שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם, אוהד צויגנברג, חיים צח, עידו ארז

בשיטת החמישיות: מרצ בוחרת רשימה

הח"כים ניצן הורוביץ ואילן גילאון ייאבקו מול הח"כים לשעבר אבשלום וילן ומוסי רז ועוד 15 מועמדים על המקומות הריאליים המועטים. ובאיזה מקום יתברג המועמד הערבי היחיד?

המפלגה הקטנה והמצטמצמת של השמאל הישראלי הולכת לבחירות: ועידת מרצ תבחר ביום א' את מועמדיה בבחירות לכנסת ה-19, ותקבע את זהות האנשים שאחרי יו"ר המפלגה, ח"כ זהבה גלאון.

 

 

17 מועמדים יתמודדו על קולותיהם של 945 צירי הוועידה, שידרגו אותם בשיטת החמישיות: המתמודדים הגישו מועמדות לחמישייה ראשונה ושנייה, וחברי הוועדה ידרגו את המועמדים על פי ניקוד מצטבר לכל אחת מהן. במרצ נקבע ייצוג שווה לנשים ולגברים, כך שבמקומות 4 ו-6 ישובצו נשים.

 

 (צילום: אלדד רפאלי, ברק אוסטרובסקי, גבי מנשה, עופר עמרם) (צילום: אלדד רפאלי, ברק אוסטרובסקי, גבי מנשה, עופר עמרם)
(צילום: אלדד רפאלי, ברק אוסטרובסקי, גבי מנשה, עופר עמרם)

 

לצד השמות הבולטים כמו חברי הכנסת ניצן הורוביץ ואילן גילאון, מתמודדים על המקומות הריאליים אישי ציבור חדשים ושני ח"כים לשעבר. אחד מהם הוא אבשלום (אבו) וילן, שכיהן בכנסת במשך עשור עד 2009, ומאז היה מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל. השני - מוסי רז, שעסק בשנים האחרונות בין היתר בניהול רדיו "קול השלום" ועמד בראש ארגוני זכויות אדם וסביבה.

 

בין השמות החדשים שינסו להתברג ברשימה ניתן למצוא את הרב אהוד בנדל, לשעבר נשיא התנועה המסורתית (קונסרבטיבית); מיכל רוזין, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית; תמר זנדברג, חברת מועצת העיר תל-אביב; ומועמד ערבי בודד - עיסאוי פריג' מכפר קאסם, מוותיקי המפלגה.

 

"ציפי או ביבי לא יעבוד שוב"

מערכת הבחירות המוצלחת האחרונה של המפלגה, שנכנסה אז לקואליציה של אהוד ברק, הייתה בשנת 1999 מאז נרשמה ירידה מתמשכת בכוחה כשברקע אינתיפאדה, מלחמה בלבנון ומבצע בעזה, המושג "שלום" כמעט והפך למילת גנאי. מרצ נדחקה לקצה האופוזיציה. בבחירות האחרונות גלאון, הרביעית ברשימה, מצאה עצמה בחוץ. מהשפל הזה, בטוחים במרצ, הם יכולים רק לעלות.

 

סקרים פנימיים וחיצוניים מצביעים על עלייה במספר המנדטים ולא במקרה נבחרה הסיסמה "שמאלנים הביתה". במרצ מאמינים כי מצביעיה שנטשו אותה, בעיקר לטובת קדימה של לבני בבחירות הקודמות, למדו מהטעות, במיוחד כאשר מפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ' מציגה עצמה כמפלגת מרכז ונזהרת מלהביע עמדה ברורה בנושאים המדיניים.

 

"הספין ציפי או ביבי עבד פעם אחת", אומרים גורמים במרצ. "זה לא יחזור על עצמו כי הבינו שאנחנו היחידים שאמרנו אמת ועשינו עבודה פרלמנטרית משמעותית. הרבה קולות התבזבזו ב-2009, צריכים לחזור עכשיו לביתם הטבעי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלאון. מפלגה מצומצמת
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים