שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

יחימוביץ' 2011: ברק המיט אסון; 2012: הוא תרם

יו"ר מפלגת העבודה, שהגדירה את התפלגתו של ברק לסיעת העצמאות כמהלך מושחת, נשמעה מפויסת לאחר פרישתו: "מקווה שימשיך לתרום". נתניהו: מכבד את ההחלטה. נפתלי בנט: "אלה ימיה האחרונים של הפוליטיקה הישנה"

המערכת הפוליטית מגיבה לפרישתו של שר הביטחון, אהוד ברק, מהחיים הפוליטיים : יו"ר מפלגת העובדה, שלי יחימוביץ', שלאחר פרישת ברק מהעבודה אמרה כי הוא ביצע "מהלך מושחת ואופורטוניסטי", הביעה היום (ב') צער על פרישתו ואמרה כי היא מקווה שימשיך לתרום מיכולותיו למדינה בעת הצורך. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע כי הוא "מכבד את החלטתו של ברק, מודה לו על שיתוף הפעולה בממשלה, ומעריך מאוד את תרומתו ארוכת השנים לביטחון המדינה". יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, הוסיף: "אנחנו חוזים כעת בימיה האחרונים של הפוליטיקה הישנה".

 

 

אהוד ברק ושלי יחימוביץ' כששיתפו פעולה במפלגת העבודה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
אהוד ברק ושלי יחימוביץ' כששיתפו פעולה במפלגת העבודה(צילום: ירון ברנר)

 

יחימוביץ' אמרה כי "ברק, החייל המעוטר בעולם, ואחת הדמויות הביטחוניות המוערכות בזירה הבינלאומית, תרם לצה"ל ולביטחון המדינה יותר ממה שהציבור ידע אי פעם. את ניסיונו הרב הביא עמו למשרד הביטחון, שם נהג בשיקול דעת ובמקצועיות". יחימוביץ' איחלה לברק הצלחה בדרכו החדשה, ואמרה כי היא מקווה שימשיך לתרום מיכולותיו למדינת ישראל בעת הצורך.

 

גם שרת החוץ לשעבר, ציפי לבני, הביעה צער על פרישתו של שר הביטחון. "ברק תרם רבות למדינה כחייל, מפקד, שר וראש ממשלה ואזרחי ישראל חייבים לו רבות", אמרה לבני. "אני מקווה שברק עוד יתרום למימוש החזון הציוני המשותף לשנינו, של מדינה יהודית, דמוקרטית, בטוחה, החיה בשלום עם שכניה. למרות המחלוקות שהיו בינינו לעיתים, תמיד הערכתי את דאגתו האמיתית לעתיד ישראל ואני מאחלת לו מכל לבי הצלחה בפרק החדש בחייו".

 

אהוד ברק וציפי לבני. ארכיון (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
אהוד ברק וציפי לבני. ארכיון(צילום: גיל יוחנן )

 

במפלגתו של יאיר לפיד הסתפקו בהודעה לקונית: "מפלגת יש עתיד מודה לשר הביטחון אהוד ברק על שנים ארוכות בשירות המדינה, ביטחונה והגנתה".

 

השר גלעד ארדן (ליכוד) אמר כי "הדרך המדינית והאידיאולוגית של ברק הייתה מוטעית לחלוטין". ארדן, שדיבר בקלפי בפריימריז של הליכוד בגני התערוכה בתל-אביב, אמר: "אנו פועלים היום להעלות את אחוז ההצבעה כדי שתהיה מנהיגות שתנהיג את המדינה ולא מנהיגות כמו של ברק שטעתה לגמרי בקריאת המצב המדיני במזרח התיכון".

 

נפתלי בנט: רבים חבים לברק את חייהם

ארדן שיבח את פועלו של ברק למען ביטחון ישראל, אך הדגיש כי "לצערי בשנים האחרונות הוא עירב את החשיבה הפוליטית שלו בעניינים כלפי ההתיישבות ביהודה ושומרון". השר גדעון סער, שעמד לצדו, לא התייחס למהלכו האחרון של ברק והסתפק בקריאה לכל חברי הליכוד לצאת ולהצביע "ביום הזה, זה מה שחשוב לנו שחברי הליכוד יממשו את זכותם ויבחרו את הרשימה הטובה ביותר למען ניצחון הליכוד בבחירות".

 

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, אמר בתגובה כי "אהוד ברק אדם בעל זכויות רבות ותרומה אדירה למדינה, ורבים מאיתנו חבים לו את חייהם. אנחנו חוזים כעת בימיה האחרונים של הפוליטיקה הישנה, זאת שהביאה אותנו ואת חיילי המילואים ותושבי הדרום לתחושות קשות רק בשבוע האחרון".

 

יו"ר מרצ, ח"כ זהה גלאון, אמרה כי "ברק שיחק תפקיד דואלי במערכת הפוליטית. שיבחתי אותו כבלם מהלכים קיצוניים, אבל לפעמים הוא היה דווקא זה שהוביל אותם ודחף אליהם. יש משהו סימבולי בכך שברק, האיש שהמציא את ספין ה׳אין פרטנר׳, האיש שאכזב ולא חתם על הסכם עם הפלסטינים, שלא סיים את הכיבוש כפי שציפו ממנו, מתפטר דווקא בשבוע שבו הפרטנר מושיט לישראל יד לשלום ומבקש את הכרתה בו כמדינה. עכשיו ברק איננו. זו ההזדמנות שלנו לתקן את הנזק ההיסטורי שעשה ברק".

 

ברק הבהיר כי באופן מעשי יסיים את תפקידו כשר הביטחון עם הרכבתה של הממשלה הבאה בעוד שלושה חודשים. שר הביטחון סיפר כי התלבט כמה שבועות. "ההחלטה שלי לפרוש נובעת מכך שאני רוצה להקדיש יותר זמן למשפחתי", אמר. "אני מרגיש שמיציתי את העיסוק בפוליטיקה שלא הייתה עבורי מעולם מוּשא לתשוקה. יש הרבה דרכים לתרום למדינה, לא רק בפוליטיקה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד ברק בהודעה על הפרישה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים