שתף קטע נבחר

השר שלום: הכרעה על כניסה לעזה "תוך יומיים"

השר הבהיר במשדר חי מהאולפן: "תוך יום-יומיים תתקבל החלטה לכאן או לכאן. יש תוכנית ברורה גם בנוגע לכניסה". השר יעלון: "מרחיבים את התקיפות והיד עוד נטויה". ביום השישי למבצע "עמוד ענן", כמיליון תושבי הדרום עדיין נתונים תחת איומי רקטות בלתי פוסקים. בתקיפות צה"ל ברצועה נהרגו 14 פלסטינים מחצות, ו-50 נפצעו

ההכרעה בנוגע להמשך הפעולה בעזה תתקבל תוך יום-יומיים - כך אמר הבוקר (יום ב') השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, בשידור חי מאולפן ynet ביום השישי למבצע "עמוד ענן". הוא הבהיר: "יש חשיבות שמצרים תהיה שותפה להליך הזה אבל ניסיון העבר הוכיח שמצרים לא מספקת את הסחורה עד הסוף".

 

בעוד הפלסטינים ממשיכים לשגר רקטות לעבר יישובי הדרום, ובהם גם הערים אשקלון ובאר שבע, הסביר השר: "תוך יום יומיים תתקבל החלטה לכאן או לכאן. יש תוכנית ברורה גם בנוגע לכניסה - יש חלופה של כניסה חלקית ותפיסת שטח. חלופה שנייה היא של כניסה מלאה ויציאה לאחר מכן, או חלופה מקסימלית של להיכנס ולהישאר שם. אני לא שש לקרב שם, אבל אם נגיע למסקנה שזו התשובה היחידה, תפקידו של הצבא הוא להגן על האזרחים, ולא האזרחים על הצבא".

 

הרס בעזה לאחר תקיפת חיל האוויר (צילום: AP) (צילום: AP)
הרס בעזה לאחר תקיפת חיל האוויר(צילום: AP)

אשקלון תחת אש, הבוקר (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אשקלון תחת אש, הבוקר(צילום: עידו ארז)

השר טען לחולשתו של חמאס: "אין ספק שחמאס בצרה קשה. לא סתם הוא רץ לקהיר להפסקת אש, הוא לא עושה את זה מתוך תחושה של עוצמה. הם ספגו המון מכות, ראשי הטרור יודעים שהם לא יכולים להוציא את האף מהבית". עוד הבהיר, כי תמיכתו בהפסקת אש תהיה תלויה בטיבה: אם תכלול רק "צמצום חלקי" של ירי הרקטות, הוא לא יתמוך בה. "אם תהיה הפסקה מוחלטת אני כן אתמוך".

 

בנוגע למו"מ בין ישראל לחמאס, שלל השר את האפשרות כשתהה: "עם מי נדבר, ריבונו של עולם? תקראו את אמנת חמאס. לטעמם אין שום מוסלמי, שיכול לוותר על מילימיטר אחד מאותו שטח קדוש, אז עם מי נדבר?". הוא ביקש להבהיר: "מרגע שהממשלה נכנסה לתפקידה היא ניסתה לפתוח במו"מ בכל דרך. נתניהו נשא את נאום בר-אילן, הקפיא התנחלויות לעשרה חודשים, כשאני כידוע הייתי נגד. ולמרות זאת, זה לא הביא למו"מ. כך שלהאשים רק אותנו זה פשוט מופרך".

 

מוקדם יותר הבהיר השר משה (בוגי) יעלון באולפן ynet: "עד שלא נשיג שקט לא נפסיק את האש". במשדר המיוחד נטלו חלק גם ח"כ ישראל חסון (קדימה) וסגן ראש השב"כ לשעבר ואלוף-משנה במיל' עומר בר-לב, מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, המתמודד במפלגת העבודה. המשנה לראש הממשלה שוחח עם הפרשנים בטלפון. לדבריו, "לא השלינו את עצמנו שתוך כדי המבצע יושג השקט. אנחנו כן מתכוונים להשיג את השקט לאחר המבצע".  

 

יעלון הסביר "שמי שפתח באש לאחר ההתנתקות, לאחר שגם צה"ל וגם אזרחים יצאו מהרצועה - זה הצד השני. אנחנו כממשלה מתחילת הדרך אמרנו שאם הרצועה לא תיצור שום איום, גם אנחנו לא נפעל ברצועה. אך במידה שמשם ייצאו פיגועים לסיני או יירו רקטות, אנחנו נפעל כמובן גם כדי לסכל את זה".

 

"עמוד ענן " - כל הדיווחים, הפרשנויות והתמונות 

 

לדבריו, "כששוקע האבק חמאס צריך לעשות את המאזן של עלות-תועלת. אני חושב שלאחר 1,100 תקיפות אצלנו האזרחים לא כל-כך מבינים מה קורה שם. לאחר הסיכולים הממוקדים, מג'עברי ועד הלילה שבו ביצעו עוד חמישה סיכולים ופגיעה במאגרי נשק יום הדין שלהם. הם רואים שזה לא יוצר את האפקט שהם ציפו כלפי הציבור בישראל". 

 

תקיפת צה"ל ברצועה הבוקר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תקיפת צה"ל ברצועה הבוקר(צילום: AFP)

האצטדיון העזתי שהופצץ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
האצטדיון העזתי שהופצץ(צילום: רויטרס)

בוחנים את אזור הפיצוץ באילת (צילום: מאיר אוחיון) (צילום: מאיר אוחיון)
בוחנים את אזור הפיצוץ באילת(צילום: מאיר אוחיון)
 

הוא הבטיח כי הסיכולים הממוקדים יימשכו, וכך גם התקיפות ברצועה: "הבנק כנראה בנק עם המון אשראי", אמר בהתייחס למונח "בנק המטרות". יעלון הבהיר: "רק התחלנו עם בתי פעילים שלשום בלילה. מתקנים של חמאס, משרדים, נכסים של חמאס - יש עוד עשרות. עוד לא השלמנו אפילו את התקיפה של בורות השיגור ואנחנו ממשיכים בזה. זה מעבר לחוליות שמנסות לירות אפילו הבוקר מתוך עזה, מהאצטדיון, ותוקפים אותן. הרשימה עוד ארוכה".

 

בהתייחס לפגיעה באזרחים חפים מפשע, נוכח הדיווחים הפלסטיניים כי לפחות שלושה מההרוגים ברצועת עזה שנפגעו הלילה בהפצצת בית בשכונת זיתון, מזרחית לעיר עזה, הם חפים מפשע - ובהם ילד בן 3 וילד בן 4, אמר השר: "אין ספק שאיננו מעוניינים בפגיעה באלה שאינם מעורבים, בוודאי לא בנשים וילדים. זאת בניגוד לחמאס. כשזה קורה אצלנו זה נחשב לכישלון, בעוד שהם בכוונה מנסים לפגוע באזרחנו. 

 

"כדי להימנע מפגיעה באזרחים פיזרנו 200 אלף כרוזים ברצועה שקוראים לאנשים להתרחק מפעילי חמאס, הפעלנו 40 אלף שיחות טלפון אוטומטיות לבתים, שלחנו 12 אלף מסרונים לטלפונים ניידים". הוא הסביר כי "כאשר האזרחים לא מתרחקים לא ממתקני חמאס ולא מפעילי חמאס וגם לעתים יכולה להיות טעות - אז זה יכול לקרות. אין ספק שזה אזור צפוף באוכלוסייה, זה לא פשוט. אבל אני לא חושב שיש צבא בעולם יותר זהיר מאיתנו".

   

מבצע שמעצב את השנים הבאות

חסון התייחס לדיווחים על מגעים להפסקת אש בין ישראל לחמאס. לדבריו, הנושא "בר-השגה. אני חושב שהבעיה פה היא לא כל-כך בין ישראל למצרים כמו בין הפלגים הפלסטיניים בינם לבין עצמם. יש פה שני כוחות גדולים שפועלים: המצרים שחותרים להפסקה ואיראן שחותרת להסלמה. אז מי שניזון מהצד האיראני לא כל-כך יאפשר את קיומה של הפסקת אש. לטעמי כאן הבעיה כרגע. התנאים אגב מאוד מקלים".

 

עוד הסביר: "מורסי הולך להציל את מצרים מפשיטת רגל כלכלית, הוא צריך את הסיוע והגיבוי האמריקני מהנשיא החדש לטווח רחוק". הוא שיבח את העומדים מאחורי המבצע, כשאמר: "המבצע הזה הוא בעיניי שילוב מדהים של מודיעין וסגירת מעגלים. זה משהו פנומנלי, אין עוד דבר כזה בעולם. אני מאוד מקווה שנבין שכרגע אנחנו מעצבים את מערכת היחסים שלנו עם האחים המוסלמים של אחרי האביב הערבי. לפיכך למבצע יהיו תוצאות שמעצבות את השנים הבאות".  

 

גם בר-לב התייחס למטרות המבצע: "הפגיעות בתשתיות של חמאס הן פגיעות אנושות. השאלה היא אם אנחנו רוצים להפיל את שלטון חמאס בעזה ולכבוש אותה, ואחרי זה שוב להיתקע עם עזה כמו עצם בגרון. התשובה היא לא". לדבריו, כרגע נדרשת ישראל "להגיע להסדר כזה או אחר – באמצעות מצרים, באמצעות ארה"ב, באמצעות האירופים".

 

הוא ביקר את הדרג המדיני: "בשאלה מה הלאה, ברור שהכיוון הוא לא רק צבאי אלא מדיני. ראינו שממשלת נתניהו בתקופות האלה תופסת זחיחות. הכול בסדר, יש שקט, לא נעשה שום דבר. אבל אלה בדיוק השעות שאפשר לעשות משהו".

 

רגב לזחאלקה: "לך לעזה"

בעימות שנערך באולפן בין ח"כ מירי רגב (ליכוד) לח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד), תהתה חברת הכנסת: "עובדה שהצלחנו לייצר הרתעה מול חיזבאללה ואנחנו לא מצליחים לייצר אותה הרתעה מול חמאס. צריך לראות למה". גם היא תלתה תקווה בפועלו של נשיא מצרים: "נראה איך פועל מורסי, אם הוא יקבל את התפקיד של המבוגר האחראי, נגיע לאיזושהי הפסקת אש. כל עוד זה לא יקרה, נהיה מוכנים להיכנס לעזה. אף אחד לא שש להיכנס, אבל יש לנו אחריות כממשלה. אם חמאס ימשיך להתנהג כמו ארגון טרור, ניכנס". היא הציעה "גם לכבוש את ציר פילדלפי וגם להגיע לאיזשהו הסכם של רצועת ביטחון שתהיה מפורזת, כדי שחמאס יבינו שהם לא יכולים להתנהג כפי שהם מתנהגים היום מול מיליון וחצי תושבים".

 

לדידה, "האזרחים בעזה מפעילים את הלחץ שלהם, הם לא רוצים לחיות חיי גיהנום. אבל כמו שאמרתי, אם התושבים שלנו יחיו במקלטים, התושבים שלהם יחיו במרתפים". בתגובה הסביר ח"כ זחאלקה: "זה לא יעבוד. אי-אפשר לשבור את העם הפלסטיני".

  

רגב תקפה: "את מי אתה מייצג, את הפלסטינים או את הישראלים? אם אתה רוצה לייצג את חמאס לך לעזה. אתה צבוע ובוגד". קודם לכן אמר לה זחאלקה: "קחי כדור ותירגעי". היא המשיכה והסבירה: "קשה לו עם תתי-אלופים, בכלל קשה לו עם חיילים. הוא רגיל לטרוריסטים, לערפאת, לאנשי פתח. טרוריסט נשאר טרוריסט. מי שמגן על טרור אז מגן על טרור גם היום". זחאלקה השיב: "אני נגד פגיעה בחפים מפשע בכל מקרה. שפיכות הדמים אפשר להפסיק על ידי כך שיהיה שינוי דרסטי במדיניות של ישראל".

.   

אזעקות בדרום, תקיפות בעזה

משעות הבוקר נורו לשטח ישראל כ-13 רקטות לאזור אשכול, אשקלון, שדות נגב ושער הנגב. צה"ל תקף הלילה מטרות ברחבי רצועת עזה ודובריו מסרו כי במהלך הלילה הופצצו כ-80 יעדים, בהם משגרים מוטמנים, מנהרות ומחנות אימונים. בין היתר הותקף אתר השיגור התת-קרקעי שממנו נורו הרקטות לעבר קריית מלאכי.

 

גורמים פלסטינים דיווחו כי שלושה בני אדם נהרגו בתקיפת צה"ל נגד רכב אזרחי במערב דיר אל-בלח שבמרכז רצועת עזה. בכך עולה ל-14 מספר ההרוגים הפלסטינים מחצות. עוד 50 בני אדם נפצעו הלילה ברצועה.

 

לפי דיווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", לפחות שלושה מההרוגים נפגעו הלילה בהפצצת בית בשכונת זיתון, מזרחית לעיר עזה, בהם ילד בן 3 וילד בן 4. עוד דווח כי סמוך לשעה 5:00 הפציצו כלי טיס של חיל האוויר את מבנה תחנת המשטרה בעיר עזה. הרוגים אלה מתווספים ל-11 תושבי עזה שנהרגו אתמול, שבעה מהם בני משפחה אחת. בצה"ל התגאו בתחילה בחיסול ראש מערך הרקטות של חמאס, יחיא רביא. אבל בהמשך הודו שהאיש אולי עוד בחיים. לפי דיווחי הפלסטינים, בהרוגים ארבעה ילדים וחמש נשים, שנהרגו בהפצצת חיל האוויר על בניין בן שתי קומות בבית מגורים בעזה. עוד נמסר כי 25 בני אדם נפצעו מהירי. לטענת הפלסטינים במבצע נהרגו עד כה 86 בני אדם ו-700 נפצעו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צה"ל תוקף בעזה
צילום: רויטרס
פגיעות באשקלון
צילום: אמיר לוי
מומלצים