שתף קטע נבחר

פלמחים: החוף הטבעי האחרון במרכז שוב בסכנה

בארגוני הסביבה חוששים כי התוכנית להקים כפר נופש בפלמחים עלולה לצאת לבסוף לפועל, למרות המאבק הציבורי שהוביל לביטולה. מבדיקה שערכו מתברר כי מדובר בחוף הטבעי והפתוח האחרון בין צפון תל-אביב לאשדוד

חוף פלמחים שאורכו 1.6 קילומטר, הוא החוף הטבעי והפתוח האחרון בין צפון תל-אביב לאשדוד, ללא עורף בנוי של עיר; כך עולה מבדיקה שערכו בחברה להגנת הטבע ובארגון אדם, טבע ודין, הקוראים לקדם בדחיפות את התכנית לגן לאומי בחוף. זאת, מחשש שהתוכנית להקים כפר נופש במקום, שבוטלה לפני כשנתיים, תשוב ותרקום עור וגידים.

 

איומים על החופים - עוד בנושא:

 

בחברה להגנת הטבע מסבירים כי הבדיקה התמקדה ברצועת החוף שבין צפון תל-אביב לאשדוד, מרחב שמאכלס את התושבים שנוטים לפקוד את חוף פלמחים. התושבים המתגוררים באזור הרצליה וצפונה לעומת זאת, מעדיפים לפקוד את החופים שמצפון לתל-אביב.

 

מהנתונים עולה שכלל החופים במרחב זה משתרעים על 35 ק"מ, כאשר 18 ק"מ הם שטחים עירוניים עם עורף בנוי וכ-15 ק"מ הם שטחים ביטחוניים וצבאיים הסגורים לציבור. חוף פלמחים, מהווה 4.6% מכלל החופים במרחב והוא החוף הטבעי היחיד שנמצא במרחב כפרי וללא עורף בנוי של עיר. 

 

תמונת מצב - המרחב החופי בין צפון תל אביב ואשדוד (באדיבות דיקלה זיידמן, מכון דש"א, החברה להגנת הטבע) (באדיבות דיקלה זיידמן, מכון דש
תמונת מצב - המרחב החופי בין צפון תל אביב ואשדוד(באדיבות דיקלה זיידמן, מכון דש"א, החברה להגנת הטבע)

 

החוף הטבעי היחיד במרחב

התוכנית להקים גן לאומי בפלמחים נועדה להגן על האזור כולו מפני התכניות להקמת כפר נופש בסמוך לחוף. מדובר בתוכנית ישנה, שקידומה בוטל לפני כשנתיים בהוראת הממשלה לאחר מאבק ציבורי נרחב. 

 

עם ביטול התוכנית קבעה הוועדה המחוזית כי יש להכין לאזור תוכנית שתבטל את ייעודו לתיירות ונופש, ושיהיה בכוחה לשמור עליו כעל שטח פתוח לרווחת הציבור הרחב. אולם בפועל, בשנתיים שחלפו מאז ביטולה של התוכנית - לא הצליחו גורמי התכנון במשרד הפנים ורשות הטבע והגנים למצוא חלופה הולמת להקמת כפר הנופש באזור. 

 

כעת חוששים בארגוני הסביבה, כי בהיעדר תוכנית חלופית - שוב יפנו לביצועה לתוכנית הישנה להקים באזור כפר נופש. בניסיון לעצור זאת פנו הארגונים לאחרונה ללשכת התכנון המחוזית בבקשה לקדם את התכנית לגן לאומי באזור. לשם חיזוק טענותיהם בדקו בארגונים ומצאו כי אם ייבנה כפר הנופש המתוכנן - הוא יצמצם בצורה משמעותית את מעט החופים הטבעיים שנותרו במרכז הארץ. 

 

 

החוף הטבעי היחיד ללא עורף של עיר (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
החוף הטבעי היחיד ללא עורף של עיר(צילום: אבי מועלם)

 

"בקרב הציבור בארץ קיים צורך ברור לחופים פתוחים, שגם העורף שלהם הוא חופי כפרי ובעל אופי פתוח, ללא בינוי של יישוב", אמרו משה פרלמוטר, רכז שמירת הטבע של החברה להגנת הטבע באזור המרכז ויעל דורי מאדם, טבע ודין, שגיבשו את המסמך. "לכן, יש להעדיף את האינטרס הציבורי, והוא שימור המרחב החופי, עבור התושבים ולמען הדורות הבאים". 

 

מרשות הטבע והגנים נמסר: "רשות הטבע והגנים בדקה חלופות והציגה מסמכים מסודרים אודות התהליך. לצערנו, לא נמצא מקום חלופי לכפר הנופש שיהיה מקובל על בעלי הזכויות בקרקע. נציין כי תפקידה של רשות הטבע והגנים על פי החוק הוא לאתר ולקדם הכרזתם של שטחים כשמורות טבע וגנים לאומיים". 

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "הוועדה המחוזית מרכז החליטה כי על רשות הטבעה והגנים מוטל להכין תכנית לגן לאומי באזור פלמחים ולהציג חלופות לפארק נופש באזור במקום הפארק שהקמתו אושרה ב-2002. בהתאם לחוק לא ניתן לבטל תכנית מאושרת אלא על ידי תכנית חדשה שמבטלת את קדמתה.

 

"רשות הטבע והגנים אמורה בחודש הקרוב להציג לוועדה המחוזית נתונים לגבי שלוש חלופות מוצעות ולהציג מסמכים וראיות לגבי ישימות החלופות. אם לא תוצג חלופה לא ניתן יהיה לבטל את התכנית המאושרת להקמת כפר נופש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוף פלמחים. האיום חוזר
צילום: אבי מועלם
מומלצים