שתף קטע נבחר

"אפריקנים, הפיצו חום, תרמו רדיאטורים לנורבגיה"

ברוח מאמצי הסיוע המערביים המוכרים, מנסה ארגון נורבגי לעורר מחשבה לאופן שבו אפריקה מוצגת בתקשורת. בסרטון וידאו שפרסם הוא מראה תמונות קשות מנורבגיה הקרה, וקורא לאפריקנים לפתוח את לבם ולתרום למען אחיהם הקופאים. צפו

"אנחנו מביאים יחדיו אפריקנים כדי לעזור לנורבגיה בשעתה הקשה. זה נורא כמו עוני אם אתה שואל אותי, אנשים לא מתעלמים מאנשים שגוועים ברעב, אז למה שנתעלם מאנשים שקר להם. כוויות קור הורגות גם כן"

 

במילים אלה מנסה דובר הארגון הפיקטיבי "רדי-אייד" (קיצור של "רדיאטורים" ו"סיוע") לשכנע את חבריו האפריקנים להתגייס למען נורבגיה הקרה. "אנשים לא יודעים מה קורה שם עכשיו", הוא אומר לצופים, על רקע מראה נורבגי מבוגר נאבק ברוח וכושל בשלג, וקורא לתושבי היבשת השחורה, שלעתים קרובות זוכים לסיוע מנורבגיה, לתרום את הרדיאטורים שלהם כדי להעביר אותם למדינה הצפון אירופית "ולהפיץ קצת חום אפריקני, קצת חיוכים".

 

 

אלא שאין מדובר בארגון אמיתי אלא בקמפיין סאטירי שנועד למתוח ביקורת על האופן שבו מוצגת אפריקה בתקשורת, גם על ידי ארגוני סיוע שלכאורה רוצים בטובת תושביה, ועל הצורה שבה סטריאוטיפים מונצחים ומנוצלים. "קרן הסיוע הבינלאומי הנורבגית של סטודנטים ואקדמאים" אחראית על הקמפיין, ויצרה במסגרתו סרטון וידאו משכנע, לפי מיטב המסורת של אמנים וארגונים שמגייסים תרומות לאפריקנים על ידי הצגת תמונות העניים והמסכנים.

 

"כשאנחנו אומרים אפריקה, על מה אתה חושב?", שואלים באתר האינטרנט של הארגון. "רעב, עוני, פשע או איידס? אין פלא, כי זה מה שאתה בעיקר שומע עליו בתקשורת ובקמפיינים לגיוס כספים".

 

"רעב ועוני הם מכוערים, והם דורשים פעולה. אך בעוד הדימויים הללו עשויים להפעיל אנשים בטווח הקצר, אנחנו מודאגים מכך שאנשים פשוט יתייאשו כי נראה כאילו דבר לא משתפר. האמת היא שיש התפתחויות חיוביות רבות במדינות אפריקניות, ואנחנו רוצים שאנשים יידעו עליהן".

 

הארגון מסביר מהן מטרותיו:

 

1. גיוס כספים לא צריך להיות מושתת על ניצול סטריאוטיפים. רובנו פשוט מתעייפים אם כל מה שאנחנו רואים אלה תמונות עצובות של מה שקורה, במקום שינויים אמיתיים.

2. אנחנו רוצים מידע טוב יותר על מה שקורה בעולם, בבתי ספר ובתקשורת. אנחנו רוצים לראות יותר ניואנסים.

אנחנו רוצים לדעת על התפתחויות חיוביות באפריקה ובמדינות מתפתחות, לא רק על משברים, עוני ואיידס. אנחנו צריכים לתת את הדעת על איך למדינות מערביות עלולה להיות השפעה רעה על מדינות מתפתחות.

3. לתקשורת - תראי קצת כבוד. התקשורת צריכה לנהוג יותר באתיקה בדיווחיה. האם תפרסם תמונה של תינוק גווע ברעב ללא רשות? אותם הכללים שעיתונאים משתמשים בהם כשהם מסקרים בבית, צריכים לחול כשהם מסקרים בחוץ.

4. סיוע צריך להיות מושתת על צרכים אמיתיים, לא על כוונות טובות. סיוע הוא רק חלק אחד בתמונה הגדולה יותר. עלינו להשיג שיתוף פעולה והשקעות ולשנות את המבנים שגורמים למדינות עניות יותר להישאר מאחור. סיוע איננו התשובה היחידה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך הקליפ. "כוויות קור הורגות גם כן"
מומלצים