שתף קטע נבחר

בעל מכה שהשתקם: "אם אתה גבר, בוא לטיפול"

היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים מביא עמו גם פנייה לא שגרתית למחוללי האלימות. "אף אחד לא צריך לסבול את הבעיות שלך", הסביר ג', שטופל והשתקם

"זה התחיל מצעקות, השפלה רגשית ונפשית, ועבר לסטירה ואחר כך למכות יותר חזקות. כל דבר יכול להדליק אותך, מספיק שאתה חושב שהאישה אשמה באיזושהי בעיה". כך תיאר היום (א') בפני ynet ג', בן 54, את האופן שבו נהג במשך שנה באשתו, עד שנעצר לאחר שהיכה אותה בפטיש ונשלח ל-11 חודשי מאסר.

 

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

לרגל היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים, השיק ארגון ויצו קמפיין שפונה לתוקפים וממשיכה להפעיל קו חם לגברים אלימים. בארגון מסבירים כי מדובר בפנייה יוצאת דופן במסגרת המאבק באלימות נגד נשים, שמתבסס בדרך כלל על מסר שקורא לקורבנות להתלונן. "עבור נשים שמתמודדות עם אלימות במשפחה, מדובר במאבק יומיומי", אמרה גילה אשרת, יו"ר ויצו ישראל. "אנו מבקשות לראשונה לפנות לגברים, מחוללי האלימות, ולהגיד להם: קחו אחריות, אפשר לצאת ממעגל האלימות".

 

המודעה של ויצו ()
המודעה של ויצו

 

ג', שטופל והשתקם, ולכן גם נכלא לתקופה קצרה יחסית, הודה לאשתו המתלוננת, "אחרת זה היה נגמר ברצח ובמאסר עולם. לגבר שמכה יש בעיה של שמירה בבטן וחוסר יכולת לדבר על בעיות. ביחד עם פתיל קצר זה מגיע לאלימות. באותם רגעים אתה לא רואה אותה בתור אשתך, או אפילו בתור אדם. אתה מסתכל על האישה כחפץ". כיום הוא מרצה בפני גברים אלימים בסדנאות שמעבירה ויצו ומבקש להעביר מסר לגברים אלימים: "אם אתה גבר, בוא לטיפול. אף אחד לא צריך לסבול את הבעיות שלך".

 

מנתונים של תנועת ויצו, משרד הרווחה ואיגוד מרכזי הסיוע, עולה כי בשנת 2012 נרצחו 19 נשים על ידי בני משפחה, לעומת 24 ב-2011 ו-20 ב-2010. על פי הערכות, כיום חיות בישראל כ-200 אלף נשים שסובלות מאלימות מצד בני זוגן וכ-600 אלף ילדים שעדים לאלימות. בארגונים מדגישים כי 89% מהפגיעות התבצעו על ידי אדם מוכר לנפגעת.

 

מדו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שהוכן לבקשת הוועדה לקידום מעמד האישה, עולה כי ב-2012 נפתחו 9,663 תיקים בגין תלונות נשים על אלימות. כרבע מהתלונות הוגשו על ידי עולות חדשות.

 

קו הייעוץ של ויצו לגברים במעגל האלימות: 1-800-393904

קווי החירום של איגוד מרכזי הסיוע (24 שעות ביממה): 1202 לנשים, 1203 לגברים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך הקמפיין של ויצו
"אפשר לצאת ממעגל האלימות"
מומלצים