שתף קטע נבחר

השלב השני: חיל האוויר צד את משגרי הרקטות

מאחר שרוב בורות השיגור נפגעו, המחבלים ינסו לשגר ממשגרים ניידים ומאולתרים - ובגלל מזג האוויר הנוח הם חשופים לארמדה של חיל האוויר, שחגה בשמי עזה. עם זאת, לארגוני הטרור עדיין יכולת לשגר רקטות ארוכות טווח. חמאס ימצה את כל היכולות

אחרי שההפתעה נוצלה עד תום על-ידי צה"ל, התחיל אמש השלב השני של המבצע: שלב דיכוי אש התגובה של המחבלים לעבר דרום ישראל ומרכזה. בשלב זה נמצאים כבר רוב ראשי המחבלים, אם לא כולם, במקלטים ובמקומות מסתור. נפגעו גם רוב בורות השיגור שהמודיעין של צה"ל ידע עליהם, ואשר מהם אפשר לשגר רקטות לעבר שטח ישראל.

 

מבצע "עמוד ענן" - דיווחים נוספים ב-ynet

כיפת ברזל יירטה 17 רקטות, נפילות בב"ש

בעקבות פעולת צה"ל: שגריר מצרים מוחזר לארצו

חמאס הופתע, אך חיסול ג'עברי לא ישתק אותו

 

במתקפה נפגעו גם חלק ניכר מהרקטות ארוכות הטווח שיש לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי. כמה עשרות - לא יותר. לכן, בשלב זה מתבצע ניצול של דפוס הלחימה של ארגוני הטרור העזתיים. ניצול זה מבוסס על ההנחה שעכשיו כל ארגוני הטרור, לא רק חמאס והג'יהאד האיסלאמי, ישלחו את אנשיהם כדי לשגר רקטות מכל הסוגים ופצצות מרגמה לעבר שטח ישראל.

 

מאחר שרוב בורות השיגור נפגעו, הם ינסו לשגר ממשגרים ניידים או מאולתרים שיוצבו בחיפזון. בשלב זה - בגלל מזג האוויר הבהיר יחסית - ההכנות לשיגור והשיגורים יהיו חשופים לארמדה של כלי טיס של חיל האוויר שחגה כעת בשמי הרצועה ולתצפיות מהקרקע ומהים.

 

אמצעי האש של צה"ל מוכנים לירות לעבר המטרות. עזה, אמש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אמצעי האש של צה"ל מוכנים לירות לעבר המטרות. עזה, אמש(צילום: AFP)

 

אמצעי האש של צה"ל, בהם ארטילריה קרקעית, כולל חימוש מונחה מדויק ואש אווירית ואש מספינות חיל הים, מוכנים לירות לעבר המטרות שיאותרו על ידי כלי טיס בלתי-מאוישים ועל ידי התצפיות. הניסיון מוכיח שבשלב זה, שבו המחבלים ירצו להגיב וייצאו לשטח, צה"ל מצליח להנחית עליהם אבדות רבות נוספות.

 

צריך לדעת שככל שהרקטה או הטיל גדולים יותר, כך קל יותר לאתר אותם ולפגוע בהם מהאוויר או מהקרקע. בשלב הראשון פגע חיל האוויר בכל המטרות שהוצבו בפניו, אבל עדיין יש לארגוני הטרור ברצועה יכולת לשגר רקטות ארוכות טווח. חמאס ינסה למצות את כל היכולות. חמאס בהלם, והדבר ניכר בחוסר הדיוק באופן יחסי.


פורסם לראשונה 14/11/2012 23:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוב ראשי המחבלים נמצאים במקלטים. עזה, אמש
צילום: AP
זירת החיסול של ג'עברי
צילום: רויטרס
מומלצים