שתף קטע נבחר

חריש: האם ייפסלו ההצעות של קבוצות החרדים?

תוצאות מכרזי הבנייה בחריש מתעכבות, לאחר שקבוצה חילונית פנתה למשרד המשפטים בבקשה לפסול את המכרזים בטענה כי החרדים פעלו כ"קרטל". מומחים אומרים כי "אם הסיפור נכון, זו עבירה פלילית", ובינתיים כבר נעשתה פנייה למינהל שלא לפסול את המכרז "משום שדחייה כזו עלולה לגרום לעליית מחירים"

האם המכרז בעיר חריש ייפסל? לפני כשבועיים נסגר המכרז של מינהל מקרקעי ישראל למכירת 29 מגרשים שיכילו כ-5,000 יחידות דיור - אך שבועיים עברו ותוצאות עדיין אין. המאבק אף הגיע לבחינה של משרד המשפטים, בעקבות טענה של קבוצה חילונית, לפיה הקבוצות החרדיות התאגדו כקרטל.

 

לכתבות נוספות בנושא חריש

 

בענף מעריכים, כי אם אכן היה תיאום הצעות, ועדת המכרזים תצטרך לבחור באחת מבין שתי אפשרויות: פסילת ההצעות הנגועות, כאשר הבאות אחריה בתור יזכו; או ביטול המכרז ופרסום מכרז חדש. "ועדת המכרזים צריכה להפעיל שיקול דעת", טוען עו"ד ירון שביט, מומחה למכרזים ממשרד שנהב קונפורטי שביט ושות'. "חשוב לזכור שהמושג 'מכרז' בנוי על תחרות הוגנת בין מתחרים. רק כך יכולה להיווצר תחרות משוכללת".

 

עוד הוא מוסיף כי "ברור שכל מטרתם היא לפגוע בתחרות ההוגנת, ויש כאן גם פגיעה ביכולת של מינהל מקרקעי ישראל לקבל את המחיר המרבי. יש לציין כי הממונה על ההגבלים העסקיים הודיע כי יוציא הנחיות בהקשר זה, והדברים מהווים עד כדי עבירה פלילית - אם כמובן הסיפור נכון".

 

"זה עינוי דין"

נזכיר כי מיד עם סגירת התיבות, התבררו תוצאות המכרז שבישרו כי העיר חריש תהיה חרדית באופן מובהק. בדיקה של ynet עם שורה של מציעים במכרז השאירה את "חריש הירוקה", שאיגדה כ-650 חברים חילוניים ודתיים מחוץ למשחק, בשל הצעות נמוכות מדי שהגישו.

 

העמותות החרדיות הציעו סכומים שנעו סביב 51 אלף שקל כולל מע"מ, לפני דמי הפיתוח, ואילו "חריש הירוקה", שחברה למינהל מגורי ישראל ולקבלן המבצע "מליבו", הציעה רק כ-50 אלף שקל ליחידת מגורים. קבוצת "באמונה" (גם קבוצה לא חרדית) מסתמנת כזוכה בשני מתחמים עם הצעה של כ-65 אלף שקל ליחידת מגורים כולל מע"מ (ועוד 72 אלף שקל פיתוח).

 

ואולם, על רקע ההערכות על פסילת המכרז, גבר החשש אצל קבוצת "באמונה" שאמורה, לכאורה, לזכות בו. היום (ג') העבירה עמותת "בית וגן", שמנוהלת על ידי ישראל זעירא, מנכ"ל "באמונה", פנייה למינהל מקרקעי ישראל - לפיה ביטול המכרז בחריש יביא לעליית מחירים.

 

"עיכוב בפרסום תוצאות המכרז גורם לעינוי דין למשתתפי המכרז, שהפקידו ערבויות המגיעות למיליוני שקלים", כתב בפנייה. עוד כתב זעירא כי "ביטול המכרז יגרום לעליית מחירים ניכרת, נוכח האפשרות של עמותות וקבלנים לשפר את הצעותיהם בעקבות פרסום הצעות המתמודדים בעיתונות במכרז - ובכך יחטיא את המטרה של משרד השיכון לדיור בר השגה".

 

שר השיכון, אריאל אטיאס, עם מפת חריש (צילום: ששון תירם) (צילום: ששון תירם)
שר השיכון, אריאל אטיאס, עם מפת חריש(צילום: ששון תירם)

 

"13 העמותות הן בעצם גוף אחד מתואם"

ימים ספורים לאחר סגירת תיבת ההצעות, פנו ב"חריש הירוקה" בתלונה למשרד המשפטים. לטענתם, 13 עמותות חרדיות המאוגדות תחת השם "ועד הדיור החרדי המאוחד", בארגונו של הרב מאיר פורוש, תיאמו את הצעותיהם ולמעשה פעלו כ"קרטל".

 

"הגיעו אלינו כמה פניות מאנשי מקצוע בטענה שהתנהלות מינהל המגורים גובלת בפלילים ומן הראוי לבחון אותה", אמר חמי בר-אור, ממארגני "חריש ירוקה". לדבריו, "אכן גילינו שהתנהלות הגוף המתקרא 'ועד הדיור החרדי' היא התנהלות קרטלית, עם ניסיון מובהק לתיאום מכרזים אסור. מדובר במצג שווא של הקמת 13 עמותות נפרדות - שהן בעצם גוף אחד מתואם כדי להטות את תוצאות המכרז באופן לא חוקי".

 

"על כתפינו מוטלת האחריות על 650 משפחות שנתנו בנו את אמונן, ובכוונתינו ללכת עם העניין הזה עד הסוף. אנחנו ננקוט בכל האמצעים הנדרשים כדי למנוע הטיית מכרזים פסולה, ונדרוש מהוועדה לפסול את הצעת המכרז של 'ועד הדיור החרדי'. אם מינהל מקרקעי ישראל לא ינקוט בצעדים המתבקשים - נעתור מיידית לבג"ץ", הוסיף בר-אור.

 

יצוין כי עוד במהלך התנהלות המכרז, סיפרו מנהלי עמותות חרדיות ל-ynet על הנחיה של רבנים לתאם מחירים בין העמותות, באמצעות "ועדה מסדרת". זאת במטרה שלא להציע מחיר גבוה מדי, אלא לזכות במחיר מינימלי ולא לרכז הצעות במגרש אחד.

 

"מחלקים דירות לאברכים בחצי מחיר"

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון, שחר אילן, התייחס לנושא ואמר בשיחה עם ynet כי  "חריש הפכה לסמל של המצב בו משרד הבינוי והשיכון מחלק דירות לאברכים בחצי מחיר, בעוד שאר הציבור נאלץ להסתפק בשייריים של הנחות. אחד האמצעים לכך היה בין היתר התיאום בין עמותות חרדיות".

 

לטענת אילן, "עלות ההטבות לרוכשי הדירות בחריש היא כמיליארד שקל - כמו תקציב הישיבות כולו. הנזק שגורמת חלוקת המתנות הזו אדיר, משום שהיא מסייעת לאברכים להשאר בישיבה ולא לצאת לעבודה וכך מסכנת את עתיד המשק הישראלי".

 

במשרד המשפטים אישרו כי תלונת "חריש הירוקה" נבדקת ומסרו כי "התקבלה במשרד המשפטים פנייה בנושא התנהלות לא תקינה במכרזים לבנייה ביישוב חריש. הפנייה תטופל בהתאם".

 

במינהל מקרקעי ישראל ובמשרד השיכון גם אישרו שהדברים מתעכבים בשל הבירור במשרד המשפטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים