שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם

שאמה: עברו ימי סאלח שבתי, חיים כץ לא יחסל אותי

פחות מחודשיים לבחירות מרכיבה הליכוד את מועמדיה, שיתאחדו לרשימה משותפת עם ישראל ביתנו. השר שלום החמיא לראש הממשלה: "הוא עשה עבודה טובה", וסער הוסיף: "לא צריך לייחס משמעות קיצונית למיקום המדויק". פייגלין הדגיש: "מעולם לא עישנתי קנאביס"

בשעה 9:00 הבוקר (יום א') ניתן האות וליותר מ-123,000 מתפקדים של הליכוד ניתנת האפשרות לבחור את רשימת המפלגה לכנסת ה-19. ynet מלווה את הפריימריז בליכוד בדיווחים ובשידורים חיים ממוקדי ההצבעה עד שיימסרו התוצאות בגני התערוכה, וינוטרלו התקלות במוקדי ההצבעה. "כל המחשבים תקועים, אנשים הולכים הביתה, כועסים ובצדק, הייתי כבר באיזה שלושה אתרים", העיד השר גלעד ארדן.

 

"אנחנו מדברים. אנחנו בקשר. אנחנו עובדים בצורה הרמונית משותפת", התייחס השר סילבן שלום ליחסיו עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "הוא הצליח בשנים האלה, הוא עשה עבודה טובה ואנו גם רואים את זה בתמיכה הציבורית". ynet העביר משדר מיוחד בהשתתפות חברי הליכוד בהנחיית אטילה שומפלבי.

 

בחירות 2013 - כל הדיווחים ב-ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

"אותי באופן אישי זה מעליב שמדברים עליי כמזרחי", התייחס שלום למאבקי הפריימריז בליכוד ולתיוג עדתי פוטנציאלי. "תמיד מזרחי מקבל כל מיני אפיונים לא נכונים. אם אחרי 20 שנה שבהן הייתי סגן ראש הממשלה, שר החוץ, שר האוצר וסגן שר הביטחון, עדיין מדברים על מזרחי או לא מזרחי - אותי באופן אישי זה מעליב".

 

לדבריו, "יגידו לך כל האנשים בליכוד... אני תמיד נמצא במקום גבוה ברשימה כי אנשים מאמינים שאני מייצג אותם. אני מקווה שזה לא יישמע חוסר צניעות, אבל הם גם מאמינים שאני אביא יותר קולות לליכוד. עשיתי תוכנית של שעה בגלי צה"ל, ואז ניגשים אליי כולם ואומרים לי - וואו, איזו התמצאות במוזיקה קלאסית. אז תגידו, בגלל שאני מזרחי מבאר שבע אני לא אאזין למוזיקה קלאסית? למדתי בקונסרבטוריון, אני מנגן מוזיקה קלאסית".

 

ראש הממשלה ורעייתו, הבוקר בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראש הממשלה ורעייתו, הבוקר בירושלים(צילום: גיל יוחנן)
 

ח"כ כרמל שאמה-הכהן התייחס בשידור לסכסוך הפוליטי שלו מול ח"כ חיים כץ והודיע כי "אף אחד לא אוהב להיות מאוים ואף אחד לא אוהב להיות בלחץ. זו הפוליטיקה. כץ פיצח את השיטה שאזרחי ישראל לא פיצחו. הוא לא יחסל אותי. יש 123 אלף חברי ליכוד, ימי סאלח שבתי זה בשנות ה-50".

 

שר החינוך, גדעון סער, התייחס אף הוא למאבקי המיקום במפלגה והבהיר כי "ברור שמי שנמצא בקדמת הרשימה, במקומות הראשונים, זאת הנהגת התנועה, אבל לא צריך לייחס משמעות קיצונית למיקום המדויק. יש כאלה שאומרים שאחרי זה לא רבים זוכרים את זה. זה לא רק אגו, זה בהחלט מעמד פוליטי, זה מרכיב בעוצמה פוליטית".

 

סער עסק גם בביקורת על שיטת הבחירה במועמדי המפלגה לכנסת ואמר כי "מאוד קל להיטפל - וזה לגיטימי כמובן - לפגמים ולבעיות ולליקויים שיש לשיטת הפריימריז, אבל זו שיטה דמוקרטית ואין לך נבחרים בלי בוחרים. בסוף, זו עוצמה של תנועה פוליטית וגם עוצמה של חברה ומדינה שהיא דמוקרטית".

 

באשר לאיחוד עם ישראל ביתנו, העריך סער כי "יהיו הרבה יותר מ-34 מנדטים. אני כבר אומר לך. אנחנו יוצרים חזית פוליטית של שתי מפלגות שנשארות גדולות אבל אנו הולכים לחזית אחת. הסיכוי להקמת ממשלה בראשות נתניהו גדל מאוד, השיקול הזה הוא שיקול מרכזי כשאתה הולך לבחירות. לא שאין לי חששות ולא שאין לי הסתייגויות וגם לא שותפתי במהלך הזה, עודכנתי עליו בדיעבד. אף אחד לא אוהב את זה, אבל בסופו של דבר, כל אחד מאיתנו היה צריך לגבש את עמדתו ואני קראתי לחברי הסיעה להצביע בעד".

 

97 מועמדים (59 ברשימה הארצית ו-28 במחוזות) מתמודדים על כ-25 מקומות ריאליים ברשימה שתאוחד בהמשך לרשימה אחת משותפת עם מפלגת ישראל ביתנו. לפי ההערכות, אחוז הצבעה נמוך, שינבע ככל הנראה ממזג האוויר החורפי, יגדיל משמעותית את השפעתן של רשימות חיסול ומומלצים. בכפוף לכך, החל יו"ר התנועה, בנימין נתניהו, במרתון

שיחות בניסיון להשפיע על הרשימה.

במהלך השידור, התייחס השר משה יעלון להערכות לפיהן יתמנה לשר הביטחון בממשלה הבאה, והציע "לא לחלק את עור הדוב לפני שצדנו אותו". לדבריו, "באתי לפוליטיקה כדי להשפיע. אני חושב שהשפעתי במידה רבה ב-4 השנים האחרונות בתחום המדיני-ביטחוני לצד ראש הממשלה, ובהנחה שננצח בבחירות, הייתי רוצה בתפקיד ביצועי בו אפגין את יכולותיי. לצערי, לא רק היום, גם כשהייתי במדים ראיתי פוליטיקאים שמשעבדים אינטרסים לאינטרסים פוליטיים. כשאני רואה דבר כזה אני מתקומם ודואג להביע עמדה".

 

משה פייגלין הדגיש באולפן כי "נולדתי בארץ, אני ישראלי. אני נשוי לאשה אמריקאית ויש לי הרבה משפחה בארצות הברית. אני תומך בחירות, מעולם לא עישנתי, אני גם כדור נגד כאב ראש לא לוקח. אני חושב שזכותו של אדם להחליט מה הוא

מכניס לפה, אני מעולם לא לקחתי לריאות ולא טעמתי ואני לא מתכוון לטעום, אבל אני לא חושב שיש לי זכות לקבוע לך מה לטעום. הסיבה היחידה שהקנאביס אסור הוא כדי להחזיק ברמה הכי גבוהה את רווחי חברות התרופות". 

 

אחריו, הגדירה עצמה חברת הכנסת מירי רגב כ"נכס לליכוד", והוסיפה כי "לצערי לפעמים אין ברירה, צריך להרים את הקול בשביל להשמיע. במשך 4 שנים שמעו אותי היטב, אמרתי את הדברים שלי באומץ. אני לא יודעת אם אני ברשימת המומלצים של נתניהו או לא, אבל אני בטוחה שאני ברשימת המומלצים של השטח".

 

ממטה חיים כץ נמסר בתגובה לדברי שאמה-הכהן כי "חבל שהוא לא השקיע בחקיקה כמו שהוא משקיע בדיבורים, השמצות ושקרים. חוקקתי בכנסת האחרונה 129 חוקים חברתיים ואתמוך באלו שעבדו בכנסת, לא באלו שחיפשו כותרות".

 

איפור: האקדמיה לאיפור מיקי בוגנים, סנדרה מלטבשי וניקול דנינו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוחרים רשימה. נתניהו
צילום: גיל יוחנן
התלבטות לפני הצבעה
צילום: אבי רוקח
מומלצים