שתף קטע נבחר

ארדן: לבחון דחיית הבחירות בשל המבצע בעזה

בכירים במערכת הפוליטית חוששים שהתארכות מבצע "עמוד ענן" לא תאפשר לקיים בזמן את הפריימריז בליכוד ובעבודה, וקוראים לדחות את הבחירות שהוקדמו לפני חודש. השר ארדן: "יש לשקול שינוי המועד גם כדי לא לסכן מצביעים"

אחרי שהבחירות לכנסת ה-19 הוקדמו למען כינון "תקציב אחראי", הן יידחו בשל המצב הביטחוני בדרום? במערכת הפוליטית מתגבשת ההערכה כי אם מבצע "עמוד ענן" יימשך, לא ניתן יהיה לקיים את הבחירות הכלליות ב-22 בינואר, כפי שהחליט ראש הממשלה בנימין נתניהו. "יהיה צורך לדחות את הבחירות גם כדי לא לסכן את ציבור המצביעים ביציאתם לקלפיות", הסביר היום (שבת), השר גלעד ארדן.

 

בחירות 2013 - כל הכתבות בעמוד המיוחד ב-ynet

מבצע "עמוד ענן " - כל העדכונים האחרונים

 

ביום ראשון הבא צפויות להיערך הבחירות הפנימיות בליכוד, ובעוד עשרה ימים גם מפלגת העבודה תכנס פריימריז. עם זאת, שרים ובכירים במערכת הפוליטית מזהירים כי אם הלחימה תתארך לא ניתן יהיה לקיים את הבחירות המקדימות בשתי המפלגות הגדולות, ולכן יש לשקול כבר עתה את דחיית מועד הבחירות הכלליות לכנסת.

 

גם השר ארדן (הליכוד), שהשתתף הבוקר באירוע "שבתרבות" בנס-ציונה, קרא לבחון את האפשרות לשינוי המועד וציין כי ניתן לעשות זאת אפילו ביום אחד, באמצעות שינוי חקיקה בכנסת. "אם מבצע 'עמוד ענן' יימשך לא ניתן יהיה לקיים במפלגות הגדולות את ההליכים הדמוקרטיים לבחירת מועמדיהן", הוא אמר.

 

לטענת ארדן, יהיה נכון להגיע להסכמה עם כל המפלגות על דחיית הבחירות אם המצב הביטחוני לא יאפשר לקיימן באופן חופשי ובטוח. "יהיה צורך לדחות את הבחירות כדי לא לסכן את ציבור המצביעים ביציאתם לקלפיות", הוא העריך. "צו השעה הוא שמירה על לכידות ואחדות העם סביב המערכה להשבת הביטחון. אחר כך יוכל כל אחד לבחור מי שראוי להנהיג".

 

גורמים בכירים בליכוד אמרו במהלך סוף השבוע, כי אם המצב הביטחוני לא יאפשר לקיים פריימריז לרשימת המפלגה לכנסת - הן יידחו. יש לציין כי כל המפלגות אמורות להגיש את רשימת המועמדים שלהן לוועדת הבחירות המרכזית עד ה-6 בדצמבר, ואם המפלגות לא יצליחו לקיים פריימריז עד התאריך הזה, לא יהיה מנוס מדחיית הבחירות הכלליות.

 

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר כי אין צורך לדחות את הבחירות. באותו אירוע הוא אמר: "נכון, ישנם על השולחן נושאים קיומיים כי בישראל נושאים קיומיים תמיד יש על השולחן. היום יש את עזה ולפני כמה חודשים זה היה איראן. אם שואלים אותי, גם יוקר המחיה וגם השאלה האם דור שלם יקום ויעזוב את הארץ כי הוא מרגיש שאין לו כאן עתיד, גם זה נושא קיומי. בישראל אתה תמיד הולך לבחירות על נושאים קיומיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ארדן. "אח"כ נבחר את הראוי להנהיג"
צילום: אלכס קולומויסקי
טנקים בגבול רצועת עזה
צילום: EPA
מומלצים