שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: עידו ארז

  צו 8: המילואימניקים עדיין מחכים לזכויות שלהם

  החישוב הבעייתי של השכר עבור ימי השירות, האדישות של רשות המסים והחובות הפיננסיים שלא עוצרים כשהמגוייסים נקראים לחזית. רבבות חיילי מילואים שגוייסו, שכירים ובעיקר עצמאיים, ממתינים לתיקון העוולות המתמשכות שנים והופכות כעת רלוונטיות מתמיד. האם השינוי קרוב?

  גיוסם של אלפי חיילי מילואים במסגרת הלחימה בדרום, מציף מחדש את הפגיעה המתמשכת במגוייסים ודחייתן של סוגיות חשובות בזכויות חיילי המילואים שעדיין לא נמצא להן פתרון.

   

  מבצע "עמוד ענן" - עדכונים אחרונים ב-ynet כלכלה:

   

  למרות דרישות חוזרות ונשנות, בעיקר לגבי זכויותיהם של חיילים שהינם בעלי עסק עצמאי, ממשלות ישראל לדורותיהן, העדיפו לסמוך על טוב ליבם של החיילים ורוח ההתנדבות המרוממת, ולוותר על טיפול מוצדק ובסיסי בבעיות שהינן תוצאה ישירה של ימי השירות, במיוחד בעיתות בהן מגוייסים אזרחים בצווי חירום.

   

   

   

  אמנם ב-3 השנים האחרונות חלו שינויים לטובה בזכויות חיילי המילואים, עם כניסתו לתוקף של חוק המילואים החדש, אך המציאות מחייבת מתן מענה מהיר לשלל סוגיות שטרם טופלו.

   

  התשלום לא מכסה את ההוצאות

  אחד הנושאים הבעייתיים היא חישוב התגמול של עצמאיים. לפי מה מחושב תשלום המילואים? על פי החוק, כאשר מדובר על שירות של 7 ימים רצופים ומעלה, שיעור התגמול ליום מילואים (לא כולל תגמול מיוחד, במקרים של שירות ממושך) יהיה השכר ברוטו החייב בדמי ביטוח ב-3 החודשים שקדמו ל-1 בחודש שבו החל שירות המילואים, מחולק ב-90.

   

  במילים פשוטות - אם לדוגמה, השכר ב-3 החודשים שלפני המילואים עמד על 30 אלף שקל (סך החודשים ביחד), החייל יקבל 333 שקל עבור כל יום.

   

  ואולם, כאשר מדובר בתגמולי המילואים לעצמאים ובעלי עסקים קטנים, החישוב מתנהל קצת אחרת.

   

  עצמאי מקבל החזר מהביטוח הלאומי בהתאם לדו"ח שהגיש למס הכנסה, בשנת המס האחרונה - מס הכנסה קובע כמה העצמאי הרוויח ובהתאם הוא משלם מס. החישוב הזה משמש גם את הביטוח הלאומי לתשלומי המילואים, אלא שלעיתים מדובר בדו"ח שהוגש כמעט שנתיים טרם שירות המילואים, מאז רווחי העסק השתנו. ייתרה מכך, במקום לקחת רכיב ריאלי בהכנסתו של העצמאי כגון המחזור העסקי, לוקחים דווקא את הרווח.

   

  מה הבעיה? כאשר העצמאי נמצא במילואים, העסק שלו ממשיך לעבוד, יש לו הוצאות קבועות – תשלום לעובדים, תשלומי היטלים ומסים שונים וכו'. אם הוא יקבל תשלום לפי הרווח, זה אומר שישאר לו פחות כסף, כי הרווח הוא השורה התחתונה אחרי שכבר נוכו ההוצאות הללו, אך בפועל הוא נדרש כעת לשלם אותם.

   

  תשלומי המסים? "ננסה להתחשב"

  רשות המסים מיהרה בסוף השבוע שעבר להודיע כי תקל בתשלומי המסים לעצמאיים הנמצאים באזור העימות. על פי ההוראות, הם יוכלו לדחות את התשלומים ואולם, בדומה לעצמאי או בעל עסק קטן ברדיוס 40 ק"מ מרצועת עזה, מילואימניק עצמאי או בעל עסק קטן שלא מתגורר ברדיוס הזה, יתקשה לקיים את עסקיו, בדיוק באותה מידה.

   

  אמנם רשות המסים פרסמה היום הודעה לפיה פקידי השומה "יתחשבו" בחיילי המילואים שגוייסו בצו 8, אך באותה נשימה נזהרה מלקבוע זאת בצורה מחייבת.

   

  "אני לא מבין מה זה "יתחשבו" אומר אבי סייג, אל"מ במילואים ויו"ר העמותה למען משרתי המילואים. "למה אני צריך להיות נתון לחסדיו של פקיד מס הכנסה כזה או אחר. אני לא צריך שמישהו "יתחשב בי". כשלקחו אותי מהבית (בצו 8) לא התחשבו בי, אז אני לא רוצה עכשיו שאף אחד יעשה לי טובות".

   

  בעיה נוספת שייחודית לחיילי מילואים עצמאיים, היא מועד תשלומי המילואים. בעוד שכירים מקבלים משכורת מהמעביד באופן סדיר, גם בעת שירות מילואים, כאשר לאחר השירות המעסיק מסדיר את העניין מול הביטוח הלאומי, עצמאי נדרש להגיש טופס בביטוח הלאומי לצורך קבל התשלום.

   

  כאשר מדובר בשירות רגיל, העצמאי יודע מתי הוא יסיים את השירות, כך שהוא יכול להתארגן מבחינה פיננסית ולהתאים את החיובים ואת ההכנסות הצפויות. לעומת זאת במצב כגון גיוס בצו 8, המגוייס אינו יודע מתי ישתחרר ואין לו מושג מתי יוכל להגיש את הטופס ולקבל את התשלום מביטוח לאומי. כך אין באפשרותו להתאים את החיובים שלו למועד זה, מה שעלול להוביל ל"בור" בחשבון.

   

  מה נעשה עד כה כדי לשנות את העיוות שנגרם בתשלום עבור ימי השירות לעצמאיים?

   

  "יזמנו דיון בכנסת על נושא העסקים הקטנים", אומר סייג. "מבקר המדינה גם כתב על זה בדו"ח שלו לפני שנתיים. הכנסת ביקשה מאיתנו לרכז צוות חשיבה שכלל את אנשי האוצר, משרד הביטחון, נציגי העצמאים ועוד. גיבשנו מסקנות לפיהם יש לפצות את המילואימניק העצמאי בעוד 25-30 אחוז , תוספת על התשלום הנוכחי, כדי שיהיה מענה להוצאות האמיתיות שיש לעסק. ההמלצה הזו גובשה לפני 3-4 חודשים. בינתיים הכנסת התפזרה. אנחנו צריכים להגיש את זה כהצעת חוק בוועדת כספים וכך נעשה".

   

  ומה לגבי תשלומים מראש על חשבון תשלום המילואים לעצמאיים?

   

  "אנחנו מבקשים שיקלו על חיילי המילואים העצמאים. בביטוח הלאומי כבר יש הסכמה עקרונית לשלם 70 אחוז מראש. יש הבנה בביטוח הלאומי".

   

  עיוות נוסף בעניין זה, שבזכות לחצים כבדים תוקן לאחרונה, הוא "קיזוז" של חובות לביטוח הלאומי מהתשלום עבור השירות. לא מעט מילואימניקים, הן שכירים והן עצמאיים, גילו כי מתשלומי המילואים שלהם נוכו חובות שונים. "אין שום סיבה שלחייל מילואים עצמאי או שכיר יקזזו בתשלומים" אומר סייג. "אסור לגעת בכסף הזה. אם יש בעיה, שיבואו איתו חשבון אח"כ".

   

  החובות לא מחכים שתחזור

  סוגיה כבדת משקל נוספת שמקבלת משנה תוקף בימים אלו, היא הבקשה להפעיל את "חוק הארכת מועדים."

   

  לעשרות אלפי המילואימניקים שגוייסו בהתראה קצרה, עצמאים או שכירים, קשה לנהל את ענייניהם בזמן שירותם - חוב משכנתא, צ'ק שחזר, איום של הרשויות בהוצאה לפועל, דו"ח חניה שלא שולם בזמן, ביטוח שפג תוקפו וכו'. המילואימניק עסוק בלהגן על אזרחי המדינה ואין שום סיבה בעולם שהנושאים האלו יטרידו אותו כל עוד הוא נושא בעול. לכן נדרשת הקפאה זמנית של כל הטרדות הללו בשעה שחייל המילואים נקרא לחזית בצו 8.

   

  למעשה , חוק מהסוג הזה כבר קיים. והוא נקרא "חוק הארכת מועדים", המאפשר דחיית התחייבויות של אנשי מילואים, עד חודש לאחר תום תקופת שירות החירום. חוק זה הוחל לראשונה אחרי מלחמת יום כיפור, כאשר אזרחים רבים נקראו לשירות מילואים ממושך והוא מתאפשר כאשר המצב מוגדר כ"מצב חירום".

   

  ואולם, בהוראה מגבוה, למעשה מאז מלחמת יום כיפור כמעט לא נעשה בו שימוש (הוא הופעל במלחמת לבנון השניה, וגם אז זה נעשה באיחור ואחרי לחצים כבדים). האם לא היו מקרים של גיוס חירום ממושך? היום גם היו. אלא שלטענת מקבלי ההחלטות במהלך השנים, המשמעות הכלכלית של מהלך כזה היא עצומה.

   

  החשש הכלכלי בהחלט מובן, אך מצד שני לא ייתכן שאזרחים שהוצאו מבתיהם באישון לילה כדי להגן על המולדת, יצטרכו להסתדר בכוחות עצמם מול שלל טרדות פיננסיות ואחרות, בעת שירותם. לא מדובר בהיקפים מאוד גדולים של מגוייסים ובנוסף, כבר הוצעו כמה נוסחים מעודנים יותר של החוק, כך שאין מדובר בנזק כלכלי מהותי לקופת המדינה.

   

  "אנחנו ביקשנו מוועדת חוץ וביטחון, שיודיעו שכל צו 8 זה מצב חירום", אומר סייג, "שר האוצר חייב להודיע שהוא מכניס את חוק הארכת מועדים. אפילו יזמנו חוק "לייט", שההשלכות הכלכליות שלו מתונות יותר, בעזרת ח"כ מוץ מטלון (ישראל ביתנו). זה הוגש לכנסת בהצעת חוק. בינתיים הכנסת התפזרה, אז הם לא דנו בזה".

   

  במכתב ששלחה היום עמותת המשרתים במילואים (מיסודם של פורום מג"דים, מח"טים וטייסי במילואים ופורום החפ"שים) לראש הממשלה ושר הביטחון, הם קראו לספק לכל חיילי המילואים רשת ביטחון אזרחית ולעשות הכל כדי למזער את הנזקים שמתעוררים עקב גיוס בהתראה קצרה.

   

  "אנו קוראים לשר הביטחון לגייס מילואים רק בצווי חירום ("צו 8") ולממש את סמכותו עפ"י החוק ולהפעיל מיידית את חוק הארכת מועדים, למען אלפי חיילי המילואים אשר עומדים להתייצב ומתייצבים בימים אלה בחזית", הם כותבים.

   

  בעמותה קוראים לכל משרדי הממשלה להחיל על חיילי המילואים שגויסו את כל הפתרונות המוצעים לאזרחי ישראל המתגוררים בקו העימות.

   

  "מנהיגות אחראית תדע להגן על כח המגן של מדינת ישראל בזמן אמת וגם לאחר חזרתו מהמשימה הלאומית אשר הוטלה עליו והתייצב לבצעה ללא היסוס. אנו מחזקים את ידם של חיילי צה"ל, כוחות הביטחון ותושבי ישראל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חיילי מילואים בשטחי הכינוס
  צילום: קובי נחשוני
  אימונים לקראת מבצע קרקעי
  צילום: חיים הורנשטיין, "ידיעות אחרונות"
  מומלצים