שתף קטע נבחר

הונג קונג ברצועת עזה

אפשר להכריע צבאית את חמאס, אך לנוכח המצב בזירה האזורית אני ממליץ שישראל, מתוך עוצמה ולא חולשה, תצהיר שהיא מכירה בשלטונו ותסיר את המצור מעל עזה

לאחר סיום מבצע "עמוד ענן" ניתן לומר בצורה ברורה שענן גדול מעיב על אופן ההתנהלות המדינית והצבאית כאחד. התפישה לפיה אין נושאים ונותנים עם טרור קרסה עוד טרם היציאה למבצע, כל זמן שחמאס "סיפק את הסחורה". הרבה לפני "עופרת יצוקה", העדפנו לשמור עליו ולשמר את השקט באמצעותו.

 

סיום המבצע באמצעות משא ומתן עקיף הדגיש את קריסת התפישה, ההתנהלות הזו הייתה הכרה דה-פקטו בלגיטימיות של מי שהוגדר כארגון טרור הן על ידי ממשלת ישראל והן על ידי ממשלת ארה"ב. זו הייתה מדיניות מוטעית מלכתחילה, שכן חמאס רק שמר על השקט שאיפשר לו לבנות את כוחו, להתעצם ולהכין את הארגון ואנשיו לעימות אפשרי, אם לא ודאי.

 

חמאס מוכיח בימים אלה כושר עמידה וכושר לחימה ראוי לציון. היקף הפגיעה באנשיו ובתשתיות לא ירתיעו אותו מלשקם את כוחו ביום שאחרי ולהיות מוכן אף יותר לסיבוב הבא הבלתי נמנע. ההתנהלות האמביוולנטית הזו של ממשלות ישראל הופכת את החזק ובעל העוצמה לחלש ואת החלש לחזק, תופעה שמתגברת מעימות לעימות.

 

ממשלת ישראל חייבת להחליט אם חמאס הוא נציג לגיטימי המייצג את אזרחי עזה או שאנו דבקים בעמדה שמדובר בארגון טרור. האפשרות הראשונה מחייבת לשאת ולתת איתו לפני העימות הבא ולקבוע את הכללים ובמקביל, לאפשר לו להחיל את ריבונותו המלאה, להסיר את הסגר על עזה ולהתנתק באופן מלא תוך פרק זמן סביר.

 

אם נמשיך לדבוק בעמדה שמדובר בארגון טרור - אפשר, צריך וחובה להכריעו, לא מדובר באויב המצוי אלפי קילומטרים משטחנו, מדובר באויב שתחום ברצועה צרה, המשבש את חיי אזרחי המדינה יותר משמונה שנים. אפשר וניתן לכבוש את הרצועה, לפרק את תשתיות הטרור, להביא לסילוקו של שלטון חמאס ולהעביר את השלטון לרשות הפלסטינית, שאינה מוגדרת כארגון טרור, ולכוח בינלאומי. מדובר במבצע מורכב וארוך, שללא ספק יגבה לא מעט קורבנות.

 

כל החלטה שתתקבל תעיד על מנהיגות יוזמת ואמיצה, החותרת לעצב את המציאות ולא נגררת אחרי האירועים. להחלטה הראשונה נדרשת מנהיגות מדינית בעלת חזון מנהיגות, אשר אינה מקבלת או נכנעת לאילוצי הזמן והמקום, אלא פועלת לשרטט וליישם מדיניות שתביא מזור לשני העמים הסובלים, בשל העדרה של מנהיגות כזאת בשני הצדדים. להחלטה השנייה נדרש מטכ"ל הנוסך ביטחון בדרג המדיני שצה"ל יכול, מוכן וצריך להכריע את החמאס, ואני מאמין שיש לנו מטכ"ל כזה.

 

במצב שנוצר ובדינמיקה הקיימת כיום בין כל השחקנים בזירה, ובכלל זה מצרים וטורקיה, אני ממליץ שישראל, מתוך עוצמה ולא חולשה, תצהיר שהיא מכירה בשלטון החמאס, תסיר את המצור מעל עזה בתמורה להבטחת חמאס מגובה בערבות מצרית, טורקית ומדינות המפרץ. עזה תיבנה להיות הונג קונג של המזרח התיכון, חמאס יהיה הארגון היחיד הרשאי לשאת נשק וכל יתר הארגונים יפורקו או יוטמעו בתוך חמאס. במקביל תיפסק ההתעצמות הצבאית ותופסק כל אלימות כנגד ישראל.

 

אם תנאים אלה לא יתקבלו או לא ימומשו, ואם תימשך האלימות כלפי אזרחי ישראל, יידע העולם ויידע חמאס כבר היום, שהאפשרות השנייה תצא לפועל בזמן שאנחנו נחליט.

 

כותב הטור הוא האלוף במיל' יצחק ג'רי גרשון, שפיקד על כוחות צה"ל ביהודה ושומרון בתקופת האינתיפאדה השנייה, ושירת כאלוף פיקוד העורף במלחמת לבנון השנייה. כיום מנכ"ל ארגון ידידי צה"ל בארה"ב (FIDF).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עזה בימי מבצע "עמוד ענן"
צילום: EPA
צילום: Jeff Ellis
יצחק ג'רי גרשון
צילום: Jeff Ellis
מומלצים