שתף קטע נבחר

לא לבלבל בין האנס לקורבן, אובמה התחיל

בניגוד לטענות מתנגדיו, נתניהו לא הימר על רומני, הוא לא טיפוס מהמר. נתניהו נקלע למתיחות עם אובמה בלית ברירה ואת הקשיים לא הוא יצר. אובמה בחר את קהיר על פני ירושלים

בסתר לבו ביקש נתניהו לראות את רומני יושב על הכיסא מולו בבית הלבן. לאנשים כמו למדינות יש נטייה להתחבר למי שנוח להם. בסתר לבו רצה נתניהו לעזור לרומני להיבחר, להיפטר מהחמיצות של אובמה - מהמייחסים המתוחים. רבות מחשבות בלב איש, רבות משאלות בלב ראש ממשלה, אלא שנתניהו מעולם לא נתן להן דרור בפומבי.

 

בחירות 2013 - כל הדיווחים ב-ynet

 

בניגוד לטענות של מתנגדיו, נתניהו לא הימר על רומני, נתניהו הוא לא טיפוס של מהמר, (גם אם שלדון אדלסון אחד מגדולי התורמים לקמפיין של רומני ושלו הוא איל הימורים).

 אי אפשר מצד אחד להאשים את נתניהו בהססנות המוכרת, בחוסר יכולת לקבל החלטות ומצד שני לטעון שהוא מהמר פרוע שלוקח סיכונים.

 

שני החלקים לא עובדים ביחד. נתניהו נקלע למתיחות עם אובמה בלית ברירה, האיש שלא אוהב לטלטל את הספינה ולא משנה באיזה נושא - נקלע לעין הסערה בלי שתכנן. את היחסים הקשים לא הוא יצר. אסור לבלבל בין האנס לקורבן.

 

נקלע לסערה שלא תכנן. נתניהו עם אובמה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נקלע לסערה שלא תכנן. נתניהו עם אובמה(צילום: רויטרס)

 

היה זה אובמה שבחר את קהיר על פני ירושלים, אובמה שהצטלם ורגליו על השולחן כשהוא משוחח עם ראש ממשלת ישראל, אובמה שאנס ראש ממשלה מהימין להקפיא התנחלויות ללא תוחלת אמיתית. כמו להפגין את כוחו את היכולת שלו לכופף את הסרבן.

 

אובמה לא היה רק נשיא בעייתי לנתניהו, הוא היה נשיא בעייתי מבחינת ישראל. התמיכה הרשמית נמשכה, החיבה נעלמה. מה שהיה בתחילת הקדנציה של אובמה נמשך עד לסיומה. לא הימור, לא התערבות, רק התנהלות שגרתית.

 

חיבק כמו שמחבקים בחזרה 

באופן דומה צריך לבחון גם את הביקור של רומני בארץ. היו בעבר מועמדים לנשיאות שביקרו בישראל - אחד מהם הוא אובמה. כולם זכו בכבוד רב, לפי כללי הטקס. נתניהו נתן לרומני במה כפי שהיה עם מועמדים לנשיאות בעבר, הוא חיבק אותו בחום כפי שנהוג עם מי שמחבק אותך בחזרה.

 

ללא קשר לנתניהו, אובמה ראה את ישראל כנטל במזרח התיכון במקום כיתרון אסטרטגי. חובה מסורתית ישנה שעוצרת ממנו למלא בתוכן היסטורי את פרס הנובל לשלום שקיבל. ייתכן שראש ממשלה אחר היה מסוגל ליצור רוח טובה יותר בין וושינגטון לירושלים, אבל במהות, המהמר היחיד שהיה פה הוא אובמה. הנשיא ששם את המזרח התיכון על שולחן הרולטה לפני ארבע שנים חלם לעצמו על הקופה שיעשה וסובב. התוצאות אגב, אם מסתכלים סביב, לא משהו.

 

ועוד כמה מילים בעניין הימורים: לאבו מאזן יש נטייה למלמל מדי כמה חודשים מילים יפות באנגלית, לאחרונה עשה זאת בחדשות ערוץ 2 אצל אודי סגל. לא נאום מלא הוד, לא הכרזה על ביטול זכות השיבה, אלא מענה לתשובה שיום לאחר מכן כבר התחרט עליה בראיון בערבית לטלוויזיה המצרית. רוב הישראלים מייחלים לשלום. מי שחושב שיש לכך סיכוי על סמך התשובה הזאת, הוא בגדר מכור להימורים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ביקש לראות את רומני בבית הלבן
צילום: gettyimages
מומלצים