שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז

מוחמד דף בהקלטה נדירה: דרכנו מובילה לגן עדן

ראש הזרוע הצבאית של חמאס, שסגנו אחמד ג'עברי חוסל על ידי צה"ל בפתיחת מבצע "עמוד ענן", נשמע מדבר בסרטון שהפיץ חמאס. "ישראל שגתה בהערכת יכולתנו. בטחו באללה וביכולתכם לנצח", אמר דף - שנפצע קשה בעבר וכמעט אינו מתפקד

ישראל חיסלה את מי שנחשב לסגנו ולרמטכ"ל חמאס בפועל - ולראשונה זה שנים הוא נשמע מדבר: בהקלטה שהועלתה נראה מוחמד דף, ראש הזרוע הצבאית של חמאס, פונה לאנשי עז א-דין אל-קסאם ואומר: "אתם צריכים להכין את עצמכם. בטחו באללה וביכולת שלכם לנצח. ישראל שגתה בהערכת יכולות חמאס. אנחנו נמצאים בכוננות מתמדת. הדרך תוביל אותנו לגן עדן".

 

"עמוד ענן " - כתבות נוספות

 

דף, שנפצע קשה בתקיפת צה"ל ב-2006 וכמעט אינו מתפקד, הוסיף כי פעילי ההתנגדות נמצאים בשטח ומכים באויב וכי התגובה של הפלגים הפלסטיניים במהלך התוקפנות האחרונה היא תוצאה של עבודה של שנים רבות. מיד לאחר הודעתו של מי שרשמית היה מפקדו של אחמד ג'עברי - רמטכ"ל חמאס בפועל שחוסל בתחילת מבצע "עמוד ענן" - שודר סרטון בעברית ובערבית שמזהיר את ישראל מפני הצפוי לה, אם תיכנס לתמרון קרקעי ברצועת עזה.

 

ה"צללית" של דף, מתוך הסרטון ()
ה"צללית" של דף, מתוך הסרטון

 

הבוקר, על רקע הדיווחים כי התשיעייה בחרה בדרך של הפסקת האש, נורו עשרות רקטות מרצועת עזה ליישובי הדרום. קצין שריון במיל' בדרגת רס"ן נפצע מרסיסים במטח לאשכול. בבאר שבע פגעה רקטה בבניין, לאחר שמוקדם יותר ניזוקו אוטובוס, מכוניות, מגרש כדורגל ובניינים מגראדים לעיר. רקטה אחרת התפוצצה במגרש חניה במוסד חינוכי בדרום ושתי רקטות נוספות נפלו ליד בתים בשדרות ובנתיבות. רקטה פגעה במפעל בשדות נגב. לא היו נפגעים. כל העת, נמשכו האזעקות בדרום - וצה"ל הוסיף לתקוף ברצועת עזה.

 

בהקלטה שפורסמה היום נשמע דף אומר כי המערכה שמתנהלת עכשיו היא נקודת ההתחלה לשחרור פלסטין. "ישראל עשתה טעות טיפשית בכך שהיא חיסלה את אחמד ג'עברי", אמר. "באמצעות התגובה הפלסטינית, שאותה ביצעו הלוחמים, הצלחנו לשבור את חוקי ההתנגדות. אין מנוס מכך שהאויב ישלם מחיר יקר בשל תוקפנותו. התמרון הקרקעי שישראל מאיימת בו יהיה התקווה הגדולה לשחרור האסירים שלנו (רמז לחטיפת חיילים - א"ל). בכיר החמאס קרא לתושבי עזה להחזיק מעמד ולהיות סבלניים".

 

דף ירש את הפיקוד על הזרוע הצבאית מיחיא עיאש "המהנדס", שחוסל בשנת 1996. הוא עמד מאחורי סדרת פיגועים קשים שמהותם הייתה נקמה על חיסולו של עיאש. בין היתר שלח מחבלים לביצוע פיגועי התאבדות בירושלים ובאשקלון ועמד מאחורי החוליות שחטפו ורצחו את החיילים נחשון וקסמן ושחר סימני.

 

הוא עשה הכול כדי לחמוק ולהיעלם. בסוף 1996 ברח ככל הנראה למצרים, אולם לאחר מכן שב לתכנן פיגועים קשים. ככל שפעילי טרור בולטים חוסלו על-ידי ישראל במרוצת השנים, כך גדל חלקו של דף בתכנון פיגועים, כולל בגדה וברצועת עזה. בשנים האחרונות אף עסק יחד עם סגנו, עדנאן אל-רול (שחוסל בסוף 2004) במערך פיתוח הרקטות. במהלך השנים נעצר על-ידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, אך שוחרר בתום תקופות קצרות.

 

תינוקות שנהרגו בעזה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תינוקות שנהרגו בעזה(צילום: AFP)

 

ניסיון ההתנקשות הראשון בדף היה באוגוסט 2001, אך הוא הצליח לחמוק. בספטמבר 2002 תקף חיל-האוויר רכב שבו נסע באותה שכונה בעזה שבה שהה היום - שייח רדואן. דף נפצע אך שוב שרד. במהלך 2003, בעת ניסיון של צה"ל לפגוע בבכירי חמאס בדירה בעזה, דף וחבריו חמקו ברגע האחרון.

 

באחד המקרים, שבו שוגר לעברו טיל, איבד דף לפי הדיווחים את אחת מעיניו. אגדות וסיפורים שונים נקשרו סביב מצבו הבריאותי, חלקם טענו כי הוא נפגע במוחו. דף הופיע כבר פעם אחת באמצע העשור הקודם בסרטון של חמאס תחת הצללה ושם ניפק מספר משפטים שהוכיחו אז כי האיש אכן פעיל.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים