה כבר מתמודד עם תיק אחד שהפילו עליו בימ"ר, במסגרת מבצע "צדיק בסדום", שעיקרו מבוסס על פן כלכלי. המשפט צפוי להיפתח בתחילת שנת 2013. רק לפני כחודש חזר צדיק דרומה לביתו ביישוב היוקרתי והשקט עומר לאחר ששהה במעצר בית בשלומי. בכל הנוגע להיבט הכלכלי בפרשה הנוכחית, הימ"ר הקפיא 46 חשבונות בנק והצליח לתפוס רכוש בשווי של כשני מיליון שקל.

 

 

אז כיצד הצליחו לחשוף את אותו ארגון? בימ"ר הפעילו עד מדינה בבאר שבע. עם הזמן הבחינו חוקרי הימ"ר כי העד מספק להם חומרים טובים יותר משקיוו ושהוא בקיא גם בכל מה שקורה בעיר אילת. העד שהה בעיר התיירות זמן מה ורכש לעצמו שם חברים ומעמד. "אנחנו יודעים בוודאות על שבעה עסקים שנסחטו, וככל שהחשודים השתלטו על יותר עסקים לגיטימיים כך הם צברו יותר כוח. לאט לאט הם התחילו לדרוש סכומי כסף גדולים יותר, ובד בבד הם הלוו כספים בריבית", אמר סגן ניצב מפקד ימ"ר נגב, דודו בואני.

 

היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות (היאחב"ל) ערכה חקירה באילת עוד קודם לכן, ובימ"ר "השאילו" את העד גם לשם כדי שיאסוף ראיות. במשך כארבעה חודשים הוא הופעל בבאר שבע ובאילת, וככל שעבר הזמן כך החל חשדם של חברי הארגון להתעורר וחייו עמדו בסכנה.

 

"חשודים הפלילו את עצמם"

במשטרה אמרו כי עד המדינה היה איש ביצוע, ללא דם על הידיים, שנהנה מקרבה פיזית לגרינברג. בימ"ר ניצלו את התפקיד הרגיש של העד והתקינו מצלמות וציוד מעקב אחר החשודים. העד הצליח ללא מאמץ לדובב ולהקליט את חבריו שנתנו בו את אמונם.

 

"השתמשנו בטכניקות דיבוב מיוחדות וסיוע טכנולוגי", הסביר מפקד הימ"ר סגן-ניצב בואני. "חלק מהחשודים הופללו מולו וחלק בדברים שאמרו בינם לבין עצמם". הארגון של זזה וגרינברג נאבק על מעמדו מול הארגון של חגי זגורי שכיום מרצה עונש מאסר. "מה שמניע עבריינים זה כוח וכסף", הסביר מפקד הימ"ר. "המניעים לא משתנים. איך משיגים כסף? על ידי כוח. מדובר במאבק עקוב מדם".

 

דוגמה לפעילות האלימה של הארגון שיכולה הייתה לעלות בחיי אדם הייתה כשנמצא מטען חבלה בפיר מעלית בקומה שישית בבניין מגורים בן שמונה קומות. למטען היו אמורים לחבר מגנט ואז להצמידו לרכב של אחד היריבים. אם התוכנית אכן הייתה יוצאת לפועל אזרחים חפים מפשע היו עלולים להיפגע. במסגרת הפעילות נתפסו בנות חבלה, שני רובים מסוג קלצ'ניקוב ואקדח. על פי המשטרה כלי הנשק הוסלקו בתוך פירי מעליות בבנייני מגורים בעיר, שננעלו במפתח מיוחד, שנמצא אף הוא על ידי המשטרה.

 

בזכות העד הצליחו החוקרים לגבש פאזל כמעט מושלם של פעילות העבר של הארגון. כך הצליחו להשיג ראיות לגבי ניסיון חיסול של העבריין זגורי משנת 2008, אז עצרה המשטרה חמישה מהחשודים בעודם נוסעים ברכב גנוב וברשותם רובה קלצ'ניקוב וכובעי גרב. אחד מהחמישה היה עד המדינה.

 

החבורה הייתה בדרכה לירות בזגורי בצומת בעיר. כתב אישום לא הוגש נגדם אז מסיבות לא ברורות – במשטרה טוענים כי מדובר היה בהחלטה של הפרקליטות – אך כעת אומרים במשטרה כי הראיות נגדם יותר מוצקות.

 

התעורר חשד לחיי העד

שני ראשי הארגונים, זזה וגרינברג, הפוכים זה מזה באופיים. גרינברג נחשב ליותר אימפולסיבי וחובב עימותים שנוהג לשאת עליו סכין ולהסתכסך עם אנשים. "הוא לא ראה כלא ולכן לא לומד", הסבירו בימ"ר. "אנחנו לא יודעים מתי הוא יחזור לשטח, אבל הוא יחזור יותר חכם".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

זזה, שכבר ספג מכה קשה, נחשב לזהיר יותר. כיום מתנהל נגדו תיק הלבנת הון ובמשך זמן רב הוא שהה במעצר בית בצפון עם אזיקון אלקטרוני. הריחוק הגיאוגרפי שלו מלב הפעילות הקשה עליו בפן הניהולי וכך עיקר כובד הראיות נפל על גרינברג.

 

הפעלתו של העד הייתה מורכבת, שכן במהלכה נאלצו אנשי הימ"ר לא אחת להתערב בפעילות הארגון כדי למנוע שפיכות דמים. היו שני ניסיונות רצח שהימ"ר לא הצליח לעצור. למרבה המזל, במקרה אחד, כאשר החלו היריות ואחד החשודים ניסה לבצע וידוא הריגה היה בנשקו מעצור.

 

בימ"ר הבינו ששחקנים חדשים נכנסו לזירה,שכן עד המדינה לא צפה את אותם אירועים. לחוקרים כבר לא הייתה שליטה במה שמתרחש ולכן החליטו להקדים את מבצע המעצרים. כמו כן, החשש לחייו של העד הלך וגבר. "החלו לזהות שיש מישהו בתוכם", הסבירו במשטרה.

 

"אנשים יישבו שנים, אבל אין ואקום"

במשטרה סבורים כי גל המעצרים, וכתבי האישום שיבואו בעקבותיהם, יביאו למעט שקט. "אלה מעצרים שנתנו מכה קשה", הסביר סגן-ניצב בואני. "יש פה אנשים שיישבו הרבה שנים, אבל אין ואקום ואנשים חדשים יבואו. אנחנו פועלים בשיטת הדשא, לא נותנים להם להרים את הראש".

 

היום הגישה המשטרה הצהרת תובע, לפיה יש בידיהם די ראיות להגיש כתב אישום נגד החשודים. בסופו של דבר, מתוך 32 חשודים תשעה צפויים להיות מואשמים במעורבות בארגון פשיעה,

ונגד שמונה נוספים צפוי להיות מוגש כתב אישום בגין עבירות אחרות.

 

עו"ד נועם אליגון, המייצג את גרינברג, ביקש שלא להגיב.

 

עו"ד אסתר בר ציון, המייצגת את צדיק בתיק המעצרים והלבנת ההון, אמרה בתגובה למעצר: "מרשי כופר בכל החשדות המיוחסים לו. ללא שום ספק יסתבר, כפי שהסתבר בעבר, כי מרשי מנהל אורח חיים נורמטיבי ומדובר ברדיפה מתמשכת של המשטרה".

 

עו"ד קובי סודרי, המייצג את שלמה זיתון וחשודים נוספים, אמר בתגובה: "אחד מלקוחותינו שוחרר, לאחר שהתברר כי עדות עד המדינה נגדו הונעה מנקמנות בסיסית ומניעים אישיים, שחשד שאשתו מנהלת רומן עם מרשנו. בעדותו של עד המדינה נתגלו סתירות מהותיות". בהתייחסו לחשוד זיתון אמר: "טרם נחשפנו לחומר הראיות. מדובר בעד מדינה בעייתי, עבריין בכל רמ"ח אבריו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זזה צדיק
צילום: משטרת ישראל
צילום: אוהד אבידן קינר
מפקד ימ"ר סגן-ניצב דודו בואני
צילום: אוהד אבידן קינר
מפקד מרחב נגב תת-ניצב פרץ עמר
צילום: אילנה קוריאל
עורכי הדין ויקטור אוזן ואסתר בר ציון
צילום: ישראל יוסף
עו"ד קובי סודרי
צילום: גיל יוחנן
זאזא צדיק. בראש השלוחה
מומלצים