שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תל-אביב: תושבי כפר שלם יפונו עד סוף השנה?
  חברת חלמיש, שאחראית על הקרקע בשכונת כפר שלם בדרום ת"א, גיבשה הסדר פיצוי לקראת פינוי 500 המשפחות שגרות במקום. לפי ההסדר, התושבים יקבלו סכום השווה לדירת 4 חדרים בשכונה. הפיצוי הכולל עומד על 650 מיליון שקל ויגיע ממכירת זכויות בנייה ל-2,000 יחידות דיור חדשות באזור

  האם אפשר לראות את האור בקצה המנהרה שבו תתרומם לה שכונת מגורים מודרנית במקום המבנים המטים ליפול בכפר שלם שבדרום תל-אביב? בינתיים לא, אך חברת חלמיש, האמונה על הקרקע ונמצאת בבעלות משותפת של עיריית תל-אביב ומשרד השיכון, פועלת להשגת הסדר מהיר עם התושבים.

   

  כותרות נוספות על כפר שלם:

   

  הסיפור בכפר שלם מורכב במיוחד. מזה עשרות שנים המדינה מבקשת להרוס את בתי האזור ולבנות במקומם בניינים חדשים. אלא שהדברים לא התנהלו על מי מנוחות – הממסד לא פיצה, או הציע לפצות, כראוי את התושבים, לטענתם. ואילו התושבים בנו את ביתם במבנים שאינם חוקיים, והמעמד של חלקם אף מוגדר כפולשים. בשנות ה-90 פונו מאות משפחות במסגרת הסדר עם חברת חלמיש ואלו קיבלו סכום השווה בערכו לדירה בסביבה.

   

  מאז הופסקו ההסדרים עם התושבים, והמציאות נדמית כתקועה מבלי לראות כל פתרון באופק.

   

  כפר שלם (באדיבות חברת חלמיש) (באדיבות חברת חלמיש)
  כפר שלם(באדיבות חברת חלמיש)

   

  כיום מתגוררות בכפר שלם כ-500 משפחות ונגדם פועלת המדינה בהליכים משפטיים לפינויים. בשנה האחרונה, עם כניסת עו"ד רחל תורג'מן לתפקיד יו"ר חלמיש, הוקפאו ההליכים המשפטיים וזאת על מנת לזרז הסדר משופר לתושבים.

   

  הזדמנות אחרונה לפיצוי

  תורג'מן טענה לאחרונה כי ההליכים המשפטיים נגד תושבי השכונה לאורך השנים עלו 92 מיליון שקל, וראוי להפנות את העלויות העצומות למתן פיצוי לתושבים. בעקבות הדברים, דרשה תורג'מן ממשרד השיכון את ההחזר של אותם מיליונים.

   

  כעת, ביקשה חברת חלמיש את הארכת ההקפאה של ההליכים המשפטיים נגד התושבים בחודשיים נוספים, לאחר שהארכה הקודמת הסתיימה בסוף אוקטובר האחרון. בחלמיש מדברים על הזדמנות אחרונה שניתנת לתושבים לאחר שמתגבש בין הצדדים מתווה פיצויים.

   

  על פי המתווה, שווי הקרקע הכולל עומד לפי הערכת שמאי על 650 מיליון שקל. סכום זה יחולק בין המשפחות לפי קריטריונים שונים כגון גודל המבנה הקיים שברשותם ומספר הנפשות במשפחה. משפחה ממוצעת תקבל פיצוי כספי השווה בערכו לדירת ארבעה חדרים באזור - 1.6-1.3 מיליון שקל.

   

  תמחור הקרקע הכולל (650 מיליון שקל) משקף זכויות לבניית 2,000 יחידות דיור על הקרקע. ישנה אפשרות כי תוכניות בניה חדשות שיחולו בקרקע יעניקו תוספת של עוד יחידות דיור במקום, אולם עניין זה יעכב את הוצאתן לפועל של התכניות להסדר בשכונה, מה גם שיש מתנגדים בקרבה למהלך שכזה.

   

  "הידברות פרודוקטיבית"  

  "במהלך החודשים האחרונים קיימתי הידברות אינטנסיבית עם ועד כפר שלם, במטרה להגיע למתווה מוסכם לגיבוש קריטריונים למתן פיצוי בגין פנוי התושבים הזכאים לכך", כתבה תורג'מן ליו"ר ועדת המשנה במינהל מקרקעי ישראל, אפי שטנצלר, וביקשה שהוועדה בראשותו תאשר את הארכת הקפאת ההליכים בפעם האחרונה.

   

  "כמו כן, נפגשתי עם נציגי משפחות נוספות בכפר שלם, אשר הביעו את רצונם והסכמתם להגיע להסדרי פיצוי בגין פינוי השטחים בהם הם מתגוררים" היא הוסיפה לכתוב. "חרף המחלוקות המתגלעות מעת לעת בין תושבי כפר שלם לחלמיש, נראה כי ההידברות הינה פרודוקטיבית ואף הכרחית לצורך מציאת מתווה לפתרון הסוגיה".

   

  תורג'מן סיפרה ל-ynet כי הפגישה בה יושאר המתווה של פיצוי התושבים תתקיים בשבוע הבא ביום חמישי עם שר השיכון, אריאל אטיאס ומנכ"ל מנהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן. עוד היא העריכה כי השיווק למכירת הקרקעות לבניה יהיה כבר במהלך 2013.

   

  אהרון מדואל, יו"ר ועד התושבים בחלמיש, שהוא גם חבר במועצת העיר תל-אביב, אמר כי המתווה צריך להיות לפי הפיצוי שהוצע למשפחות בשנות ה-90. "ההצעה צריכה להיות מותאמת ואני מניח שאם נגיע להסכמה כולם יתפנו", אמר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עבודות פינוי בשכונת כפר שלם בתל-אביב
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים