שתף קטע נבחר

אחרי לילה לבן: לימודים ברוב יישובי הדרום

37 הרקטות שנורו מאמש אילצו רבים לנדוד עם ילדיהם למקלטים ולגנים ממוגנים: "כולם מתוחים, מוטרדים ובעיקר מופקרים". הלילה תקף צה"ל אתרי שיגור ברצועה. באשדוד ובאשקלון החליטו לקיים לימודים, במכללת ספיר יחלו ללמוד ב-10 בבוקר

תקרית אש קשה בגבול עזה , שבה נפצעו ארבעה לוחמים, גררה אחריה ירי תגובה צה"לי  ומענה עזתי בדמות עשרות רקטות ופצצות מרגמה על יישובי הדרום. מעגל הדמים הזה, שמתחולל לעתים קרובות יותר ויותר, מותיר אחריו קורבן קבוע אחד: תושבי עוטף עזה, שעדיין לא זוכים למיגון ייעודי. מאות מהם עשו את הלילה (יום א') במקלטים ציבוריים ובגני ילדים ממוגנים. לא פחות מ-37 רקטות ופצצות מרגמה נורו משעות הערב אל יישובי הדרום.

 

לפני חצות התפוצצה רקטה בתוך יישוב במועצה האזורית אשכול ובדרך נפגע קו מתח גבוה ובחלק מהיישוב הופסק החשמל. בשעות הבוקר המוקדמות נורו שתי רקטות לאשכול ושתיים נוספות לחוף אשקלון. בסביבות השעה 7 בבוקר נורתה גם רקטה לאזור שדרות והתפוצצה בשטח פתוח סמוך לעיר. במהלך הלילה שב ותקף חיל האוויר שני אתרים לשיגור רקטות בצפון רצועת עזה, וכן אתרים לייצור ואחסון אמצעי לחימה ברחבי הרצועה. בנוסף, תקף צה"ל גם מחבל שהתכון לשגר רקטות. 

 

במועצת גן יבנה אמנם לא יתקיימו הבוקר לימודים, אבל ברוב יישובי עוטף עזה - ובכלל זה גם באשקלון ובאשדוד, שם התקיימו לפנות בוקר הערכות מצב - יגיעו התלמידים לבתי הספר ולגנים ביום שאחרי המטחים מהרצועה. הלימודים במכללה האקדמית ספיר יחלו הבוקר בשעה 10:00, בעקבות הנחיית פיקוד העורף.

 

אזעקה, כוננות ומעבר מהיר מהבית לגן הילדים (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
אזעקה, כוננות ומעבר מהיר מהבית לגן הילדים(צילום: רועי עידן)

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

 

"לכל מדינת ישראל היה גשם היום. אצלנו היה משהו אחר. זה מרגיש שאנחנו מדינה אחרת באמת. לנו יש גשם אחר", אמרה ל-ynet אליס בעודה מציעה לה ולבנה בן השנתיים "מיטה" בגן הילדים בקיבוץ שבו הם מתגוררים. "אין לי ממ"ד בבית. כשהתחיל שוב פעם הבלגן, קרוב לגדר, שמענו שכבר אין מסוקים באוויר והבנו שזה הולך להיות יותר רציני. אנחנו עייפים. כשזה קורה כמעט כל שבוע-שבועיים, אי אפשר להרגיש בטוח בבית שלך. את מרימה את הבן שלך מתוך שינה ולא יכולה לתת לו את הביטחון המינימלי שכל בן אדם אחר כן יכול לתת לילדים שלו".

 

כמוה עשו את הלילה, במקלטים ובגנים, מאות אזרחים ביישובים שממוקמים 4 ק"מ מעזה - התחום האפור שלא נהנה ממיגון מוסדר ולא ממערכת "כיפת ברזל". הצהרת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על הסדרת המיגון גם ליישובים אלה, עדיין לא גובתה במעשים בשטח.

 

נועם, שמתגורר אף הוא בקיבוץ החשוף, סיפר על אירועי אמש: "התחלנו לשמוע מסוקים באוויר ורעשי פיצוצים, ומיד דווח על היתקלות בגדר. במקביל קיבלנו התרעה להיות סמוך למרחב מוגן. פתחנו את הגנים ועכשיו הורים עם ילדים עברו לישון שם. יש נהירה לפה. אנשים עם מזרונים וילדים עליהם עטופים בשמיכות בדרך לגן. זו תופעה די סטנדרטית אצלנו, לצערי. כולם מתוחים ומוטרדים, ויותר מהכול - מופקרים. הממשלה הבטיחה מיגון, אבל את הכסף לא מוצאים".

 

לילה מתוח בדרום: כוננות, שיגורים ונפילות (צילום: זאב טרכטמן) (צילום: זאב טרכטמן)
לילה מתוח בדרום: כוננות, שיגורים ונפילות(צילום: זאב טרכטמן)

 (צילום: זאב טרכטמן) (צילום: זאב טרכטמן)
(צילום: זאב טרכטמן)

 (צילום: זאב טרכטמן) (צילום: זאב טרכטמן)
(צילום: זאב טרכטמן)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: זאב טרכטמן) (צילום: זאב טרכטמן)
(צילום: זאב טרכטמן)

 

ארבעה לוחמים נפצעו, אחד באורח קשה

בתקרית הקשה סמוך לגדר הגבול נפצעו ארבעה לוחמי חטיבת גבעתי מפגיעת טיל נ"ט שירו מחבלים מעזה על הג'יפ שבו נסעו. אחד מהחיילים נפצע קשה מאוד, שניים בינוני ואחד - אמרי בירן - נפגע קל. מנהל בית החולים סורוקה, ד"ר מיקי שרף, סיפר ששני הלוחמים שהוטסו במסוק לבית החולים סובלים מפגיעה בעיניהם ועברו ניתוח. הג'יפ נע במקביל לגדר המערכת באזור מרכז רצועת עזה, מול שכונת זייתון, שם ספג את הפגיעה. הטיל חדר לתוך כלי הרכב, יצא מצדו השני וגרם לשריפתו.

 

לאחר האירוע הגיב צה"ל באש טנקים ומקלעים לעבר מטרות חשודות בחלקה המזרחי והדרומי של הרצועה, לא רחוק ממקום הפגיעה. מקורות בעזה דיווחו כי כתוצאה מהירי נהרגו ארבעה בני אדם ונפצעו 18 נוספים. הפצועים הועברו לבית החולים ''שיפא'' בעזה. לפני חצות מסר דובר צה"ל כי צה"ל תקף חוליית מחבלים בצפון רצועת עזה, שעסקה בניסיון שיגור ירי תלול מסלול לעבר שטח ישראל. זוהתה פגיעה ישירה. הפלסטינים דיווחו על הרוג ופצוע באירוע הזה.

 

הפלסטינים ירו לאורך כל הערב רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הדרום. אזעקות נשמעו באשדוד, באשקלון, בגן יבנה וביישובים נוספים. התרעת "צבע אדום" נשמעה ביישובי המועצות האזוריות אשכול ושער הנגב. רקטה התפוצצה בשטח פתוח מצפון לאשדוד ואחרת יורטה מעל העיר על-ידי מערכת "כיפת ברזל". איש לא נפגע.

 

"כמו סרט מלחמה"

קובי טולדנו, אב לשלושה ילדים בני 8, 5 ושנתיים וחצי, נאלץ אף הוא להעבירם לגן הילדים. "זו לא פעם ראשונה שאנחנו ישנים מחוץ לבית. בכל הסלמה אנחנו באותו סרט. שניים מהילדים כבר נרדמו. הרמנו אותם מהמיטות והתחלנו לרוץ שזה לא יתפוס אותנו באמצע, כי אין לנו מיגון בדירות. העברנו אותם אחד-אחד עם התיקים, האוכל והציוד. זה לחץ, בומים ברקע, מסוקים ומזל"טים. זה פחד".

 

טולדנו תיאר את החרדה ואת השלכות המצב הביטחוני שמחלחלות לפעולות היומיומיות של הילדים. "זה פשוט כמו סרט מלחמה. לומר שהילדים רגילים זה עצוב. אם זה קורה באמצע הלילה, הם לא רוצים לחזור לישון ומבקשים לישון איתנו. אם זה קורה למחרת בבוקר, אי אפשר לצאת מהבית. כל הזמן חששות. אם הצבע האדום תופס אותי בבית זה הימור. אני חושב

לאיזה ילד אני אגיע ראשון, ואם אגיע אליהם פשוט לשכב עליהם ולהגן עליהם בגופי".

 

בעת סיור בסוללת "כיפת ברזל" באשקלון, הבטיחו נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק, להשלים את מיגון 1,700 הבתים ברצועה שבין 4.5 קילומטרים ל-7 קילומטרים מגבול עזה. התקציב, בסך 270 מיליון שקל, אמור להתחלק בין מספר גורמים. לפי התוכנית בניית המיגון ותקצובו ייפרסו על פני שלוש שנים. המדינה תבנה לתושבים ממ"ד בגודל של תשעה מ"ר לכל בית בדומה לאלו שנרכשו עבור תושבי עזה בטווח הצמוד לגדר, 0-4.5 ק"מ.

 

בינתיים מחפשים התושבים פתרונות מיגון זמניים. רועי נאוה, תושב המועצה האזורית אשכול, אמר ל-ynet: "אנחנו נמצאים בטווח שעדיין לא מוגן ואנחנו מקווים שנקבל בקרוב את המיגון החדש. כמו בכל סבב הסלמה, גם הפעם אשתי והילדה בת השנה הלכו לישון אצל ההורים שלה במושב, כי אצלם יש ממ"ד. אני נשארתי לשמור על הבית. בתור מילואימניק אני מחכה לצו 8, שסוף סוף יקפיצו אותי. הם מבינים רק יד קשה, וכך צריך לפעול". 


פורסם לראשונה 11/11/2012 00:30

 

בהכנת הכתבה השתתפו יואב זיתון, נרי ברנר, שחר חי ואליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליל שימורים בדרום
צילום: רועי עידן
כוננות צבאית
צילום: זאב טרכטמן
פינוי נפלים
צילום: זאב טרכטמן
נפילת פצצה
צילום: זאב טרכטמן
פינוי פצועים
צילום: AP
פינוי נפגעים בעזה
צילום: EPA
מומלצים