שתף קטע נבחר

חומר נפץ הוסר להגדלת טווח: "רקטה? זה צינור"

מקורות ביטחוניים ישראלים אמרו כי ארגוני הטרור בעזה הסירו ראשי נפץ מחלק מהרקטות ששיגרו או הפחיתו ממשקלם כדי שיגיעו רחוק יותר. ועדות ההתנגדות: "המנהיגים הישראלים מנסים לעודד את הציבור המפוחד שלהם"

מחלק מהרקטות המשוגרות מעזה לישראל הוסר ראש הנפץ כדי להגדיל את הטווח שלהן, או הוחלף בראש נפץ קל יותר. כך טענו היום (יום א') מקורות ביטחוניים ישראלים בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס. חמאס לא הגיב עד כה לטענה, וכך גם צה"ל והמשטרה.

 

מבצע "עמוד ענן " - לכל העדכונים, הפרשנויות, התמונות והסרטונים

 

"ההערכה שלנו היא שהיוקרה באזעקות בלב ישראל והתדמית של המשך לחימה חשובות לפלסטינים כעת באותה מידה כמו שפיכת דמנו", אמר גורם ממשל ישראלי שמתודרך לגבי החלטות הקבינט הביטחוני. הוא ושני מקורות אחרים שאמרו דברים דומים לא ציינו כמה מתוך 900 הרקטות ופצצות המרגמה ששוגרו לעבר ישראל נוטרלו בכוונה.

 

הגורם אמר רק ש"לא מעטות" מהרקטות שנורו מעזה נועדו למעשה לטווחים קצרים בהרבה אבל חומר הנפץ שבהן הוסר או צומצם כדי לאפשר להן להגיע רחוק יותר. "בעיקרון, הם צינורות", אמר הגורם, שביקש לשמור על עילום שם.

 

חמאס לא מסר את תגובתו לטענות הצד הישראלי, אך ארגון ועדות ההתנגדות העממיות דחה אותן. "המנהיגים הישראלים מנסים לעודד את הציבור המפוחד שלהם ולומר להם שהרקטות לא מסוכנות כדי להוריד את הפחד שלהם למינימום. הם לא יצליחו, ועם הזמן ייוודע שהם שיקרו לאנשיהם", אמר דובר הארגון אבו-מוג'אהד.

 

בפעם הרביעית היום מתחילת המבצע נשמעה אזעקה בתל-אביב וברחבי גוש דן. כלי רכב נפגע מרסיס של רקטה באזור חולון ועלה באש. מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות בשמי המרכז. מקור שלישי שמקבל תדרוכים קבועים מחיל האוויר אמר כי כמה מהרקטות שהגיעו למרחק הרב ביותר נשאו ראשי נפץ קלים יותר מאלה שהם מתוכננים לשאת. "כן, זה נעשה כדי להגדיל את הטווח, אבל אין לנו כל אינדיקציה לכך שהשתמשו ברקטות ללא ראשי נפץ", אמר המקור, בניגוד לדברי קודמיו, שכמה מהם טענו שראשי הנפץ הוסרו כליל.

 

חמאס אמר שהרקטות שירה לכיוון תל-אביב הן מסוג פאג'ר 5 מתוצרת איראן, בעלות טווח של 75 קילומטרים וראשי נפץ במשקל 175 ק"ג, שמסוגלות לחדור בניינים. הארגון גם הודיע שהרקטה ששיגר ביום שישי לאזור ירושלים הייתה מסוג "קסאם M-75" מתוצרת עצמית. הרקטה נפלה בשטח פתוח בגוש עציון, וגרמה נזק קל לבתי כפר פלסטיני סמוך.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חלקי רקטה שהתפוצצה באשדוד
צילום: אבי רוקח
פגיעה ישירה בבית באשקלון
צילום: AFP
מומלצים