שתף קטע נבחר

מינוי הדיינים הוקפא. בתי הדין: אנו בקריסה

בקרוב נשים בוועדה לבחירת דיינים? בג"ץ האריך את ההקפאה בהליך מינוי דיינים בחמישה חודשים, והאיץ בכנסת לקדם חקיקה לטובת ייצוג הולם לנשים בוועדה. בתי הדין הרבניים: "אנחנו על סף קריסה". מנכ"ל בתי הדין: מנו אשה ואפילו שתיים

בג"ץ הכריז היום (ב') על הארכת הקפאת מינויי הדיינים בבתי הדין הרבנים בחמישה חודשים. ההחלטה התקבלה בעקבות העתירה שהגיש ארגון "אמונה, תנועת האישה הדתית לאומית", לצד עתירתן של ארגוני נשים נוספים, בהם: "מרכז צדק לנשים", "שדולת הנשים", "קולך" ואחרים, הקובלים על היעדר נשים בוועדה לבחירת הדיינים.

 

>> כניסה מהירה לפייסבוק שלנו - כאן! <<

 

 

הדיון בבג"ץ התקיים בהמשך לצו ביניים על הקפאת המינויים שהוציאו שופטי בג"ץ לפני כשנה, ובתגובה להחלטת שר המשפטים, יעקב נאמן, שלא לכנס את הוועדה לבחירת דיינים כשאר הוועדות, בתקופת הבחירות.

 

שופטי בג"ץ ציינו בהחלטה כי ההקפאה תימשך עד שהמדינה תתקן את הליקויים, והאיצו בכנסת לקדם חקיקה לטובת ייצוג הולם לנשים בוועדה. השופט אמנון רובינשטיין אמר בדיון כי "רצוי שתביאו לידיעת חברי הכנסת, שיש עתירות תלויות ועומדות, והעתירות האלה מחכות, בין היתר, לחוות דעתם של חברי הכנסת".

 

גורמים בארגוני העותרים מסרו כי על אף היוזמות של הכנסת לקדם חקיקה שיווניות, הניסיונות הללו טורפדו, לא פעם, על ידי חברי כנסת מסיעת ש"ס, המגישים בקביעות ערעורים על הצעות החוק. כך לדברי הארגונים.

 

"בתי הדין הרבניים על סף קריסה"

אמש הכריזו בתי הדין הרבניים כי בשל מצוקת כוח האדם החריפה, הם נמצאים על סף קריסה, וכי מאז הוציא בג"ץ את צו הביניים לפני כשנה, לא חלה כל התקדמות במצב. על פי נתוני בתי הדין, מאז ההקפאה התארך זמן הטיפול בתיקים ל-102 יום, תפוקת פסקי הדין ירדה ב-13% ובחלק מבתי הדין צומצמו מספר ההרכבים הדנים בתיקים - בבית הדין בירושלים, למשל, ירדו מספר ההרכבים משישה לשלושה בלבד.

 

במכתב ששלח הראשון לציון, הרב שלמה עמאר, לדייני בתי הדין הוא כותב כי "זה זמן רב שאין מינויים לבתי הדין כלל, 42 חודש לא היו מינויים לבית הדין הגדול, ולאזורי אין מינויים זה 18 חודשים". לדברי הרב הראשי "הסבל של הציבור גדול ורב. אלה מחכים לפסק דינם, ואלה מצפים להשלים עניינם וסבלם, ומפני שההרכבים חסרים במקומות רבים, יש עינוי דין וסבל מיותר, וכולם שואלים ותמהים לאמור: עד מתי?"

 

"למנות אישה ואפילו שתיים"

מנכ"ל בתי הדין הרבניים, הרב שלמה דייכובסקי, אף הציע לקדם חקיקה שתאפשר לכל אחד מהגופים היושבים בוועדה לבחירת דיינים למנות "אישה, ואפילו שתי נשים", כדבריו.

בקריאה שפרסם אמש, אמר הרב דייכובסקי כי "בימים אלה עושים דייני בתי הדין עבודה כפולה ומכופלת, העלולה להעמיד אותם בפני מצב של קריסה. זאת לנוכח מחסור חמור בדיינים, לעומת כמות התיקים שרק הולכת וגואה.

 

"בראש ובראשונה נפגעים קהל לקוחותינו הממתינים במשך זמן רב לדיונים, ואינם נענים בהקדם. אנו זקוקים להפשרת ההקפאה ולמינוי דיינים בהקדם, ולאור המצב הנתון אני מציע לבצע חקיקה, שבאמצעותה אחד מכל שלושת הגופים ימנה אישה, ואפילו שתי נשים".

 

בתגובה לדברי הרב דייכובסקי, אמרה עורכת הדין אלונה טל מ"מרכז צדק לנשים": "שמחנו לשמוע את עמדת הרב לפיה ניתן למנות אף שש נשים בוועדה למינוי דיינים. אנו קוראים לנוגעים בדבר לקדם חקיקה ברוח זו, ולבצע את המינויים הבאים ברוח דברי הרב דייכובסקי, כך שבתקווה שעד שנחזור לבית המשפט לאחר הבחירות, תתייתר העתירה מעצמה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"עד מתי?" הרב עמאר
צילום: אלכס קולומויסקי
לקדם חקיקה שתאפשר למנות אישה ואפילו שתיים. הרב שלמה דייכובסקי, מנכ"ל בתי הדין הרבניים
צילום: משולם לוי
מומלצים