שתף קטע נבחר

מהעיתונות הערבית: 'צה"ל רחום יותר מצבא אסד'

הפרשנים הערבים סימנו את איראן והרשות הפלסטינית כמפסידות ממבצע "עמוד ענן". לצד כותרות על "ניצחון ההתנגדות", טען שר ירדני לשעבר כי דווקא ישראל הרוויחה. "אל-ערבייה", שממומנת בידי סעודיה, השוותה בין הפעולה בעזה לנעשה בסוריה. ויש גם קריקטורות

לאחר ההכרזה על הפסקת האש ותום מבצע "עמוד ענן ", ביקשה גם העיתונות הערבית לבחון מיהם המרוויחים ומיהם המפסידים. לצד כותרות אינפורמטיביות על ההכרזה על נצירת האש היו מספר עיתונים, שכצפוי, בחרו להדגיש את תמונת הניצחון של חמאס והפלגים הפלסטיניים ולהכריז על "ניצחון ההתנגדות". אחרים סימנו את המפסידות – איראן והרשות הפלסטינית, ויש מי שהשוו בין הצבא הסורי לצה"ל.

 

הסיפורים הכי חמים – לפני כולם – בפייסבוק של ynet

עיתון ערבי בזמן המבצע: "הניחו לישראל, טפלו בסוריה"

הקריקטורות הערביות במבצע: "ישראל אוכלת את עזה"

 

גם מאמרי הדעה שצפו וקצפו, כל אחד מהזווית שלו. העורך של העיתון "אל-קודס אל-ערבי", היוצא לאור בלונדון, המשיך את הקו המיליטנטי של חלק מהכותרות, אך גם לא הסתיר את אכזבתו מתנאי ההסכם: "התאכזבתי קשות כשלא ראיתי את הסרת המצור מרצועת עזה ברשימת הסעיפים המרכזיים של הסכם הרגיעה, אולם ניכר כי ההתנגדות לא נכנעה ולא צייתה לתנאים הישראליים הבוזזים. המבצע רק הביא להגברת הלגיטימיות של הארגונים בעזה ומצעם, ואילו התמיכה ברשות הפלסטינית ורצונה בתהליך שלום צנחה".

 

עזה - בלתי שבירה. מתוך "א-ראי" הירדני ()
עזה - בלתי שבירה. מתוך "א-ראי" הירדני

 

מצלמים את עזה ומפנים גב לסוריה. מתוך "אל-חיאת" ()
מצלמים את עזה ומפנים גב לסוריה. מתוך "אל-חיאת"

לעומת זאת, השר לשעבר הירדני, סאלח אל-קלאב, כתב בעיתון הנפוץ "א-שרק אל-אווסט" כי "ישראל הרוויחה מהמלחמה, במיוחד על רקע כוונת הפלסטינים לפנות לאו"ם. כעת משוכנעים יותר במערב ובארצות הברית כי הרקטות ששיגר חמאס על הכפרים והערים הישראליות מעידים כי הקמת מדינה פלסטינית, בגדה או ברצועה או בשתיהן יחד, תהיה בבחינת הנחת פצצה מתקתקת היכולה להתפוצץ בכל רגע".

 

בוכים על עזה ועל סוריה. מתוך "א-רד" הירדני ()
בוכים על עזה ועל סוריה. מתוך "א-רד" הירדני

 

מנגד, חסאן חידר, מהעיתון "אל-חיאת" שיוצא לאור בלונדון, טען כי ישראל יצא מופסדת מהמבצע, לצד איראן והרשות הפלסטינית. לדבריו, ישראל גילתה לאחר מספר ימים של הפצצה אווירית שהיא נמצאת במבוי סתום. היא לא יכלה להפסיק את מה שהחלה ולא להרחיב את הפעולה למבצע קרקעי. "במקום שהיא תחזיר את יכולת ההרתעה שלה כפי שתכננו הקודקודים הפוליטיים והצבאיים, היכולת הזו ירדה למינימום עם הגעת הטילים לתל-אביב ולירושלים".

 

לגבי איראן טען הכותב כי היא שמחה על הסטת תשומת הלב מסוריה, אולם היא "גילתה שהיא אשה שהונו אותה כי בעודה מספקת את הטילים, התמורה המדינית הולכת לאחרים (מצרים, קטאר וטורקיה)". על הגזרה הפלסטינית כתב: "ברור שחמאס היא שתצא עם הישגים מכל הסדר והיא תחתור לנצל אותם בזירה הפלסטינית. אם נניח בצד את ההגזמה הרטורית והדיבורים של חלק ממנהיגיה על תחילת מערכת השחרור ועל גדיעתה של ישראל, ההזדמנות לשחרר את הגדה המערבית נראית קרובה להיות אמיתית. חמאס אמרה כי ההתנגדות היא שצריכה להוביל את הפעילות הדיפלומטית הפלסטינית זה מסביר את ההרחקה של הרשות הפלסטינית לחלוטין מהמשא ומתן בקהיר".

 

איראן מלבה את האש של עמוד הענן. מתוך "אל-מוסתקבל" הלבנוני ()
איראן מלבה את האש של עמוד הענן. מתוך "אל-מוסתקבל" הלבנוני

 

ישראל הטילה את ביצת הרגיעה. מתוך "אל-ביאן" היוצא לאור באיחוד האמירויות ()
ישראל הטילה את ביצת הרגיעה. מתוך "אל-ביאן" היוצא לאור באיחוד האמירויות

 

התנין הישראלי בביצה של דם. מתוך "אל-קודס" ()
התנין הישראלי בביצה של דם. מתוך "אל-קודס"

 

טארק אל-חמיד, עורך העיתון "א-שרק אל-אווסט", עסק כהרגלו בקשר בין המבצע בעזה לנושא הסורי:

"המרוויח הגדול מכל המבצע הזה הוא משטרו של בשאר אסד, שכן קול המלחמה בעזה עלה על קול המלחמה של אסד נגד עמו".

 

ברשת "אל-ערבייה", הממומנת על ידי סעודיה, מתנגדת חריפה לדמשק, הגדילו לעשות והשוו בין מבצע "עמוד ענן" לבין המתרחש בסוריה. "הפתעה כואבת הופיעה בפניהם של הסורים עם ההכרזה על הרגיעה אתמול בין ישראל לחמאס – צה"ל יותר רחום ביחס לאויביו הפלסטינים מאשר צבאו של אסד, שנושא את התואר 'מגן המולדת' ביחס לאזרחים או למורדים". הרשת גם סיפקה השוואה מספרית: בשמונה ימים ביצעה ישראל יותר מ-1,500 תקיפות אוויריות, שבהן היא הרגה 160 פלסטינים. באותו זמן הרג המשטר הסורי 817 סורים.

פורסם לראשונה 22/11/2012 23:05

 

בהכנת הידיעה השתתף יונתן גונן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקריקטורה ב"אל-קודס אל-ערבי". התנין הישראלי לא יכול לבלוע את הרקטות
מומלצים