שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

ברק יטוס מחר, "העצמאות" שוקלת את דרכה

לאחר שהודיע על פרישתו, הופיע שר הביטחון אהוד ברק עם ראש הממשלה בפני פורום מטכ"ל בטקס מינוי המזכיר הצבאי, וזכה לשבחים. מחר יטוס לנסיעת עבודה בארצות הברית. במפלגת "העצמאות" אובדי עצות. הם בוחנים את דרכם: "כל האפשרויות פתוחות. שמחון ינהל מגעים"

לאחר ההודעה על פרישתו מהחיים הפוליטיים, יטוס מחר (יום ג') שר הביטחון אהוד ברק לנסיעת עבודה בת חמישה ימים בארצות הברית, במהלכה ישתתף גם בכנס סבן. בעת היעדרו, ישמש השר להגנת העורף אבי דיכטר כשר הביטחון בפועל. לאחר שובו, ימשיך ברק בתפקידו עד לבחירות.

 

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

בצהריים נפגשו ברק וראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס מינוי המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, האלוף אייל זמיר, בפני פורום מטכ"ל. בטקס החמיא ראש הממשלה לשר הביטחון: "אני ושר הביטחון מכירים כבר הרבה שנים, מסרבלים ועד חליפות והרבה דגמ"ח, ואני יודע את התרומה הגדולה מאוד שלך, לצה"ל ולעם ישראל וגם את התרומה שלך לממשלה, בעוצמה ובמעשה. אלה דברים שהם חשובים מאוד לביטחונם של אזרחי ישראל ולביטחון המדינה, לא בלשון של הפרזה ולא בשום הגזמה, ולכן אני רוצה להגיד לך תודה".  

 

אהוד ברק ובנימין נתניהו בפני פורום מטכ"ל  (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
אהוד ברק ובנימין נתניהו בפני פורום מטכ"ל (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

 

בעקבות פרישתו של ברק נותרים ארבעת חברי סיעת העצמאות עם הרבה סימני שאלה בנוגע לעתידם הפוליטי, שהיה ממילא לוט בערפל בשל דשדוש המפלגה בסקרים. בצהריים פרסמו הודעה ובה נאמר שהיום נפגשו עם ברק. השר שלום שמחון יוביל את המגעים הפוליטיים בעקבות פרישת ברק ו"המפלגה בודקת היבטים שונים כאשר כל האפשרויות פתוחות", כך לפי הודעת העצמאות. 

 

לאחר הודעתו של ברק, נפגשו חברי הסיעה והעלו מספר אפשרויות. גורמים בסיעה אמרו שהאופציה העדיפה היא חבירה למפלגה אחרת. "אהוד ברק הוא הדמות המוכרת והבכירה במפלגה והוא לא הצליח להפוך אותה להיות רלוונטית", אמרו. ארבעת חברי הסיעה מביאים עמם יחידת מימון לא מבוטלת לכל מפלגה שאליה יבחרו לחבור.

 

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', שתקפה בעבר בחריפות את ברק, הביעה צער על פרישתו. "ברק, החייל המעוטר בעולם, ואחת הדמויות הביטחוניות המוערכות בזירה הבינלאומית, תרם לצה"ל ולביטחון המדינה יותר ממה שהציבור יידע אי פעם. את ניסיונו הרב הביא עמו למשרד הביטחון, שם נהג בשיקול דעת ובמקצועיות". יחימוביץ' איחלה לברק הצלחה בדרכו החדשה, ואמרה כי היא מקווה שימשיך לתרום מיכולותיו למדינת ישראל בעת הצורך.

 

לעומתה, כתב ח"כ דניאל בן סימון ממפלגת העבודה בעמוד הפייסבוק שלו: "אהוד ברק, איש מורכב ומוכשר שהצית את הדמיון של כולנו, כשהתייצב ב-1999 כדי להמשיך את מורשתו של יצחק רבין. לצערי, זה לא קרה.

לא נשכח לו את הפגיעה במחנה השלום, כשקבע - אין פרטנר בצד השני.

לא נשכח לו את תרומתו לפריצת האינתיפאדה השנייה.

לא נשכח לו את ברית הזוגיות עם הימין הקיצוני שאותה כפה על מפלגת העבודה.

לא נשכח לו את הניסיון שלו לפרק את מפלגת העבודה בינואר 2011.

לא נשכח לו את העריקה האופורטוניסטית שלו מתנועת העבודה.

יחד עם זאת, לא נשכח לו את תרומתו האדירה לביטחון המדינה".

 

גורם במפלגת העבודה אמר כי ברק "שוב דפק את החבר'ה שלו והפקיר אותם. בדקה ה-90 השאיר אותם לבד. הם נתנו בו אמון, היו נאמנים לו והתפלגו איתו ועכשיו בדקה האחרונה, רגע לפני הבחירות, הוא השאיר אותם לאסוף את השברים. אפשר להניח שחוץ משמחון שגם שמע על זה ברגע האחרון, כל היתר אולי אפילו לא ידעו. כזה הוא ברק. הנחת העבודה כרגע שהוא חותר להיות שר ביטחון בממשלת נתניהו. החלומות שלו לא נגמרו. מי שנותרו עכשיו להתמודד עם כל מה שנשאר מההרפתקה הפוליטית המוזרה שלו הם שמחון, וילף, נוקד ושנאן. מבחינה פוליטית הוא בקושי יצר מכה קלה בכנף. אין לזה שום משמעות מבחינת המערכת. הוא לא רלוונטי".

 

שר הביטחון סיפר מוקדם יותר שהתלבט כמה שבועות. "ההחלטה שלי לפרוש נובעת מכך שאני רוצה להקדיש יותר זמן למשפחתי", אמר. "אני מרגיש שמיציתי את העיסוק בפוליטיקה שלא הייתה עבורי מעולם מושא לתשוקה. יש הרבה דרכים לתרום למדינה, לא רק בפוליטיקה".

 

בהכנת הכתבה השתתף רועי מנדל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד ברק ונתניהו נפרדים
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
האם תתברג במפלגה אחרת? עינת וילף
צילום: אוהד צויגנברג
ינהל מגעים. שלום שמחון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים