שתף קטע נבחר

יום חמישי למבצע: ומה מצב העורף?

חברות המעוניינות לתרום לצד גופים וולנטריים הרוצים לסייע, ראשי מועצות עם דרישות מהשטח וגם מתנדבים שרק רוצים לעזור, כולם חלק ממערך העורף המרוכז בימים אלו ע"י דסק חירום למגזר השני והשלישי של המשרד להגנת העורף

המשרד להגנת העורף פתח עם תחילת מבצע "עמוד ענן" דסק חירום לטיפול במגזר השני (החברות הלא ממשלתיות ממוקדות הרווח) ודסק החירום לטיפול במגזר השלישי (כלל העמותות והמלכ"רים). דסק המגזר השני הוקם בפורמט בנוכחי בשנה האחרונה, תורגל ב"נקודת מפנה 6" - תרגיל העורף שדימה מצב של רעידת אדמה - וזו למעשה טבילת האש הראשונה שלו בפועל.

 

דסק החירום למגזר השני הקים בנק וירטואלי של חברות שפנו בעצמן והודיעו שיהיו מעוניינות לסייע במצב חרום. כל אחת מהן מופתה לפי הייצור שלה בשגרה ורלוונטיות במצבי חירום.

 

"באמצעות הדסק ניתן לחבק את המגזר השני, לייצר מולה שקיפות ושותפות", מסבירה גל לוסקי, יועצת המגזר שני במשרד להגנת העורף. "החברה בוחרת מה לתרום וכמה, אנו חושפים את האפשרות איפה לתת ומסייעים ברמה הלוגיסטית בהעברת התרומה".

 

בין הגופים התורמים (המגזר השני) חברות סופרמרקטים, בנקים, חברות קייטרינג, חברות לציון מיגון, חברות היי-טק ועוד. תפקיד דסק  החירום למגזר השלישי הוא לתאם את פעילות העמותות והמתנדבים בשטח ולסנכרן בין הצרכים העולים מהרשויות המקומיות לבין העמותות.

 

כאחד מהלקחים ממלחמת לבנון השניה הוחלט לרכז ולתאם בין הגופים הפועלים בשטח  בשעת חירום." דסק המגזר השני הוקם כדי לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם החברות המסחריות ממוקדות הרווח שממילא מבצעות נתינה יזומה במצבי חירום בישראל - משאבים, כסף ותעצומות ארגוניות מרשימות בהשוואה לכל מקום אחר בעולם" מוסיפה לוסקי, "המשרד מבין את החשיבות של הסקטור העסקי, מחבק אותו, ובוחר כאסטרטגיה לשתף אותו בתמונת המצב של העורף האזרחי וצרכי האוכלוסיה במצב חירום.

 

הדסק מתפקד כל השנה ומנתח תרחישים אפשריים של רעידות אדמה, טרור מסיבי או מלחמה כוללת, גוזר מהם את המשמעויות לגבי האזרחים, משם מקיש איזה מוצרים יהיו חיוניים, ואילו יצרנים ויבואנים רלוונטים לאותם מוצרים. התיאום מונע אפשרויות של כפילויות וחוסרים, כלקח ממלחמת ללבנון השניה, שם הייתה נתינה מסיבית אך מאוד לא מוסדרת".

  

דסק החירום למגזר השני ולמגזר השלישי יושבים באותו המתחם ופועלים בשיתוף פעולה מלא ביניהם. המגזר השלישי מגייס כסף מתורמים ומסייעים להם באיפיון הצרכים. הדסקים של השני והשלישי הם וולנטריים בלבד ומיועדים לנתינה לקהילה, גיוס, אפיון המוצר, איתור הספקים והשינוע עד ליעד, לפי התעדופים של המשרד להגנת העורף. ודיווח אחורה שבוצע או נמסר והצורך נסגר.

 

"המשרד להגנת העורף הקים את דסק המזגר השלישי כלקח מההתנהלות במלחמת לבנון השניה", מספרת גלית וידרמן - מרכזת בחירום את נושא המגזר השלישי, דרך המשרד להגנת העורף. "היו הרבה מקרים של תרומות כפולות שהגיעו לאותם מקומות. לעירייה אחת הגיעו המון מנות אוכל, ולאחרת בכלל לא. זה היה תלוי בכמה חזק ראש העיר צעק.

 

הדסק למגזר השלישי הוקם במבצע עופרת יצוקה במטרה לתת לארגונים את הידע - תמונות מצב לגבי הצרכים בשטח והמענים שניתנים ותיאום בעשייה. זהו גוף מרכז שקובע 'אלו הצרכים, א', ב', ג', את זה עושה ארגון 1 את זה 2 וכו''. דואגים שהכל יהיה מסודר כדי שלא תיווצר כפילות".

 

דוגמא לפעילות במתחם החירום של אגף העורף היא ההחלטה האם להוציא ילדים מהדרום ל"הפגות" (ימי כיף מחוץ לטווח סכנה) כבר הבוקר (יום א'). הסוכנות היהודית נערכה מראש ויצרה יום פעילות מחוץ לטווח האש לילדים. תואם על ידי  דסק המגזר השלישי שהם יהיו אחראים על הילדים בקילומטר 0-7 מעזה, וקרן רשי תטפל באלו המתגוררים 7-14 קילומטרים משם.

 

"יוצרים תיאום. יהיו עוד ארגונים ולהם ניתן ישובים שעוד לא ניתנו", מוסיפה וידרמן. "הדסקים מעניקים את תמונת המצב הלאומית כפי שנראית בעורף, הופכים גם את הארגונים הוולנטריים וגם את החברות לחלק אינטגרלי מהעניין".

 

ההחלטה להוציא ילדים צפונה נדחתה בינתיים, ההמלצה של אגף העורף היתה שמדובר בסיכון מיותר כרגע. במקום הוחלט להעביר למקלטים פעילויות וצ'ופרים. "זו דוגמא לפרי שיתוף פעולה בין המגזרים השונים", מסכמת לוסקי. "החברות מהמגזר השני תרמו צעצועים והפעלות, ומתנדבי המגזר השלישי הם אלו שמגיעים בפועל לשמח את הילדים למודי האזעקות. זה יוצא נפלא. מסייע גם לספקים בירידה לשטח, בניגוד לעבר אין ברבורים. יודעים בדיוק מה ואיפה צריך. וזה גם ממזער סיכון לנהגים. מדובר בתגבור והכפלות כוח של עשייה וולנטרית מכל הסוגים".

  

  • חברות המעונינות לתרום לקהלי במצבי חירום מוזמנות לפנות לדסק המגזר השני למקסום התועלת של תרומתן. ניתן להתקשר ל: 03-6283216, 03-6283204 או במייל: migzar_2@mod.gov.il.  

 

  • עמותות וארגונים המעונינות לסייע ומועצות מקומיות שקיבלו פניות מהשטח, מוזמנות ליצור קשר עם דסק המגזר השלישי כדי לתאם ולמנוע כפילויות. ניתן להתקשר ל-03-6283321, 03-628331, או במייל:  migzar_3@mod.gov.il .

 

בואו להתנדב

עמותת רוח טובה מייצרת "כיתת כוננות" של מתנדבים, חלקם פועלים כבר כעת וחלקם בעתיד בהתאם לצרכים שעולים מהשטח. מאות מתנדבים כבר נרשמו.

 

כרגע יש צורך גדול ב-70 מתנדבות למעונות נעמ"ת בתל-אביב החל מהיום ולכל הימים הקרובים בין השעות 7:30-16:00. קיים צורך גדול בעזרה בהסעות. בנוסף ארגון לתת מגייס מתנדבים לטובת הענקת סיוע חירום ואריזת חבילות מזון במרכז הלוגיסטי ביבנה. האריזות מתקיימות כל יום במשמרות בשעות 9-13, 13-17. קבוצות (עד 15 איש) מוזמנות לפנות לבעז - boaz@latet.org.il, יחידים ליאנה - yana@latet.org.il .

 

להצטרפות למאגר המתנדבים של רוח טובה לסיוע מיידי או עתידי מלאו טופס

שולחן עגול בראשות השר להגנת העורף אבי דיכטר ומנכ"ל המשרד להגנת העורף גבי אופיר יתקיים בשעות הערב של יום רביעי הקרוב (21/11) בקרייה בתל אביב. סביב השולחן ידונו ראשי הארגונים הגדולים במדיניות פיקוד העורף, שם ניתן יהיה לשמוע ולהשמיע דעות והבנות, לייצר תיאום ציפיות ולקבוע מדיניות.

 

השר להגנת העורף, אבי דיכטר, שוחח עם ראשי העמותות ובירך על ההתגייסות הנרחבת "תיעדוף הפניות חייב להתבצע על סמך נתונים העולים מן השטח דרך המשרד להגנת העורף שמשכלל בכל רגע נתון תמונת מצב ארצית" אמר דיכטר. "חוסן החברה הישראלית נשען במידה לא מבוטלת על ההירתמות בשעת חירום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שני הדסקים יושבים בסמיכות ומשתפים פעולה
צילום: גיל יוחנן
תלמידי בית ספר במקלט
צילום: אוהד ‏אשכנזי
מומלצים