שתף קטע נבחר

רצח הנערה: "לחקור מדוע לא הועברה למקלט"

גורם ברשויות הרווחה בדרום אמר ל-ynet שמשפחתה של הנערה ביקשה להשיא אותה לגבר שאינה מעוניינת בו. על פי החשד, אחיה רצח אותה. בארגוני הסיוע מתחו ביקורת על משרד הרווחה: "הבדואיות לא מקבלות מענה"

נערה בדואית בת 15 נרצחה הבוקר (יום ב') בתל שבע שבנגב ואחיה בן ה-24 נעצר וטען כי עשה זאת על רקע מה שמכונה "חילול כבוד המשפחה". הנערה טופלה בידי גורמי הרווחה לאחר שברחה מהבית עם גבר זר. כאשר ביקשה לשוב לביתה, הרשויות לא מנעו זאת ממנה אף שהיה ניתן להעריך שהיא בסכנת חיים.

 

הסיפורים הכי חמים, לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

"אם היה חשש לחייה והיא לא הוצאה מהבית מדובר בעניין חמור ביותר. הסיפור הזה ייחקר", אמר ל-ynet גורם בכיר במחוז דרום של משרד הרווחה. לדברי הגורם, "בחברה הבדואית במיוחד ובנסיבות כאלו בפרט יש לערב פקידת סעד, להוציא צו באמצעות בית המשפט ולבדוק את הדברים מיליון פעם".

  

מוקדם יותר אמר ראש מועצת תל-שבע, מוסא אבו אסא, כי זו הייתה טעות להחזיר את הנערה למשפחתה. "היא רצתה לחזור הביתה אך היא הייתה בסכנה. שוחחתי עם העובדת הסוציאלית שטיפלה בה, גם הם אמרו לה לא לחזור כיוון שהיא בסכנה. הם הציעו לקחת אותה למקום מבטחים אך היא סירבה".

 

נאילה עואד ראשד, מנהלת פרויקטים בעמותת נשים נגד אלימות, שמטפלת בקורבנות אלימות בחברה הערבית, הוסיפה שמכיוון שמדובר בקטינה, "אם הרשויות היו מודעות למצבה והיה חשש לחייה, אין שיקול דעת של הילדה. היה צריך להוציאה מהבית בצו של בית משפט".

 

לדבריה, יש מספר שאלות בנוגע לטיפול בעניינה: "האם בנו תוכנית טיפולית לילדה, האם דיברו עם המשפחה ועקבו אחריה. בסופו של דבר הילדה נרצחה ושילמה את המחיר בחייה".

 

לדברי עו"ד אינסאף אבו-שרף, מנהלת מרכז לזכויות האישה הבדואית בעמותת איתך-מעכי, נערות בדואיות רבות מרגישות שהרשויות לא מגינות עליהן. "רבות מהן מרגישות מופקרות על ידי משרד הרווחה והמשטרה. הן לא מקבלות מענה בלשכות הרווחה, אין להן אמון בהן, היו מקרים רבים של אלימות שהגיעו ללשכות ולא עשו דבר". לטענתה, בחלק מהמקרים אנשי הרווחה מנסים לפתור את הבעיות בתוך המשפחה, במקום להוציא את הנערות מהתא המשפחתי, "במקרים חמורים יותר מנסים להשתיק אותן".

 

אבו-שרף ציינה כי כמה ארגוני נשים בחברה הבדואית מתכוונות לצאת למאבק ציבורי סביב הנושא הזה לקיים הפגנות ולדרוש שמשרד הרווחה יפעיל תוכנית עבודה מסודרת להגנה על הנשים הבדואיות.

 

בתגובה לביקורת על הטיפול בנערה סיפר הגורם שביום שישי האחרון הנערה התקשרה לגורמי הרווחה ואמרה שמשפחתה מבקשת להשיא אותה לאדם שהיא לא מוכנה להינשא לו. לטענת אותו גורם, בלשכת הרווחה ניסו להפנות אותה למקלט ולאחר שהיא סירבה לאפשרות הזו הוסכם כי אחד מאחיה ייקח עליה חסות וידאג לשלומה. "מדובר בצעד מקובל בפתרון בעיות מעין זו בחברה הבדואית. ברוב המקרים זה עובד ולכן לא היה חשש לחיי הנערה", הוסיף הגורם.

 

ממשרד הרווחה טרם נמסרה תגובה.

 

רצח הנערה לא היה הרצח היחיד היום. הערב נדקר גבר בן 51 במהלך קטטה ליד המועצה המקומית כפר נחף. הגבר פונה לבית החולים נהריה, ושם נקבע מותו. שוטרים שהגיעו למקום עצרו את קרוב משפחתו, בן 54, בחשד למעורבות בתגרה. הרקע לקטטה לא ברור.

 

בהכנת הידיעה השתתף חסן שעלאן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אף אחד לא מנע מהנערה לשוב הביתה (אילוסטרציה)
צילום: הרצל יוסף
מומלצים