שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

עקב התקלות: נתניהו צפוי לדחות הפריימריז

בעקבות תקלות המחשב הרבות, בליכוד צפויים לקיים "מועד ב'" לבחירות בהמשך השבוע. יעלון הציע לנתניהו להמשיך את ההצבעה בהליך ידני. בכיר במנהלת המפלגה אמר כי "חברת המחשבים הרסה לנו את הבחירות, בצהריים הכול קרס"

גם שעות אחרי פתיחת הקלפיות, תקלות המחשב בפריימריז בליכוד עדיין לא נפתרו - וראש הממשלה צפוי לעצור את הבחירות המוקדמות. בכיר במנהלת הליכוד טען בצהריים (יום א') כי "חברת המחשבים הרסה לנו את הבחירות. אפילו אחוז הצבעה אנחנו לא יכולים לדעת. מהבוקר הם הבטיחו שהכול יעבוד, אבל בצהריים הכול קרס". בחברת המחשוב סירבו להגיב.

 

הפריימריז בליכוד - דיווחים נוספים ב-ynet

הפריימריז בליכוד: המבקר מזהיר את חיים כץ

שאמה: עברו ימי סאלח שבתי, חיים כץ לא יחסל אותי

הפריימריז בליכוד: תקלות במוקדי הצבעה רבים

 

בעקבות התקלות הרבות, שוקלת ועדת הבחירות המרכזית של הליכוד לקיים "מועד ב'" לפריימריז במפלגה - ככל הנראה כבר השבוע. לוועדה הגיעו עשרות רבות של פניות מגורמים שונים ובכירים בליכוד אמרו כי היא צפויה להכריז תוך זמן קצר על מועד נוסף לבחירות המוקדמות.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים בשעות האחרונות שיחות בנושא עם בכירים במפלגה והתייעץ איתם אם להמשיך את יום ההצבעה או להפסיק אותו ולקיימו ביום אחר באמצעות פתקים. "המערכת לא מסוגלת לספק את המענה, עכשיו זה ברור", אמרו בליכוד. נתניהו שוקל לעצור את הפריימריז ולקיים הצבעה ידנית בהמשך השבוע. בכל מקרה, את בואו לגני התערוכה לאירוע בערב הוא כבר ביטל כנראה, מאחר שאנשי השב"כ שהיו במקום עזבו.

 

עקב ריבוי התקלות בהצבעה שוחח השר משה יעלון עם ראש הממשלה והציע לו לעצור את הליך ההצבעה הממוחשב שמתקיים היום, ולהמשיך את ההצבעה בהליך ידני בימים הקרובים. ראש הממשלה צפוי לדון בהצעה בשעה הקרובה. לפי ההצעה, בשבוע הבא יצביעו כל מי שלא הספיקו. מי שכבר הספיק להצביע היום והצבעתו נקלטה, קולו ייחשב והוא לא יצטרך להצביע פעם נוספת.

 

בכיר בליכוד אמר כי "אין כל ספק שהמערכת נכשלה והיא אינה מסוגלת להניע את התהליך הזה. כעת צריך לדון איך ממשיכים מפה ואם מבטלים ועורכים את ההצבעה במועד אחר ובצורה ידנית. ראש הממשלה מקיים התייעצות בנושא הזה".

 

שרים וחברי כנסת אמרו כי קיבלו עשרות פניות של מתפקדים שלא הצליחו להצביע. בכיר בליכוד ציין כי נבדקות גם תלונות של מתפקדים שהצביעו וקולותיהם לא נקלטו במערכת. ועדת הבחירות של המפלגה הוצפה בשעות האחרונות בפניות גם מצד קשישים שטענו כי לא הצליחו להצביע ולא היו מסוגלים להמתין זמן ממושך להצבעה. המצביעים ביקשו הארכה של הפריימריז ואפשרות להצביע שוב מחר.

 

שר החינוך גדעון סער קרא בצהריים לדחיית הפריימריז בליכוד, בשל התקלות הרבות וטען כי מדובר "בפארסה אחת גדולה". לדברי סער, "הליך הבחירות הוא מגוחך ויש להפסיקו מיד. אנחנו צריכים לתאם מועד חדש ולבטל את הפריימריז היום". לקריאה זו הצטרפו אחרים, ואילו שרת התרבות והספורט לימור לבנת אמרה שיש להיערך באופן מיידי להמשך הפריימריז מחר, "לנוכח המחדל בהליך היום. האופן שבו מתנהל הפריימריז אינו מוסיף כבוד להליך הדמוקרטי".

 
 
בין היתר, שוחח נתניהו עם השר משה (בוגי) יעלון, שהציע לו לעצור את הליך ההצבעה הממוחשב, ולהמשיך את ההצבעה בהליך ידני בימים הקרובים. נתניהו צפוי לדון בהצעה בשעה הקרובה. מהליכוד נמסר כי "לוועדת הבחירות הגיעו עשרות רבות של פניות של ממתפקדים לאפשר יום בחירות נוסף בפתקים וזאת בשל התקלות החוזרות ושבות של המחשבים בכל חלקי הארץ".
 

השר סער אמר כי לפי הדיווחים שקיבל, "רוב הזמן המחשבים מושבתים ואלפי אנשים שבאים להצביע פשוט הולכים הביתה בכעס. אנחנו רואים את זה גם באחוז ההצבעה הנמוך שלא נובע מזה שאנשים לא באים - אלא בגלל שהם לא יכולים להצביע". הוא אמר כי אמנם גם במערכת הבחירות הקודמת היו תקלות חמורות, אבל הפעם הן גדולות יותר וחמורות יותר. "אין שום ערך לקיים כך פריימריז ואין גם ספק שרשימה שנבחרת באחוז הצבעה נמוך ומקרי לא תשקף את דעת רוב חברי התנועה", הוסיף.

 

סער לא היה היחיד שהעלה את הדרישה לדחיית הבחירות המוקדמות. כבר בבוקר זעם יו"ר הכנסת ראובן ריבלין על ההמתנה הארוכה בקלפי בבנייני האומה, ומתפקדי ליכוד רבים הביעו כעס על גל התקלות בכל רחבי הארץ. "מסתבר שלא הטילים של החמאס יכולים לשבש לנו את הבחירות - אלא המחשבים שלנו", אמר בכיר בליכוד. "אנחנו אולי חזקים על החמאס אבל לא חזקים בעריכת פריימריז".

 

החגיגה תיפסק? בית שאן, היום  (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
החגיגה תיפסק? בית שאן, היום (צילום: חגי אהרון)

 

אחד ממצביעי הליכוד שהגיע לסניף רמת גן כדי להצביע, נטש את הקלפי לאחר כ-100 דקות של המתנה. "כל הזמן אמרו לי שעוד רגע המחשבים יעבדו וביקשו ממני לחכות", סיפר האיש. "הגעתי בשעה עשר וחצי וגם לאחר השעה 12 לא יכולתי להצביע. אני הולך הביתה כי אין לי מה לעשות כאן יותר. שייחנקו הליכוד עם כל המחשבים שלהם". אחד המצביעים בקלפיות בגני התערוכה סיפר כי המחשבים עבדו לסירוגין ותור ארוך השתרך בקלפיות: "פעם זה עבד ופעם לא עבד. ככה עושים בחירות?".

 

בבית שאן התקלות היו אפילו גדולות יותר. גם סמוך לשעה 12:30 בצהריים, יותר משלוש שעות לאחר תחילת , לא נפתחה הקלפי בסניף המפלגה בעיר. בשל תקלה בתקשורת המחשבים לא עבדה הקלפי הממוחשבת, ומאות מתפקדים שהגיעו להצביע חזרו כלעומת שבאו.

 

 

 

בהנהגת המפלגה בעיר חששו מאובדן מאות קולות. "זו שערורייה", אמר ראש העירייה ואיש המפלגה, ז'קי לוי. "עד 11:00 הגיעו יותר מ-100 איש שלא יכולים היו להצביע. אני חושש שרבים מהם לא יחזרו". לוי וראשי רשויות נוספים מהליכוד הצטרפו לקריאה לביטול הבחירות המוקדמות ולקיימן במועד אחר תוך שימוש בפתקי הצבעה ידניים: "לא ייתכן שיותר מחצי מהאנשים לא יכלו להצביע חייבים לקיים את הבחירות במועד אחר".

 

דווקא היוצאים ממתחם הקלפי לא התרגשו מהתקלה ורבים מהם הבטיחו שיגיעו פעם נוספת לנסות את מזלם ולממש את זכותם. "אין מה לעשות. תקלות קורות", אמר תושב העיר איציק וייצמן, חבר מרכז המפלגה, "יש פה תקלה במחשב, ואני מקווה שהיא תיפתר בתוך זמן קצר. אם לא, יימצא פיתרון אחר. או שיאריכו את שעות ההצבעה, ואפילו אם צריך יצביעו גם מחר".

 

בתוך כך, מבקר המדינה יוסף שפירא פנה היום ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין וליושב ראש ועדת הבחירות המרכזית השופט אליקים רובינשטיין והתריע מהאפשרות שח"כ חיים כץ ישתמש במשאבי התעשייה האווירית לקידום מועמדותו בבחירות המוקדמות. בסביבת כץ אמרו בתגובה כי "התלונה תתגלה כתלונת שווא".


פורסם לראשונה 25/11/2012 13:23

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלפי באור עקיבא
צילום: עידו ארז
מומלצים