שתף קטע נבחר

אכזבה בבריטניה: המסר של היונה מ-44' לא פוצח

אזרח בריטי שניקה לאחרונה את הארובה גילה יונת דואר מתה שלעצמותיה צמוד מסר מוצפן מימי מלחמת העולם השנייה. אבל אפילו סוכנות המודיעין הבריטית לא הצליחה לפצח את הקוד

המסר הסודי מימי מלחמת העולם השנייה  יישאר כנראה בגדר תעלומה: מומחים בסוכנות המודיעין הבריטית GCHQ הודו בסוף השבוע כי אינם מצליחים לפענח הודעה מוצפנת שנמצאה בחודש שעבר צמודה לרגלה של יונת דואר מתה שהתגלתה בארובה של בית בדרום אנגליה.

 

מצליחים לקרוא? שרידי היונה והמסר הסודי (צילום: AP) (צילום: AP)
מצליחים לקרוא? שרידי היונה והמסר הסודי(צילום: AP)

 

יונת הדואר, שאינה בין החיים כבר כמעט 70 שנה, נמצאה על-ידי תושב מחוז סרי בזמן שניקה את האח בביתו. לעצמותיה היה קשור מכל אדום קטן שהכיל מסר מוצפן, שבו 27 "מילים" שכל אחת מהן כוללת חמש אותיות.

 

האיש העביר את המסר למוזיאון היונים בבלצ'לי פארק, וזה מסר אותו הלאה ל-GCHQ, הסוכנות המרכזית לאיסוף מודיעין אלקטרוני, בתקווה שאנשיה יוכלו לפצח את הקוד. אבל אתמול אמרו בסוכנות כי לא הצליחו לעשות זאת וסביר להניח שגם לא יצליחו בלי מידע נוסף. מכיוון שרוב הסיכויים שהוראות ההצפנה הושמדו לפני שנים רבות, כנראה המסר שנשאה עליה היונה לעולם לא יפוענח.

 

"מחמאה לכישורי המקודדים מהמלחמה" 

בבריטניה מעריכים כי היונה נשלחה לבריטניה על-ידי יחידות הצבא הבריטי בצרפת סביב יום הפלישה לנורמנדי ב-1944. "אף על פי שמאכזב לגלות שאנחנו לא יכולים לקרוא את המסר שנשאה

יונת הדואר האמיצה, זוהי מחמאה לכישוריהם של המקודדים מימי המלחמה שאף שעבדו תחת לחץ רב, הצליחו להמציא קוד שאינו ניתן לפיצוח עד היום", נמסר מ-GCHQ.

 

אבל במוזיאון היונים בבלצ'לי פארק, שהוקם במקום שבו ישבו מומחי ההצפנה הבריטיים בזמן המלחמה, מסרבים לוותר. האוצר, קולין היל, אמר ל"וול סטריט ג'ורנל" כי הוא מפקפק במאמצי GCHQ לפענח את הקוד וממשיך לנסות לעלות בעצמו על זהותה של היונה המנוחה - בתקווה שכך יוכל לפתור את התעלומה.

 

לצורך זה גייס היל לעזרתו אישה מצרפת שהייתה חלק מתנועת הרזיסטנס במהלך המלחמה, בתקווה שהיא תוכל לסייע לו לשפוך אור על התעלומה ולפצח את המסר המסתורי אחרי כמעט 70 שנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המסר הסודי. מה כתוב שם?
צילום: AP
מומלצים