שתף קטע נבחר

"הם לא יצליחו לחסל את לידות הבית בישראל"

את הדברים אומרת מיילדת הבית הוותיקה אילנה שמש, בעקבות ההתבטאות של מנהל ביה"ח וולפסון נגד לידות הבית. "מדובר בניצול לרעה של המקרה כדי ללכלך על לידות הבית, כחלק ממאבק בתיה"ח נגדן", היא מוסיפה. "האינטרס היחיד שלנו הוא בריאות הציבור", מדגיש מנהל ביה"ח

תגובתו החריפה של מנהל בית החולים "וולפסון" ד"ר יצחק ברלוביץ כנגד לידות הבית עוררה סערה בקרב קהילת היולדות ומיילדות הבית. ברלוביץ, שאמר את הדברים בעקבות הגעתה לבית החולים של תינוקת שנולדה ללא דופק בלידת בית, יצא באופן חריף כנגד נשים שבוחרות בלידת בית וכנגד המיילדות שמבצעות אותה.

 

"בכל פעם אנו נדהמים מחדש ממצב בו הורים ויולדות מקבלים החלטות בלתי אחראיות ומסכנים ביודעין את התינוק ואת עצמן במהלך לידה בבית", אמר. "עם כל הרצון ללכת לקראת ההורים בנושא הלידה הטבעית, מצב בו מתרחשות לידות בית בהשגחה של מיילדת בלבד מהווה סיכון".

 

לידות בית בישראל - תמונת מצב:

 

"הדברים שהוא אמר לא רק מכעיסים, אלא גם מאוד מסוכנים", אומרת בתגובה אילנה שמש, אחת ממיילדות הבית הותיקות בישראל, ומי שנושאת כבר שנים את דגל המאבק למען הכרה בלידות הבית בישראל. "זה יהיה מאוד עצוב אם בכל פעם שמיילדת תעביר תינוק שזקוק לטיפול והשגחה בית החולים ייצא בהודעה שמגנה לידות ומיילדות בית.

זה גם מאוד מסוכן כי זה מונע את הביטחון שיש לנו במערכת, ואנחנו נפעל מתוך פחד. אנחנו צריכות להרגיש שאנחנו בשיתוף פעולה עם בית החולים ושאנחנו פועלים יחד כדי שהתינוק והאם יהיו בריאים והלידה תהיה בטוחה. אם נפחד להעביר אישה שדיממה או תינוק שיש לו בעיית נשימה לבית החולים מתוך חשש שיהיו תגובות נקמה נגדנו - אז זה מצב מאוד מסוכן".

 

"אין מקום להתבטאויות שכאלה", מוסיפה מיכל בונשטיין, יו"ר ארגון אימהי - ארגון מיילדות הבית בישראל. "המקרה שארע רק מוכיח שהעבודה נעשית בצורה המקצועית ביותר. הבחירה של אישה ללדת בבית היא לגיטימית. מותר לאישה במדינה דמוקרטית לבחור לעשות זאת. זה חלק מחופש הפרט שלה על גופה וזה נעשה בצורה מקצועית, שלא מסכנת את בריאות האם והעובר יותר מלידה אחרת. הוכח מחקרית שלידות בבית חולים סובלות מעודף התערבויות, שמסכנות את הבריאות של האם והתינוק. אפילו ארגון קוקריין, אחד השותפים של ארגון הבריאות העולמי, קבע כי על כל מדינה לשקול הקמת שירות לידות בית שמגובה על ידי מערכת רפואית, ולהנגיש לנשים בהריון בסיכון נמוך את העובדות הקיימות בנושא ואת אפשרויות הבחירה העומדות בפניהן". 

 

"הכל היה לפי הספר"

לטענת שמש, בית החולים לא רק שיצא בחריפות כנגד לידות הבית ללא כל סיבה, אלא אף סילף את העובדות בנוגע למהלך הלידה. שמש, שמכירה כבר שנים רבות את המיילדת המדוברת ושוחחה איתה רבות בעקבות המקרה, מספרת כי היא נסערת מאוד בשל תגובת בית החולים, שלדבריה הפתיעה אותה עד מאוד. "מדובר במיילדת מאוד ותיקה עם רקע של הרבה מאוד שנים בבית חולים גדול, אוניברסיטאי מרכזי, כך שיש לה ניסיון של אלפי לידות - גם בבית החולים וגם בבית. בדיוק כמו שדורשות הוראות משרד הבריאות, היולדת הייתה בהריון בסיכון נמוך, אישה בריאה בלידה ראשונה עם מעקב הריון תקין, כשהלידה התקיימה בשבוע 40. הכל היה לפי הספר.

 

"הלידה התקיימה בבית היולדת ללא שום דבר חריג, כאשר הדופק היה תקין כל הזמן, וירידת המים הייתה סמוך ללידה כשהמים היו נקיים. לא הייתה כל סטייה מהפרמטרים הרגילים של הלידה. שום דבר לא עורר דגל אדום. לא הייתה שום סיבה רפואית להעביר אותה לבית החולים".

 

-מתי התגלתה בעיה?

"כשהתינוקת יצאה היא הייתה ללא נשימה ודופק. זה דבר מאוד נדיר, אבל הוא קורה, וגם בבית החולים. המיילדת מיד אבחנה שיש בעיה והחלה בפעולות החייאה. חשוב לציין שכל מיילדת בית חייבת לעבור קורס החייאה - ובכל שנה אנחנו עוברות קורס ריענון. בנוסף, אנחנו מחוייבות להגיע ללידה עם הציוד המתאים, לפי הוראות משרד הבריאות ולפי כל הסטנדרטים הבינלאומיים, וכך היה גם במקרה הזה.

 

"בזמן שהמיילדת ביצעה את פעולות ההחייאה בעלה של האישה קרא למד"א, אך עוד לפני שהם הגיעו למקום, ממש תוך דקה, היא כבר החזירה לתינוקת את הדופק, הנשימה חזרה וגם הצבע חזר להיות תקין. זה לא נכון שבית החולים הציל את התינוקת, אלא המיילדת הצילה אותה בכישוריה המקצועיים ועם הציוד המתאים. היא החייתה את התינוקת וכשמד"א הגיעו, אחרי 10 דקות, התינוקת כבר הייתה במצב יציב ושכבה על האם".

 

-מדוע, אם כן, היא הועברה לבית החולים?

"במקרה כזה אנחנו תמיד מעבירות לבית החולים. וגם כאן, המיילדת המשיכה לעשות את הדבר הנכון והעבירה את התינוקת

לבית החולים להמשך השגחה. שם אמורים היו להמשיך ולברר למה התינוקת נולדה במצב כזה, כי ברור שיש בעיה וצריך לטפל בה. חשוב לי להדגיש שבבית החולים יש מדי חודש תינוקות שעוברים החייאה - אבל אז זה לא מגיע לעיתונות. אז למה בלידת בית כשקורה דבר כזה בית החולים מרגיש שהוא צריך לצאת ולפרסם את זה?".

 

-מה מצבה של המיילדת? 

"היא מרגישה שנעשה נגדה עוול גדול מצד בית החולים, שאמר שהלידה נעשתה ללא פיקוח רפואי. היא הרי מיילדת מוסמכת אז למה הם אומרים כזה דבר, כי לא היה רופא? ממתי הרופאים הם המומחים? הרי זו ההתמחות של המיילדות, גם בבתי החולים. במקום שהיא תקבל מדליה ומחמאות על דרכי הפעולה המקצועיות שלה, זה מה שעשו זה. זה פשוט ביזיון מה שקרה פה, שקרים וביזיון".

 

 -היא בקשר עם ההורים?

"היא בקשר הדוק עם ההורים. הם מרגישים אסירי תודה ומכירים בזה שהיא הצילה את התינוקת. היא מבקרת אותם בבית החולים והתינוקת במצב טוב ומשתפרת מיום ליום. היא מקבלת טיפול טוב והיא בהשגחה. לא יודעים עדיין אם יש נזק ומה המצב המדוייק. כרגע היא מקבלת טיפול אנטיביוטי והיא לא נמצאת בסכנה בכלל".

 

"זה נראה כמו המשך המגמה לחיסול לידות הבית"

-מדוע לדעתך זו הייתה תגובת בית החולים? 

"למישהו יש אינטרס להפסיק את לידות הבית, בפירוש. המיילדת אמרה שכשהיא הגיעה לבית החולים עם היולדת היו מאוד נחמדים ושיתפו איתה פעולה. לכן היא הופתעה כל כך כשזה הודלף לתקשורת. לי זה נראה כמו המשך המגמה לחיסול לידות הבית, כיוון שבשנים האחרונות יש יותר ויותר לידות בית בישראל. יש הרבה נשים שרוצות את זה ושביעות הרצון מאוד גבוהה. אולי זה מאיים על המערכת, אולי יש ענייני אגו ועניינים כספיים. אבל המתקפה הזו היא בטח לא לטובת הנשים שיולדות בבית. זה לא עוזר בכלל. אנחנו כולנו רוצות לשתף פעולה. אנחנו רוצות רק את טובת הנשים שיולדות בבית".

 

-אתן מתכוונת לפעול נגד בית החולים?

"אין לנו שום כוונה כזו. אנחנו פשוט מאוד מצטערות. להיפך, היינו רוצות לפתוח דרכי הידברות ולשפר את התחושות של כולם כדי שזה לא יגרום לפחד מהעברת יולדות לבית החולים".

 

-היו אליך פניות של יולדות שחוששות בעקבות המקרה?

"להיפך. אנחנו מקבלות הרבה תגובות שמחזקות את ידינו ואת המיילדת, שעוברת את ציד המכשפות הזה. מי שיולדת בבית יודעת בדיוק מה הסיכונים, מה האחריות שהיא לוקחת ומה אחריות המיילדת. זו בחירה מתוך ידע - זה לא טרנד. אלו אנשים עם השכלה גבוהה ועם ידע שרוצות לקחת אחריות ולנהל את הלידה שלהן. הן מרגישות מאוד אחראיות ורואות שהלידה בבית או יותר בטוחה מבית החולים או לפחות בטוחה כמו בבית החולים. לא מדובר באנשים בלתי אחראיים, כמו שרמזו בתגובה של בית החולים. זה מאוד פגע, גם בנו וגם בקהילת יולדות הבית".

 

-ציפיתן ממשרד הבריאות לצאת בהודעת תמיכה?

"הייתי רוצה שהם יעשו זאת, אבל אני מציאותית. יש, לדעתי, מאחורי ההתנגדות של משרד הבריאות ללידות הבית לא רק אינטרסים רפואיים. יש עניין של שליטה בנשים, עניינים כספיים,  ועניינים של אגו של רופאים מול מיילדות. כמובן שיש גם עניין של ממסד גברי ששולט בנשים. הכל משפיע.

 

"אני חושבת שמה שקרה פה זה ניצול לרעה של המקרה כדי ללכלך על על לידות הבית, כחלק מהמאבק של בתי החולים נגד לידות בית. יש בכל חודש עשרות לידות שלא מגיעות לבית החולים - והכל בסדר. אסור גם לשכוח שגם בבית החולים יש בעיות. לכן לא צריך לחפש אשמים. יש דברים שלא בשליטת של אף אחד. אנחנו רק צריכים להיות ערוכים לטפל בזה.

 

"אם כל הזמן משרד הבריאות ובתי החולים ישימו רגליים למיילדות בית ממוסדת ובטוחה, אז עלולה לקום תנועה גדולה של לידות ללא מיילדת מוסמכת, כי לנשים פשוט לא תישאר ברירה. קשה לעמוד באיום, בהטרדה ובפחד שאנחנו נאלצות להתמודד עימם. מי יכול אז לא יהיו מיילדות. הם לא יצליחו לחסל את לידות הבית.

נשים ילדו עם לא מקצועיות. וזה יהיה באשמת משרד הבריאות, אם יקרה דבר כזה. הגיע הזמן שמשרד הבריאות לא רק יכיר בלידות הבית, אלא יממן ויעבוד בשיתוף פעולה למען לידות בית בטוחות וכדי לתת מענה לצרכים של נשים ולכבד את החלטתן איפה ללדת, בדיוק כפי שקורה במדינות כמו קנדה והולנד".

 

מנהל בית החולים וולפסון, יצחק ברלוביץ, מסר בתגובה: "אנו חוזרים ומדגישים, האמת הינה פשוטה: היכולת להתמודד עם מצב קשה של היילוד או של היולדת בבית היא מוגבלת, ללא מיומנות רפואית וללא ציוד רפואי מתאים. בחדרי הלידה בבתי החולים קיים הן כוח אדם מיומן והן ציוד רפואי אשר יכולים להתמודד באופן מיטבי עם מצוקה של היולדת והיילוד.

 

"אין טענה לפיה הלידה במקרה זה לא נעשתה על פי נהלים והנחיות, שאגב אני הייתי שותף לקביעתם. ועדיין, לא ניתן להכחיש את המציאות לפיה בלידה ביתית המיילדת עומדת לבדה, עם יכולת מוגבלת וציוד רפואי מוגבל, מול מצב של סיכון היולדת או היילוד. ולראייה, גם במקרה זה, כאשר המיילדת לא הצליחה להתמודד עם המצוקה של היילוד, היא הפנתה אותו לטיפול בבית החולים, אלא שהטיפול התעכב, בהתאם למה שנמסר לנו, ב-40 דקות מיותרות.

 

 "האינטרס היחיד שלנו הוא בריאות הציבור. האדם הסביר שקורא את הכתבה הזו צריך לשאול את עצמו: של מי האינטרס? של זה שכל פרנסתו מושתתת על לידות בית, או של בית חולים ממשלתי, ששכרו משולם על ידי המדינה, שמספק שירות בכל תחומי הרפואה".

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לידות בית. "דברים מכעיסים ומסוכנים"
צילום: shutterstock
מומלצים