שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

הפריימריז בליכוד יחודשו הבוקר, 51.6% הצביעו

בתום יום של שיבושים ומבוכה, החליטה ועדת הבחירות של הליכוד לקיים יום הצבעה נוסף. גורמים בכירים בליכוד העריכו כי ההחלטה עשויה להחליש את הקבוצות המאורגנות ואת המועמדים שהתבססו על דילים. "שרים נלחצו ולחצו לביטול"

התקלה, המבוכה וההארכה: ועדת הבחירות המרכזית של הליכוד החליטה אמש פה אחד לקיים היום (ב') הצבעה בכ-50 מתוך 132 המוקדים בין השעות 11:00 ל-21:00. קלפיות שבהן לא נרשמו תקלות מחשוב, לא ייפתחו שנית. אתמול נרשמו 51.6 אחוזי הצבעה. ההחלטה מתבססת על חוות דעת משפטית, ולפיה ההחלטה לנעול בחצות (במקום ב-22:00) את הקלפיות לא תעמוד במבחן משפטי. גורמים בכירים בליכוד העריכו אמש, כי ההחלטה על יום בחירות נוסף נועדה להחליש את הקבוצות המאורגנות ואת המועמדים שהתבססו על דילים שייפגעו ככל שאחוזי ההצבעה יהיו גבוהים יותר.

 

 

בכיר בליכוד, שהתנגד לדחיית הפריימריז, רמז לקונספירציה. "שרים מסוימים נלחצו מהתוצאה של הבחירות ונלחמו כמו אריות כדי לבטל את הפריימריז", אמר. "הם הבינו שמעמדם בסכנה והעדיפו לבטל את הפריימריז באמצעות תחבולות וטריקים".

 

חוות הדעת של הוועדה מתייחסת לכך שאלפי בוחרים הגיעו לקלפיות ולא הצליחו לממש את זכותם להצביע בשל תקלות טכניות חמורות. רק בסביבות 17:00 אחר הצהריים חזרו המערכות המושבתות לעבוד באופן מדורג. מבדיקת מנהלת הליכוד עולה, כי עד השעה 15:00 בצהריים הצביעו כ-8 אחוזים מכ-123 אלף בעלי זכות ההצבעה. בערב (21:45) עמד הנתון דווקא על שיעור גבוה יחסית של כ-46 אחוזים ובחצות נעצר על קצת יותר מ-51 אחוזים.

 

היועץ המשפטי של הליכוד, עו"ד אבי הלוי, אמר כי "הוועדה החליטה פה אחד בהחלטה חסרת תקדים לקבל את גישת השופט יהושע גרוס לקיים יום הצבעה נוסף. החלטת הוועדה מבטאת את הגישה לפיה הזכות לבחור ולהיבחר של חברי התנועה היא זכות יסודית וחשובה, והארכת ההצבעה מגשימה זכות זו על הצד הטוב ביותר".

 

לפני הישיבה אמר הלוי כי "אלפי אנשים חזרו הביתה כי הם לא היו יכולים להצביע. ההחלטה למנוע מהם להצביע באמצעות הארכת הבחירות ביום נוסף לא הייתה עומדת בשום מבחן משפטי". הוא הוסיף כי מדובר ב"החלטה מאוזנת, נכונה וסבירה".

 

הנתונים בחמ"ל בגני התערוכה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הנתונים בחמ"ל בגני התערוכה(צילום: מוטי קמחי)

 

בערב בבנייני האומה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בערב בבנייני האומה(צילום: גיל יוחנן)

 

נאבקים על כל קול (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נאבקים על כל קול(צילום: מוטי קמחי)

בבוקר הם ישובו לנקות? (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בבוקר הם ישובו לנקות?(צילום: מוטי קמחי)

 

במנהלת הליכוד האשימו: "חברת המחשבים הרסה לנו את הבחירות. מהבוקר הם הבטיחו שהכול יעבוד, אבל בצהריים הכול קרס". צביקה רז, סמנכ"ל חברת "אמן יועצים" מקבוצת "אמנט" שהייתה אחראית על מחשוב הפריימריז בליכוד, אמר בשיחה עם "ידיעות אחרונות" כי בחברה חושדים כי מתקפת סייבר היא שגרמה לשיבושים הקשים.

 

עם זאת, גורם המקורב לפרשה הסביר כי מדובר בתקלת תקשורת בין עמדות ההצבעה לבין השרת המרכזי, ככל הנראה בגלל היערכות לא מתאימה של המערכות השונות שנעשתה לקראת הפריימריז. "חלק מהבדיקות נעשו ממש בדקה ה-90", טוען אותו גורם. ב"אמן יועצים", מנגד, טוענים כי החברה ביצעה בדיקות רבות ופיילוטים מוצלחים לפני הפריימריז.

 

"סקנדל, בושה"

12 שעות בדיוק לאחר שהגיעו להצביע בבנייני האומה, חזרו יו"ר הכנסת ראובן ריבלין ורעייתו לבנייני האומה על מנת לוודא שהצבעתם נקלטה. ריבלין קרא לחברי הליכוד להגיע למוקדי ההצבעה ולממש את זכותם הדמוקרטית חרף השעה המאוחרת.

 

הפעם פייגלין? (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הפעם פייגלין?(צילום: גיל יוחנן)

בקלפי בבית שאן (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
בקלפי בבית שאן(צילום: חגי אהרון)

 

משה פייגלין, האיש שעשוי להתברג הפעם במקום ריאלי - אחרי שבעבר נדחק על-ידי יו"ר הליכוד נתניהו לירכתי הרשימה - אמר ש"זה לא נעים, זה לא מוסיף לנו כבוד, אבל עברנו את המלחמה האחרונה ונעבור גם את מלחמת הבאגים".

 

"התקלות מביכות וחבל שאנשים לא יכלו להצביע. אני מקווה שוועדת הבחירות תמצא דרך לאפשר להם להצביע. חשוב שאנשים יצביעו, לא רק אלה המאורגנים, אלא גם כאלה שאין להם ארגון. צריך לאפשר הצבעה רחבה ככל הניתן. זה הכי טוב". הוא הוסיף כי הבוקר "לא היה מוצלח, עכשיו זה הרבה יותר טוב. אבל צריך לאפשר למי שרוצה להצביע - להצביע".

 

מרידור: לאפשר לכולם להצביע - לא רק למאורגנים

מי שנחשב כקורבן של "דילים" מאורגנים בתור סמן ליברלי בליכוד, השר דן מרידור, אמר ש"התקלות מביכות וחבל שאנשים לא יכלו להצביע. חשוב שאנשים יצביעו, לא רק אלה המאורגנים, אלא גם כאלה שאין להם ארגון. צריך לאפשר הצבעה רחבה ככל הניתן. זה הכי טוב".

 

גלעד ארדן בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
גלעד ארדן בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

 

עם פרסום הנתונים הגבוהים יחסית של אחוזי ההצבעה, השמיעו גורמים רבים בשטח התמרמרות על כך שמי שהעלו לטענתם את ההשתתפות הם בעיקר אנשי "הרשימות המאורגנות" שבאו להצביע באופן מסודר.

 

הגורמים הביעו חשש שקולם של תושבי הפריפריה לא נשמע בבחירות הללו:

 "יש בעיות קשות בבית שאן עם אחוזים נמוכים, נתונים מאוד נמוכים גם ביקנעם ובערים נוספות בפריפריה. לא ייתכן שאדם שאיש לא איגד אותו והגיע להצביע בצהריים, מצא מערכת בקריסה וכעת לא יקבל ארכה נורמלית".

 

אותם אישים טענו ש"אמנם אין לנו אגורה נוספת להוציא על עוד יום של פריימריז, אבל צריך לוודא עם ראשי הערים שלא יסירו את השילוט של המועמדים - ולסיים מחר עם הסיפור הזה. מה שקרה פה היום זה סקנדל שלא צפינו אותו בתסריטים הכי אפורים שלנו. זו בושה".


פורסם לראשונה 25/11/2012 21:23

 

בהכנת הידיעה השתתפה שחר חי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החמ"ל בגני התערוכה, הערב
צילום: מוטי קמחי
הפסטיבל יימשך גם מחר
צילום: גיל יוחנן
בערב התוצאות כבר זרמו
צילום: עופר עמרם
תעמולה בגני התערוכה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים