שתף קטע נבחר

יחימוביץ': אשה מעִזה ואז באות אחרות. גם עכשיו

יו"ר מפלגת העבודה אמנם לא הזכירה את שמו של אורי שגיא, אבל רמזה לפרשה המינית שמטלטלת את המפלגה. "יש מעט אנשים עם אתיקה משובשת שעושים זאת שנים רבות ומותירים שובל קורבנות. חשוב לי להגיד זאת דווקא בשבוע הזה"

היא לא הזכירה במילה את השם אורי שגיא, אבל הנוכחים בכנס בהשתתפות 18 מתמודדות בפריימריז של מפלגת העבודה הבינו בדיוק למי כוונו דבריה של שלי יחימוביץ'. בכנס "עובדות יחד" בסמינר הקיבוצים, שהתקיים על רקע פרישתו של אורי שגיא מריצה לכנסת והטענות כי תקף מינית, ייחדה יו"ר העבודה את דבריה לנושא ההטרדות המיניות.

 

בחירות 2013 - כל הדיווחים ב-ynet

 

"קבוצה קטנה של אנשים עם אתיקה משובשת לחלוטין הם שעושים את המעשים האלה על פני שנים רבות, ומותירים אחריהם שובל של קורבנות", אמרה יחימוביץ' בכנס שארגנה סתיו שפיר, ורמזה מה הסיבה שהעלתה שוב את הנושא. "בכל פרשה ראינו אשה שהעזה ואחריה הגיעו נוספות. גם עכשיו. חשוב לי להגיד את הדברים האלה דווקא בשבוע הזה ודווקא לפניכם".

 

לדברי יחימוביץ', "כמעט אין אשה שלא עברה משהו כזה, בין הטרדה מינית לבין אונס. זה לא קיים כמעט ומי שאומרת דבר כזה לא דוברת אמת". בלי להתייחס ישירות למקרה של שגיא, היא הסבירה כיצד יש לפעול כאשר אשה מתלוננת על תקיפה מינית. "כשמגיעה אלינו אשה שהותקפה והיא נושאת איתה את הטראומה הזו כל ימי חייה, אם לא חלה התיישנות יש לנו חובה לנסות שהדבר יגיע לידי הליך משפטי וימוצה כחוק".

 

"כמעט אין אשה שלא עברה את זה". מועמדות מפלגת העבודה עם היו"ר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"כמעט אין אשה שלא עברה את זה". מועמדות מפלגת העבודה עם היו"ר(צילום: מוטי קמחי)

 

עם זאת, הבהירה כי "לפעמים האישה אינה מסכימה לכך. היא זועקת את זעקה, אבל לא מסכימה להמשיך את התהליך והיא יודעת למה, היא יודעת איזה גיהינום מצפה לה בהמשך. היא יודעת שהיא תהפוך שוב לנאשמת למרות שהייתה קורבן. הרבה מאוד נשים מתלוננות מספרות את סיפורן, הולכות לפוליגרף, מביאות תצהיר משפטי ועדיין לא מוכנות ללכת למשטרה".

 

יחימוביץ' אמרה כי חל איסור לכפות על הקורבן דבר שהוא לא רוצה. "אסור להוציא אותו מכלל שליטה על התהליך, כי פעם אחת כבר לא הייתה לו שליטה. החובה הראשונית שלנו היא להיות נאמנות לרצון שלה ולשליטה שלה בתהליך, לפעמים אפילו כשזה לא משתלם פוליטית או מתנגש ברצון המוסרי שלנו להוציא את הצדק לאור. דבר ראשון יש ללכת איתה יד ביד, כבוד הנפגעת תחילה. אחר כך יש לנו את החובה, ככל שהיא מתירה לנו, לא פחות ולא יותר, לבוא להסתכל בעיניו לספר לו את הסיפור, שיידע שהסיפור לא נמחק ולא נשכח".

 

"לא להפנות עורף לקורבן" 

יו"ר העבודה שוב רמזה למקרה הנוכחי וציינה כי המטריד יכול להיות מוכר בקהילה - רב, פוליטיקאי בכיר, מפקד נערץ, וכי הנשים חוששות שהמערכת והסובבים יעמדו לצד התוקף. "ברגע הזה אנחנו נבחנות כמנהיגות וברגע הזה אנחנו לא יכולות להפנות עורף לקורבן בשום פנים ואופן. יש לעשות את כל הבדיקות ובשום פנים ואופן לא להסתפק בשמועות, כדי שאנחנו והיא נהיה על קרקע מוצקה כשאנחנו באות ושמות את העובדות בפני מי שתקף. לא לעשות את הדברים בהינף יד".

  

יחימוביץ' הוסיפה כי כמעט תמיד אחרי שמישהי מתלוננת אחריה מגיעות נשים נוספות. "זה קלאסיקה. זה תמיד ככה. ולמה? הרוב המכריע של הגברים מעולם לא תקפו אישה, הם מוסריים ונורמטיביים, ולעומת זאת אין כמעט אשה שלא הותקפה או הוטרדה, איך זה מסתדר? כי יש קבוצה קטנה של אנשים עם אתיקה משובשת לחלוטין שעושים את המעשים האלה על פני שנים רבות. האנשים האלה בדרך כלל מותירים אחריהם שובל ארוך וכואב של קורבנות".

 

היא הזכירה את הפרשות הקודמות, וברמז גם את זו הנוכחית

: "בכל פרשייה ראינו אשה שהעזה ואחריה הגיעו נשים נוספות, כך עם איציק מרדכי, משה קצב. אשה אחת ואז מיד הן מגיעות והן מגיעות. גם עכשיו". היא הוסיפה כי לפעמים אנשים לא מבינים את המשמעות של מה שעשו חבריהם עד שהם בוחרים להגן עליהם: "חשוב לי להגיד את הדברים האלה דווקא בשבוע הזה ודווקא לפניכם".

 

בימים האחרונים התמודד שגיא מול דיווחים על שתי נשים שהתלוננו כי תקף אותן. אחת מהן פנתה ליחימוביץ' וטענה כי בעבר שגיא ביצע כלפיה מעשה חמור. יחימוביץ' הציגה את הדברים בפני שגיא, שהחליט מיד לפרוש מהמרוץ כדי לא לפגוע במשפחתו, כלשונו. במקרה השני טענה אשה אחרת כי האלוף במיל' ניסה לבצע בה מעשה מגונה בעת ששירתה כפקידתו בזמן שירותה הצבאי לפני כ-30 שנה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שלי יחימוביץ'. "לא להסתפק בשמועות"
צילום: מוטי קמחי
צילום: גיל יוחנן
אורי שגיא. פרש מהמרוץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים