שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: נמחק תיעוד חקירות נאשמי הלינץ'

ל-ynet נודע כי חלק גדול מההקלטות של חקירות הנאשמים בלינץ' בצעיר ערבי נמחקו ממחשבי המשטרה ולא ניתן לשחזרן. הסנגורים שוקלים לבקש לתת משקל מופחת להודאות

התיעוד של חלק גדול מחקירות הנאשמים בלינץ' בנער הערבי  בכיכר ציון בירושלים נמחק ממחשבי המשטרה - כך נודע ל-ynet. מדובר בלפחות עשרות שעות של חקירות שתועדו בווידאו ובאודיו. התקלה עלולה להוביל להקלה בעונשם של עשרת הנאשמים.

 

עוד בערוץ החדשות:

"הלכתי לחוף וצרחתי": השקט שב לאשקלון

אכזבה בבריטניה: המסר של היונה מ-44' לא פוצח 

 

התקיפה אירעה בחודש אוגוסט, ושבועיים אחריה הוגשו כתבי אישום נגד תשעה מעורבים בתקרית - צעיר בן 19, שבעה נערים ונערה אחת. באוקטובר הוגש אישום נגד נער נוסף. כתבי האישום מתארים כיצד צעקו קריאות בגנות ערבים ואף תקפו ערבים שהיו באזור. במהלך הלילה הם הבחינו בקורבן ובשלושה ערבים נוספים, החלו לרוץ אחריהם ותקפו בצורה קשה את הנער בן ה-17, שנזקק להחייאה ולאשפוז של כמה ימים בבית חולים. לנאשמים מיוחסים עבירות חמורות, בהן הסתה לאלימות ותקיפה בנסיבות מחמירות מתוך מניע גזענות.

 

המשטרה בזירת התקיפה בירושלים (צילום: אברהם ברגמן, סוכנות הידיעות "חדשות 24") (צילום: אברהם ברגמן, סוכנות הידיעות
המשטרה בזירת התקיפה בירושלים(צילום: אברהם ברגמן, סוכנות הידיעות "חדשות 24")

 

חקירות הנאשמים, כמעט כולם קטינים, תועדו על ידי המערכת המשטרתית האמונה על כך, "ענבל", שבה גם נשמרות החקירות המתועדות ובמידת הצורך ניתן לצרוב באמצעותה את החומרים ולהציגם.

 

חלק מהחקירות נשמרו ואף הועברו לסנגורים, אך כאשר ביקשה המשטרה להוסיף ולצרוב את כל חומרי החקירה המתועדים, צרבה המערכת רק את השעה הראשונה מכל חקירה. ניסיון נוסף לצרוב את מלוא החומר העלה כי החומר כלל לא נמצא עוד על המערכת. טכנאי שבדק את המערכת גילה כי החומרים נמחקו ולא ניתן לשחזרם. המשטרה לא אמרה נואש והעבירה את מחשב המערכת לבדיקת צוות "עבירות מחשב" המתמחה בתחום, אך התברר כי החומר אבד באופן סופי.

 

הקורבן בבית החולים. עבר החייאה (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
הקורבן בבית החולים. עבר החייאה(צילום: חסן שעלאן)

 

הסנגורים של עשרת הנאשמים קיבלו את ההודעה על אובדן החומר לפני כמה ימים, ומי מהם שחשב למצוא בחומר ממצאים שיוכלו לסתור את תמלול החקירות ואת העולה מהן לכאורה, התבדה. המשטרה יכולה להציג את תמלול ההודאות בכתב וכן את עדויות החוקרים כתחליף, אך מנגד יכולים הסנגורים לטעון שיש כאן נזק ראייתי שפוגע בהגנה, מה שיכול להוביל לכך שבית המשפט ייתן משקל שונה לחקירות וההודאות.

 

הסנגורים חיכו לחומר זמן רב והבינו שיש בעיה. לפני כמה ימים הבהיר להם מכתב שהגיע מפרקליטות מחוז ירושלים כי מדובר ביותר מסתם עיכוב. "לאחר מאמצים רבים מטעם המשטרה הריני להודיעכם כי חלק מחקירות הנאשמים נמחקו ממערכת המחשוב המשטרתית ולא ניתן לשחזרם" נכתב. עורכי הדין הוזמנו לקבל תקליטורים המכילים את שעת החקירה הראשונה בלבד מרוב חקירות הנאשמים.

 

שניים מהנאשמים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
שניים מהנאשמים(צילום: אוהד צויגנברג)

 

כמה מהסנגורים מתכוונים לבחון אילו חקירות של לקוחותיהם

נעדרות תיעוד ולבחון לבקש מבית המשפט לתת משקל מופחת להודאות. "פעמים רבות לומדים מהצילומים שההודאות ניתנו שלא כדין או שמה שנכתב על ידי החוקרים הוא לא בדיוק מה שנאמר", אמר ל-ynet אחד הסנגורים, "יש גם הבהרות ואמירות רקע שלא נכנסות לתמלול, שלעתים שמות את הנאמר באור שונה. כל אלה הביאו פעמים רבות לשינויים בכתבי אישום בתיקים פליליים. אני מתכוון לבדוק את העניין לעומק ולבחון את ההשלכות על הלקוח שלי. אם הלקוח שלי נפגע, אפנה לבית המשפט".

 

עו"ד איציק בם, המייצג את אחד הנאשמים מטעם הסנגוריה הציבורית, הוסיף כי "מוטב היה שבמקום מסיבות עיתונאים המשטרה הייתה מקפידה לקיים את החוק ולשמור את הראיות כמו שצריך".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פצוע הלינץ'
צילום: חסן שעלאן
צילום: אברהם ברגמן, סוכנות הידיעות "חדשות 24"
זירת האירוע באוגוסט
צילום: אברהם ברגמן, סוכנות הידיעות "חדשות 24"
אחד הנאשמים בתקיפה
צילום: בני דויטש
עו"ד איציק בם
צילום: שמוליק קליין
מומלצים