שתף קטע נבחר

רולטת הבחירות

תוצאות הבחירות בארה"ב מעידות שמסוכן להפקיר את גורלה של ישראל, כמו גם של העם היהודי, בידי אשפי הימורים ציניים

גם מי ששבע נחת מניצחונו של ברק אובמה חייב להיות מודאג מהשלכות הבחירות לנשיאות בארצות הברית על החברה הישראלית. לא, לא מדובר בנקמה, אשר תהיה או לא תהיה, בבנימין נתניהו ואנשי לשכתו, על תמיכתם הגלויה והבלתי שקולה במועמד הרפובליקני, מיט רומני. יותר מכל חשפו תוצאות הבחירות לנשיאות שהימין נותר כשהיה, מיעוט בקהילה היהודית האמריקנית. רב הבוחרים היהודים, כ-70%, התמידו גם הפעם לתמוך במועמד הדמוקרטי.

 

מה שלא עלה בידו בארה"ב, ינסה הימין היהודי האמריקני להשיג כעת וכאן, בזירה הישראלית. זה טיבו של כל ממון, לשאוף להשפעה ואון. זרם של תרומות עתיד לשטוף את החברה הישראלית בדרכים שונות. עמותות קיימות וחדשות יפרחו וישגשגו, באמצעותן ניתן לתמוך בקמפיינים של מועמדים ומפלגות. קרנות יממנו רכישת קרקעות להתנחלויות ומיליארדרים באחוזותיהם הבטוחות מעבר לים ינדבו כספים להצלת רכוש ובתים מידי פלסטינים באזורים נפיצים. 

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

איפה מחאת הטילים? / נועה אזגווי

להיפרד מהפלסטינים גם ללא מו"מ / עמי אילון

 

מימון נדיב יותר מבעבר יינתן לכל העמותות המתמחות בציד של עיתונאים ופרופסורים ה"נגועים" חשיבה ביקורתית. כספים יציפו מכללות ובתי אולפנה המזוהים עם הימין, ולו רק כדי לבססם כמשקל נגד לאוניברסיטאות המחקר הקיימות. גם לא מן הנמנע שבמר תסכולו מהימוריו הפוליטיים ותוצאות הבחירות בארה"ב, יהיה מי שיסיק שעליו דווקא להעמיק מעורבותו במפה הישראלית.

לעוות את איווט
ליל כל הצבועים / שאול רוזנפלד
כשרוצים להשתלט על המרכז-שמאל, מציירים מפלגת מרכז-ימין לייט כמו הליכוד ביתנו כגוף קיצוני. איפה היו כל אנשי קדימה והעבודה שישבו בממשלה אחת עם ליברמן?
לכתבה המלאה

 

לפי שעה, הימין היהודי האמריקני הצליח בישראל מעל למשוער. גלים של ממון יהודי ימני מארצות המערב הלהיטו רוחות לאומניות בקרב יוצאי ברית המועצות לשעבר. בעיני מהגרים (לא כולם יהודים), דין המיעוט הפלסטיני כדין הלאומים השונים בברית המועצות לשעבר. לכבוש ולשלוט במיעוט לאומי בכוח הזרוע - זוהי השיטה העיקרית, גם אם לטווח ארוך היא מובילה להתרסקות אימפריות.

 

בשנים האחרונות התחזק הימין התחזק בישראל והשיג דה-לגיטימציה מרשימה של השמאל, אשר היה לכינוי גנאי. בסקר סטודנטים בלתי מייצג בקורס לדעת קהל שאני מלמד השנה באוניברסיטת בן-גוריון, ואשר נערך לצרכים דידקטיים, העריכו רוב המשיבים שאנשי ימין מחויבים יותר (פטריוטיים) למדינת ישראל בעוד שהרוב שללו תכונה זו מאנשי שמאל. לשאלה האם יש לאפשר מימון מקרנות זרות, מחוץ למדינת ישראל, הביעו רוב הסטודנטים תמיכה בעמותות המזוהות עם הימין ושוב התהפכה התמונה לגבי עמותות המזוהות עם שמאל.

 

מי יותר ציוני?

אפילו שלי יחימוביץ' נאלצת להתכחש לזהותה של מפלגת העבודה כשייכת למחנה השמאל, כנראה מטעמים פרגמטיים. מי שמעז להודות על נטייה שמאלה, מזדרז להוסיף גם את התיבה ציוני. האם מי שנאחז בהתנחלויות בשטחים הכבושים המובילות למדינה דו-לאומית הוא יותר ציוני ממי שחרד מאובדן הצביון הדמוקרטי של מדינת ישראל?

 

הימין היהודי האמריקני סוחב את הימין בישראל לעמדת מיעוט בקהילה היהודית בארה"ב ובעולם היהודי כולו. עקב כך, עלול להעמיק הקרע בין מדינת ישראל לבין העם היהודי בתפוצות. מאז ומעולם היה המיעוט היהודי מזוהה עם תנועות חברתיות מתקדמות וגם נזקק לאקלים של סובלנות בקרב האומות. ככל שישראל תהיה מזוהה עם ימין רדיקלי וככל שרוחות לאומניות-שמרניות ואקלים בלתי סובלני למיעוטים יתחזקו בחברה הישראלית, כך הדבר עלול להסב נזקים קיומיים לפזורה היהודית וללבות אנטישמיות מודחקת.

 

תוצאות הבחירות בארה"ב מעידות יותר מכל שמסוכן להפקיר את גורלה של מדינת ישראל, כמו גם של העם היהודי, בידי אשפי הימורים ציניים ובלתי אחראים.

 

דן כספי הוא פרופסור במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הון אמריקני לקמפיין? נתניהו בדרך לבחירות
צילום: אבי רוקח
מומלצים