שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם, אוהד צויגנברג, חיים צח, עידו ארז

מרב מיכאלי: בירוחם מרוקאים התעללו בהודים

המועמדת בפריימריז של העבודה סיפרה על שראתה בשנת שירות ב-84': "היו שם הודים שלא העזו להוציא את האף מהבית כי המרוקאים הלבנים בעלי הבית התעללו בהם. זו שרשרת המזון - הגבר הלבן תמיד למעלה, גם אתיופים וחרדים למטה"

"יצאתי לשנת שירות בירוחם כי רציתי לראות מקרוב מהן עיירות הפיתוח. זה היה שיעור בשבילי", סיפרה אמש (יום ד') מרב מיכאלי, העיתונאית לשעבר שמתמודדת בפריימריז של מפלגת העבודה. בהמשך הדברים במפגש עם סטודנטים בירושלים, היא נזכרה בגזענות שבה חזתה - וניסחה את "שרשרת המזון" של החברה בישראל.

בירוחם, נזכרה מיכאלי ב-1984 - "פתאום את קולטת שמישהו לקח את האנשים ושפך אותם באמצע הנגב, באמצע כלום. ומה ציפה בדיוק שיקרה? זאת אומרת איך הם יפריחו את השממה האנשים האלה לבד? הם והמדבר?"

 

בחירות 2013 - כל העדכונים ב-ynet

 

"הדבר העוד יותר מדהים היה שבתוך ירוחם, שהיא עיירה של אנשים שבאו מצפון אפריקה - בעיקר מרוקאים... היה שיכון אחד נידח במיוחד שבו גרו השחורים של העיירה - ההודים. יש בירוחם אוכלוסייה של הודים שלא העזו להוציא את האף מהבית בשעות היממה. הם היו הולכים צמוד לקירות בגלל שהמרוקאים הלבנים בעלי הבית היו מתעללים בהם. זה שיעור בשרשרת המזון שאין שני לו".

 

מיכאלי (משמאל), אמש בפאב הירושלמי (צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות") (צילום: אלכס קולומויסקי,
מיכאלי (משמאל), אמש בפאב הירושלמי(צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות")

 

המתמודדים בפריימריז של העבודה קיימו בפאב בירושלים מפגש עם סטודנטים מהאוניברסיטה העברית ובו הציגו את עמדותיהם. מלבד מיכאלי, נכחו במפגש בין היתר נועם שליט, ח"כ אבישי ברוורמן, ח"כ נחמן שי, לאה פדידה והמתמודדת החדשה סתיו שפיר. במפגש עם סטודנטים מתא אופק של מפלגת העבודה, הם נדרשו לספר על עצמם וכן נשאלו שאלות.

 

בשלב השאלות מיכאלי הרחיבה: "קרול גיליגן אומרת שהפמיניזם זו התנועה לשחרור הדמוקרטיה מהפטריארכיה, משום ששרשרת המזון זה מרוקאים-הודים, זה לא רק נשים. זה אתיופים בתחתית הסולם, זה במקומות מסוימים החרדים בתחתית הסולם. זה משתנה, אבל הגבר הלבן תמיד למעלה, זה ברור".

 

היא דיברה גם על ההחלטה להיכנס לחיים הפוליטיים: "מין ומיניות זה דבר שיושב בבסיס יחסי הכוח בין גברים לנשים. אני תכף בת 46 והזמן טס כשנהנות. החודש האחרון הייתה התלבטות מאוד קשה, יש איזו תחושה שכאילו אני נדחפת והחלטתי לבוא לפוליטיקה כדי לנסות לעשות את זה ביותר גדול להיות בצד שמתווה מדיניות".

 

בנוגע ליחסים עם יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ', שהפגינה כלפיה קרירות, מיכאלי אמרה ש"היו פרסומים שלא יאשרו את המועמדות שלי. אני לא מאמינה שזה יקרה כי זו מפלגה דמוקרטית. שלי ואני שיתפנו פעולה בעבר כשהקמתי את 'עזרת נשים'. אנחנו לא חברות אבל אנחנו ביחסים בסדר גמור. התקשרתי אליה כשהחלטתי להתמודד, היא הייתה מאוד עסוקה ולא חזרה אליי בהתחלה ואחר כך דיברה איתי בטלפון. אני חושבת שמאוד לגיטימי שיו"ר תחבק או תעשה שטיח אדום לחלק מהמועמדים ולחלק לא".


פורסם לראשונה 07/11/2012 23:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
מרב מיכאלי. הזמן טס כשנהנות
צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
יחימוביץ'. "לא חברות, אבל ביחסים בסדר"
צילום: עופר עמרם
מומלצים