שתף קטע נבחר

צילום: בני דויטש

השר אטיאס: החילונים בישראל חיים כמו בפריז; הרב פירון: אתם מתפרנסים משנאה בין יהודים

כמדי צהריים, אנחנו מחברים אתכם לקרבות הפוליטיים החמים ב"אולפן העימות", והפעם קרב חובשי כיפות בין השר אריאל אטיאס מש"ס לבין הרב שי פירון ממפלגת "יש עתיד" של יאיר לפיד. "מגזר שלם יישאר עני", תקף הרב פירון את ש"ס. אטיאס השיב אש: "לפיד קובע אצלכם כמו ליברמן"

נושאי דת ומדינה עומדים במרכז העימות באולפן ynet בין שר השיכון, הרב אריאל אטיאס מש"ס, לרב שי פירון מרשימת יש עתיד. אטיאס אומר שאין כפייה דתית: "ש"ס לא כופה שום-דבר על אף-אחד. הציבור החילוני בישראל חי את חייו כמו שהוא חי בפריז". מנגד טוען הרב פירון: "אני מתנגד לכפייה, וכשאין תחבורה ציבורית בשבת באזורים חילוניים מובהקים, זאת כפייה דתית".

 

הרב פירון הסביר מדוע הצטרף לרשימתו של יאיר לפיד. "שנינו חושבים שיש לנו יחד, ולעוד חבורה שלמה של אנשים - הרבה מה לתרום לשינוי החברה בישראל". מהר מאוד העימות בין השניים התלהט. אטיאס אמר כי מי שקובע ברשימת יש עתיד הוא יאיר לפיד, "ממש כמו המודל של ליברמן". פירון לא נותר חייב ואמר: "כמו הרב עובדיה יוסף". אטיאס אמר כי הדבר הנכון, אך סייג "רק להבדיל מיליוני הבדלות". הרב פירון האשים את ש"ס כי היא "מתפרנסת משנאה בין יהודים". לדבריו, "מגזר שלם יישאר עני".  

 

העימותים הקודמים באולפן ynet

צפו: אחמד טיבי מול יריב לוין

צפו: בנימין בן אליעזר מול גלעד ארדן

צפו: כרמל שאמה-הכהן מול איציק שמולי

צפו: תמר זנדברג מול איילת שקד

 

השניים מתייחסים בעימות שהנחה אטילה שומפלבי גם לנושא הכפייה הדתית. אטיאס הצהיר כי "ש"ס לא כופה שום דבר על אף אחד". השר פירט: "הם נוסעים בשבת - יש להם תחבורה ציבורית בשבת. הציבור החילוני בישראל חי את חייו כפי שהוא רוצה, מלבד דבר אחד - שהסמלים של העם היהודי נשמרים בארץ ישראל. זה הדבר הגדול שאנחנו עושים, שאנחנו מנסים לשמר". הוא הזהיר כי "אם יהיו נישואים של התבוללות בישראל, חסל סדר היהדות והעם היהודי".

 

העימות באולפן ynet (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
העימות באולפן ynet(צילום: בני דויטש)

 

בהמשך פירט הרב פירון את דעותיו בנושא דת ומדינה: "אני באופן אישי שואף שמדינת ישראל תהיה יהודית ככל שניתן, אבל אני מתנגד לכפייה". לגבי תחבורה ציבורית בשבת, הוא אמר: "במקומות שבהם מתגורר ציבור חילוני, כגון תל-אביב, כגון חיפה שזה כבר קיים היום - אני תומך. אני מתנגד באופן מובהק למנהג נישואים אזרחיים. אני כן חושב שצריך למצוא מסגרת שתקנה את כל הזכויות, כמו ברית הזוגיות או משהו כזה, לאנשים שלא מעוניינים להתחתן ברבנות".

 

גם נושא גיוס החרדים לצה"ל עלה במהלך העימות. הרב פירון אמר שהעובדה שחלק גדול מהחרדים אינם מתגייסים לצה"ל היא מציאות בלי אפשרית. "מצד אחד שנינו חושבים שאותם בכירי תלמידי חכמים צריכים ללמוד ולהמשיך את לפיד

 התורה ולהעביר אותו לדורות הבאים". הוא אמר כי ליש עתיד יש תוכנית, לא מיידית ולא כוחנית, המנסה לייצר תהליך של גיוס חרדים.

 

אטיאס אמר כי עמדת ש"ס היא ש"מי שלא לומד תורה - שיילך לצבא". הוא הוסיף כי "הישיבות אינן ערי מקלט". לגבי דו"ח פלסנר, אמר שר השיכון כי הוא רצה לקבוע ש-80% מהחרדים יתגייסו לצה"ל, בעוד כרגע אחוז הגיוס הכללי עומד על 69. לאחר מכן אמר ש-60% ממצביעי ש"ס הם חילוניים ותקף את לפיד: "רוב מכריע של חברי הכנסת של ש"ס עשו צבא, חלקם היו קצינים בצבא, אז אני לא רוצה שיטיפו לנו על צבא ובטח לא מפלגה של יאיר לפיד, שהשירות שלו הסתכם בשירות ב'במחנה'".

 

נושא נוסף שעליו דיברו השניים היה הדיור. אטיאס דיבר בהרחבה על הגברת קצב הבנייה ואילו פירון אמר שבתו אינו יכולה לרכוש דירה ולכן היא מתגוררת בביתו עם בעלה. "הבת שלי כרגע גרה אצלי בבית", הוא אמר. "גם חתני וגם בתי - שניהם לומדים באוניברסיטה כרגע, הם צריכים לרכוש מקצוע. הם לא מסוגלים באופן אמיתי להתקיים במדינת ישראל ולרכוש דירה, אלא אם כן ההורים ישעבדו את כל העתיד שלהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העימות באולפן ynet
צילום: בני דויטש
השר אריאל אטיאס מש"ס
צילום: בני דויטש
הרב שי פירון מיש עתיד
צילום: בני דויטש
מומלצים