שתף קטע נבחר

השמאי הממשלתי: עלייה של 3% במחירי הדירות

על פי נתוני השמאי הממשלתי, שבודק את מחירן של דירות 4 חדרים בבנייה עירונית, מחירי הדירות במגמת עלייה. למעט ראשון לציון, כל ערי ישראל מציגות מחירים גבוהים יותר ביחס לרבעון המקביל ב-2011. ברמלה עלו המחירים ב-10%

עוד עליות במחירי הדיור: השמאי הממשלתי במשרד המשפטים דיווח היום (א') כי על פי בדיקתו, מחירי הדירות בישראל עלו ברבעון השלישי של השנה ב-3% לעומת הרבעון השלישי של 2011 וב-1% לעומת הרבעון השני של השנה.

 

שוק הדיור לא נרגע - כתבות בערוץ הנדל"ן

 

לעומת השנה שעברה, נרשמו עליות מחירים משמעותיות ברמלה, שם מדווחים על מחירים הגבוהים ב-10% מהמחירים שנרשמו ברבעון השלישי של 2011, ובאילת ותל אביב, שם עלו המחירים ב-6% לעומת השנה שעברה. 

 

ביחס לרבעון הקודם נרשמו עלייה של 4% בהרצליה ועלייה של 3% בבאר שבע ובתל אביב. ירידות מחירים נמצאו בירושלים, שם ירדו המחירים ב-2% לעומת הרבעון השני של 2012 ובבאר שבע (ירידה של 1%). ביחס לרבעון המקביל ב-2011, נצפתה ירידת מחירים של 1% בראשון לציון ומעבר לכך בכל הערים נרשמה יציבות מחירים או התייקרות.

 

בודקים רק דירות 4 חדרים

סקר מחירי הדירות של השמאי הממשלתי שונה במהותו מסקרים דומים של הלמ"ס או של משרד האוצר. בסקר נבדקים מחירים של דירות 4 חדרים בבנייה עירונית בלבד ומהתנודות במחירן של דירות אלו מסיקים מהי מגמת המחירים בשוק כולו.

 

במשרד השמאי הממשלתי נוקטים בגישה זו מכיוון שלטענתם דירות 4 חדרים בערים הן המוצר ההומוגני ביותר בשוק הדיור ובדירות קטנות יותר או גדולות יותר ישנה שונות גבוהה בין דירה לדירה, הן ברמת הגימור והן בגודל במ"ר.

 

במצב כזה, קשה לסוקרים לדעת האם השוני בין רמות המחירים בין חודש לחודש נובע מהתייקרות או הוזלה או מכך שנמכרו דירות זולות יותר או יקרות יותר. גם בלמ"ס ובמשרד האוצר נוקטים בגישה של סינון ועיבוד של המידע המגיע משוק הדיור, אך שם הקריטריונים שונים.

 

הגופים הסוקרים ניזונים ממידע שכלול במאגר הנתונים של רשות המסים, שבו מתועדות כל עסקאות הנדל"ן המבוצעות בארץ. לאחרונה קיבלה רשות המסים תקציב מיוחד על מנת להפוך את מאגר הנתונים שלה לזמין עבור הציבור כולו דרך האינטרנט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים