שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם

הפריימריז בליכוד: תקלות במוקדי הצבעה רבים

תקלות מחשב ועיכוב בפתיחת קלפיות עם תחילת ההצבעה בפריימריז. יו"ר הכנסת ריבלין זעם על ההמתנה הארוכה בבנייני האומה, פעילים איימו כי יעזבו את הקלפי בת"א. השר ארדן: "כל המחשבים תקועים, אנשים הולכים הביתה. הם כועסים ובצדק"

הפריימריז בליכוד נפתחו ברגל שמאל: רגע האמת של שרי הליכוד, חברי הכנסת ועשרות המועמדים הגיע הבוקר (יום א') עם פתיחת הקלפיות בפריימריז של המפלגה - אבל השעות הראשונות התאפיינו בעיקר בתקלות שונות. "כל המחשבים תקועים, אנשים הולכים הביתה, כועסים ובצדק. הייתי כבר באיזה שלושה אתרים", העיד השר גלעד ארדן במשדר המיוחד של ynet.

  

הפריימריז בליכוד, כתבות נוספות

מילון הפריימריז: תימנים, כצים וש"סניק

שלמה מעוז: "הציעו לי קולות תמורת כסף 

קרב הנשים: 6 ח"כיות, רק 3 מקומות

הסיפורים הכי חמים, לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

השאלות הגדולות, עם זאת, נותרו זהות: מי יתברג בצמרת הרשימה וירכיב את חלון הראווה של הליכוד? מי ייכשל במאבק על חייו הפוליטיים ויודח מהרשימה? אילו פנים חדשות תכניס המפלגה לכנסת הבאה? ומי תהיה האישה הראשונה ברשימת הליכוד? תוצאות ראשונות צפויות הלילה בחצות. ynet העביר משדר מיוחד מהאולפן עם פתיחת הקלפיות ב-21:30 יועבר שידור חי מרגעי ההכרעה.

 

בני הזוג נתניהו בקלפי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בני הזוג נתניהו בקלפי(צילום: גיל יוחנן)

 

ב-9 בבוקר נפתחו הקלפיות, ב-10 בלילה הן ייסגרו. באותן שעות מתמודדים 97 מועמדים (59 ברשימה הארצית ו-38 במחוזות) על תמיכת 123,351 המתפקדים - ועל כ-25 מקומות ריאליים ברשימת הליכוד לכנסת (בלי ישראל ביתנו). מעט מקומות עבור הרבה מאוד מועמדים.

 

עם פתיחת הקלפיות דווח על מספר תקלות במוקדי הצבעה שונים. במטה המרכזי בגני התערוכה נפלו המחשבים למשך דקות ארוכות. ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו הצביע בגבעת זאב. "הצבענו ללא תקלות", אמר נתניהו. "אני קורא לחברי הליכוד לבוא לחגיגה של הדמוקרטיה בליכוד, המפלגה הגדולה ביותר, מפלגת השלטון. יש לכם את הזכות לקבוע מי יהיה בנבחרת השלטון בשנים הקרובות במדינת ישראל. אני קורא לכם לבוא להצביע, להשפיע ולהכריע".

 

"הצבענו ללא תקלות". נתניהו, הבוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"הצבענו ללא תקלות". נתניהו, הבוקר(צילום: גיל יוחנן)

 

מועמדים דיווחו על עיכוב בפתיחת הקלפי בחברון וגם על תקלה במחשבים בקלפי גן יבנה וברמת גן. שרים אמרו כי גם פעילים בצפון דיווחו להם על בעיה דומה במחשבים. בנוסף, גולשים דיווחו למייל האדום של ynet על תקלה ממושכת גם בקלפי בשוהם. גם בשדרות ובבית שאן נתקלו המצביעים בבעיה במערכת הממוחשבת.

 

גם בקלפי בבנייני האומה בירושלים נרשמו תקלות. יו"ר הכנסת ראובן ריבלין והשר דן מרידור הגיעו להצביע בבנייני האומה סמוך למועד פתיחת הקלפיות, אולם נאלצו להמתין כחצי שעה. השניים נפגשו עם פעילים בחוץ ועל פי נוכחים במקום זעמו על ההמתנה הארוכה. בגני התערוכה, התלוננו מצביעים כי הגיעו על חשבון יום עבודה להצביע ואם התקלה לא תיפתר בקרוב, לא יממשו את זכותם ויעזבו את המקום.

 

בעקבות התקלות הרבות, ביקשו בליכוד להזכיר כי המתפקדים יוכלו להצביע בכל אחד מהמוקדים ברחבי הארץ ללא קשר לאזור מגוריהם.

במפלגה אמרו כי חלק מהתקלות נפתרו ובחלק ממוקדי ההצבעה איפסו את המערכת במטרה להחזיר אותה לפעולה תקינה.

 


הקרבות הגדולים. לחצו להגדלה

 

מאבק מרכזי ייערך בליכוד בין השרים המכהנים: הם ינסו להתברג גבוה ככל הניתן, אך חלקם עשויים להידחק למקומות אחרונים ולא מכובדים. לגבי שניים מהשרים החליט נתניהו להתערב באופן אישי. אמש הוא התקשר לראשי רשויות וראשי סניפים מרכזיים בליכוד וניסה לשכנע אותם לבחור בשרים יובל שטייניץ ובני בגין.

 

שריוּן נגד התקנון 

אחד המאבקים הייצריים והקשים ביותר הוא זה שמתנהל בין ח"כ כרמל שאמה-הכהן לבין ח"כ חיים כץ. ח"כ שאמה-הכהן מוביל את המערכה לבחירתו מחדש לבד. הוא הסתכסך עם רבים בסיעה ונמצא ב"רשימות החיסול" של ח"כ כץ. "חיים כץ מנסה לחסל אותי", אומר שאמה-הכהן. בשיחות עם פעילים הוא מעריך שבזכות קריאת התיגר הפומבית שלו נגד ח"כ כץ, ועל רקע "ההשתלטות העוינת שלו על הליכוד", הוא יקבל בסופו של דבר קולות של מתפקדים רבים שסולדים מדילים וקומבינות.

 


כך בוחרים בליכוד. לחצו להגדלה

 

גם בקרב הח"כים בסיעת הליכוד המאבק צפוי להיות קשה. לא מעט מהם מנהלים קרב הישרדות על עתידם הפוליטי. מדובר בח"כים שבפריימריז האחרונים נבחרו במחוזות (על מספר קולות קטן יחסית) וכעת מתמודדים לראשונה ברשימה הארצית. הם ייאבקו ביניהם על הזכות להיכנס ל-20 המקומות הראשונים. כל תוצאה אחרת היא בבחינת הדחה מהכנסת. יוצא דופן הוא ח"כ איוב קרא, שאינו מתמודד ברשימה הארצית. נתניהו איפשר לו להתמודד על המקום ה-25 ברשימה, בניגוד לתקנון, המשוריין לנציג המיעוטים שלא כיהן בכנסת.

 

הפליטים מחפשים בית

למרוץ על מקום ברשימה הארצית מצטרפים גם 4 פליטי מפלגת קדימה, שהחליטו לנסות ולמצוא מקום בכנסת ברשימת הליכוד: אבי דיכטר, צחי הנגבי, יוליה שמאלוב-ברקוביץ' ואריה ביבי. ח"כ הנגבי זוכה לתמיכתו של ראש הממשלה נתניהו וח"כ אריה ביבי זוכה לתמיכה של עובדי רשות שדות התעופה בשל קרבתו המשפחתית ליו"ר ארגון העובדים.

 

קרב נוסף המעורר עניין הוא בין הח"כיות המכהנות - מי מהן תיכנס לרשימה הארצית, וגם מי תהיה האישה הראשונה בליכוד.

 

שאלה דרמטית נוספת היא האם יצליח לראשונה משה פייגלין, איש "מנהיגות יהודית" בליכוד, להיבחר לכנסת. בשתי מערכות הבחירות האחרונות (2006 ו-2009) ניהל יו"ר הליכוד נתניהו מלחמת חורמה נגד פייגלין. נתניהו פעל לפסול אותו מרשימת המועמדים לכנסת, טען כי הוא גורם נזק תדמיתי למפלגה ואף איים על בכירי מפלגתו כי "מי שיעשה דיל עם פייגלין - לא יהיה אצלי שר".

 

אלא שבפריימריז הנוכחיים החליט נתניהו שלא להתעמת מול פייגלין. גורמים בליכוד ציינו כי דווקא בשל התחזקות האגף הימני בדעת הקהל, בעיקר מאז בחירתו של נפתלי בנט ליו"ר "הבית היהודי", חושש נתניהו לאבד מצביעים שיעזבו את הליכוד לטובת מפלגתו של בנט. "אז פייגלין היה לנו רע, עכשיו הוא לא מזיק. אולי אפילו יועיל לנו קצת", הסביר גורם בליכוד. פייגלין זוכה הפעם לתמיכה גדולה של רבים משרי הליכוד. הדיל הנרקם הוא שפייגלין יקבל את קולות השרים ואנשיהם; והוא ייתן לשרים בתמורה את קולות המתנחלים.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 25/11/2012 07:59

 

בהכנת הכתבה השתתפו נרי ברנר ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מי ייבחר, מי יישאר בחוץ?
צילום: אבי רוקח
מומלצים