שתף קטע נבחר

בריטניה: מנכ"ל BBC התפטר בשל תחקיר שגוי

54 ימים כיהן ג'ורג' אנטוויסל בראש רשות השידור הציבורית בבריטניה, ורובם הוקדשו להתמודדות עם שערורייה על תחקיר שנגנז, שבו נטען כי מגיש נודע תקף מינית קטינים. לאחר ששודר תחקיר שגוי בנושא דומה באותה התוכנית, הוא נאלץ להתפטר

השידור הציבורי בבריטניה במשבר חסר תקדים: מנכ"ל BBC ג'ורג' אנטוויסל (Entwistle) התפטר מתפקידו בשל תחקיר שגוי ששודר ברשת כחלק מהפרשה רחבת ההיקף של התעללות מינית שעברו ילדים במעונות בצפון וויילס. אנטוויסל נכנס לתפקיד רק בספטמבר האחרון, וכהונתו היא הקצרה בהיסטוריה.

 

 

כמו בפרשת ג'ימי סאביל, כוכב הטלוויזיה המנוח שצפו נגדו האשמות רבות כי תקף מינית ילדים ואף אנס את חלקם, גם כאן במוקד השערורייה ניצבת תוכנית התחקירים "ניוזנייט". בפרשת סאביל היה זה תחקיר שלא שודר שהפנה את חצי הביקורת נגד הרשת, והפעם היה זה תחקיר שגוי שכן שוגר.

 

כתבים עטים על אנטוויסל. תקופה סוערת ב-BBC (צילום: EPA) (צילום: EPA)
כתבים עטים על אנטוויסל. תקופה סוערת ב-BBC(צילום: EPA)

 

לפני תשעה ימים שידרה התוכנית תחקיר שעסק בטענות כי בכיר לשעבר במפלגה השמרנית תקף מינית ילדים בשנות ה-80. אף שלא נקבו ישירות בשמו של לורד מקאלפיין (McAlpine), שהיה יועצה של ראש הממשלה לשעבר מרגרט תאצ'ר, הוא זוהה לאחר מכן באינטרנט כחשוד בהתעללות, אף שלא היה מעורב כלל בפרשה.

 

בהודעה שניתנה מחוץ למטה BBC אמר המנכ"ל שהתפטר: "החלטתי שהדבר המכובד לעשות הוא לפרוש". מוקדם יותר הוא אמר בגלוי כי את התחקיר המדובר לא היה צריך לשדר כלל, וקיבל על עצמו אחריות כוללת לנעשה, "לאור העובדה שהמנכ"ל הוא העורך הראשי, ואחראי לכל התכנים".

 

לורד מקאלפיין שהואשם בתחקיר היה יועצה של מרגרט תאצ'ר (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
לורד מקאלפיין שהואשם בתחקיר היה יועצה של מרגרט תאצ'ר(צילום: gettyimages)

 

"למרות דאגתו המובנת של הציבור בשל כמה נושאים שזכו לסיקור נרחב בתקשורת, שאני משוכנע שיקבלו מענה הולם בהליך הביקורת הפנימית, אסור לנו לשכוח את העובדה ש-BBC מלא אנשים עם כישרון גדול ויושרה", הוסיף אנטוויסל.

 

במהלך 54 ימיו בתפקיד, נאלץ להתמודד המנכ"ל הפורש גם עם השערורייה שדבקה ב"ניוזנייט" סביב התחקיר הגנוז על המגיש הנודע ג'ימי סאביל, שלפי המשטרה ייתכן שתקף מינית יותר מ-300 בני אדם במשך 40 שנה. בעקבות החשיפה, נפתחו שלוש חקירות שונות על ההתנהלות של הרשת הציבורית בנושא סאביל, ובכלל בנוגע להתמודדותה עם תלונות על הטרדות מיניות.

 

"מי עוד יטפל בבלגן הזה?"

שרת התרבות הבריטית מריה מילר אמרה כי אין זו החלטה קלה, אך היא מתחייבת מהנסיבות: "הדבר מצער, אבל זו ההחלטה הנכונה. חיוני להשיב את האמינות ואת אמון הציבור במוסד הלאומי החשוב הזה. עתה חשוב ש-BBC יארגנו את המערכות כדי להבטיח סיקור חדשותי ברמה המיטבית".

 

מגיש הטלוויזיה ג'ימי סאביל בשנות ה-70. תחקיר עליו נגנז (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
מגיש הטלוויזיה ג'ימי סאביל בשנות ה-70. תחקיר עליו נגנז(צילום: Gettyimages)

 

אולם, לא כולם במערכת הפוליטית סבורים שההתפטרות הייתה המהלך הנכון. חבר הפרלמנט בן ברדשאו מהלייבור תקף את ההחלטה וכינה אותה "טעות נוראה". לדבריו, על אנטוויסל לטפל בבעיות שהוצבו לפתחו. "מי עוד יטפל בבלגן הזה? אני מודאג מאוד מכך ש-BBC נמצאת תחת לחץ פוליטי מהממשלה. מנהלי החדשות ברשת אכזבו ג'ורג' אנטוויסל ואת האנשים בסביבתו. הוא ניסה להתמודד עם זה, והיו צריכים לתת לו עוד זמן לכך".

 

ככל הנראה, הדעות בקרב המחליטים על פרישת אנטוויסל היו חלוקות. בין היתר, היו שסברו שמקריבים את המנכ"ל שלא באשמתו. עם זאת, רבים אחרים חשבו שזו ההחלטה הנכונה לאור עומק המשבר. העמותה המפעילה את BBC החליטה למנות את טים דייבי, מנהל חטיבת השמע והמוזיקה ברשת, למלא באופן זמני את תפקידו של אנטוויסל.

 

את חומרת המצב סיכם היטב עורך חדשות הפנים של הרשת: "אנו ניצבים בפרשת דרכים, משום שכל עתידנו תלוי ביכולת לשכנע את הציבור בבריטניה שמדובר בארגון שהם מאמינים בו, ושהם מאמינים ליושר של הסיקור החדשותי שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הצעד המכובד". המנכ"ל אנטוויסל
צילום: AP
השערורייה הראשונה. ג'ימי סאביל
צילום: Gettyimages
מומלצים