שתף קטע נבחר

עמוד ענן ברשת - המוזות לא שותקות

גולשי הרשתות החברתיות רבים בניהם אם המבצע בעזה משרת את השלטון לקראת הבחירות או מגיב על ההתקפות על תושבי הדרום, וצה"ל מנהל עם חמאס מלחמה על דעת הקהל ברשת

כשהתותחים יורים המוזות לא שותקות, הן מצייצות ומעלות סטטוסים בפייסבוק. מרגע שהחל מבצע "עמוד ענן" גולשים החלו להעלות סטטוסים שתומכים בתושבי הדרום, מחזקים את ידיה של הממשלה או בדיוק ההיפך – מבקרים את התנהלותם של מקבלי ההחלטות. בין האמירות הרבות אחת בולטת במיוחד. לפיה, היוזמה לתחילת המבצע לא נולדה מתוך רצון טהור להפסיק את ירי הטילים על ישובי הדרום, אלא כדי לחזק את הימין לקראת הבחירות הקרובות. 

 

הגולש נמרוד ברנע צייץ למשל, "זה פשוט מחריד איך כל פעם לפני בחירות הממשלה עושה שימוש ציני בביטחון ישראל ונוהגת בחוסר אחריות". שני גרשי הוסיף: "בהתחלה רצו לקרוא למבצע "עמוד ענן מול העיניים של הבוחרים שנייה לפני הבחירות כדי שישכחו שהבעיות האמיתיות הן חברתיות ושלא עשינו כלום במשך שנים אלא רק החמרנו את המצב".

 

לעומתם, לילך סיגן טוענת אחרת: "מה שהכי כואב לי זה האמירות הציניות של אלה שטוענים שמדובר ב״ספין בחירות״, שלא באמת היינו צריכים להגיב. קל כל כך לבקר, אבל יישובי הדרום סופגים ירי כל יום, ירי שרק התגבר. כל מה שהאמירות האלה עושות כרגע זה להחליש את ישראל". רועי עידן הוסיף, "הבעיה של מבצע עמוד ענן - ובכלל בסכסוך הישראלי-ערבי, היא לא כ"כ הבחירות אצלנו כמו שהיא הבחירות שהערבים עושים".

 

גם יוצרי הממים כמובן לא נשארו מחוץ לתמונה ורבו ביניהם:

 

עבגד יבאור:

 

 

מיש:

 (איור: מיש) (איור: מיש)
(איור: מיש)

ארץ חדשה:

 

אני לקבל יכול פלאפל:

 

 

שחר כותני:

 

עמיר שיבי

"בחירות 2013. כל הפתקים כבר מוכנים" ()
"בחירות 2013. כל הפתקים כבר מוכנים"

 

 

 אוריאל קירש טוען אחרת:

 

 

ובינתיים בצה"ל: מחוברים לרשת

דובר צה"ל, שמבין את חשיבות מערך ההסברה הווירטואלי, העלה אתמול לטוויטר הודעה רשמית על פתיחת מבצע עמוד ענן, וביוטיוב עלה סרטון חיסולו של אחמד אל ג'עברי. גבריאלה בלום, מומחית לחוק הבינלאומי, הסבירה לאתר wired כי העלאת הסרטון לרשת מעבירה מסר לשלושה קהלי יעד שונים. ראשית, לכוחות החמאס בעזה (אנחנו יכולים למצוא אתכם בכל זמן ובכל מקום), שנית – לאזרחי ישראל (לא נשאר חסרי אונים כשאתם מופגזים) ומסר לאלו שמודאגים שהמתקפות יפגעו בחפים מפשע (החיסול הוא מדוייק).

  

  

מלחמה בטוויטר

הציוצים של דובר צה"ל בטוויטר פתחו חזית נוספת: מלחמה על דעת הקהל העולמית, בה משתתפים כמובן גם תומכי חמאס. אך למרות העדכונים השותפים, שני ציוצים תפסו את תשומת הלב של הגולשים וכן של התקשורת העולמית.

 

 

האחד הוא תמונה של אל-ג'עברי (שעלתה גם בעמוד הפייסבוק של דובר צה"ל באנגלית) והשני הוא ציוץ אזהרה שהביא את דבריו של דובר צה"ל, יואב (פולי) מרדכי: "אנו ממליצים לפעילי חמאס, בכירים או זוטרים, שלא להראות את פרצופם מעל פני האדמה בימים הקרובים. תומכי חמאס כתבו בתגובה "ידינו המבורכות יגיעו אל המנהיגים שלכם ולחיילים שלכם (...) אתם פתחתם את שערי הגיהנום בעצמכם"

 

 

דובר צה"ל ממשיך גם בשעות אלו לעדכן בפייסבוק, בטוויטר ובפליקר על המשך הלחימה ומספר הטילים שנופלים בשטח המדינה, ומעלה תמונות וסרטונים רבים, אך לטענת הוושינגטון פוסט המאמצים אינם מספקים. לפי האתר, התגיות שמביעות תמיכה בחמאס ("עזה תחת התקפה") זכו ליותר מ-120 אלף אזכורים, לעומת התגית "עמוד ענן" עם 808 אזכורים בלבד (נכון לשעת פרסום הכתבה). בדובר צה"ל מזמינים את הגולשים הישראליים להצטרף לשיח העולמי ולתרום להסברה הישראלית. 

 

גורם צבאי מסר כי למרות ההצלחה המספרית של תומכי חמאס, הציוצים של דובר צה"ל איכותיים יותר. כלומר, הם מהימנים יותר, מגיעים לקהילה הבינלאומית ועיתונאי העולם משתמשים בהם בדיווחיהם. בנוסף, הגורם מסר כי ענף התקשורת האינטרקאטיבית, האחראי על הפעילות הדיגיטלית, ערך תרגולים של תרחישים דומים, כך שהם מוכנים יותר מבעבר למאבק התודעתי ברשת.

 

מתקפה וירטואלית

גם חברי הכנסת והשרים מותקפים בזירה המקוונת. לפני כשעה אתר הבית של ח"כ דני דנון הותקף על ידי האקרים, דוברו של דנון מוסר כי התגובה באה בעקבות קמפיין פייסבוק שיזם הח"כ, בו הוא קורא לנתק את החשמל בעזה. עד כה יותר מ-5000  גולשים חתמו על העצומה.

 

 

גם שר הביטחון מהווה מטרה לפעילים פלסטינים. ביממה האחרונה, גולשים תומכי חמאס מציפים את עמודו הרשמי של שר הביטחון בהודעות נאצה בעקבות מבצע עמוד ענן. בגלל המבנה של עמודים בפייסבוק, ההצפות הלל מוצנעות, אך בין הפנינים שנמצאו בעמוד, קריאות לתקיפת תל אביב בטילים ארוכי טווח. רבים מצאו, כנראה, בעמוד הפייסבוק של ברק מקום לפרוק את התסכול הרב מהמבצע בו פתחה ישראל. "הניצחון למדינת פלסטין, ישראל בסוף תיפול", כתב אחד הגולשים. "פאג'ר 5 יכה בתל אביב הכבושה", איחל אחד אחר. היה מי שבחר לכתוב "אוהבים אותך היטלר". "מוות תחת מוות, יא כלבים", כתב גולש נוסף.

 

עמוד הפייסבוק של אהוד ברק ()
עמוד הפייסבוק של אהוד ברק

 

(רועי מנדל ואהוד קינן סייעו בהכנת הכתבה)

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים