שתף קטע נבחר

גרמניה: נאצי בן 91 נאשם שרצח לוחם הולנדי

התביעה בגרמניה עצרה את הנאצי הקשיש, שכבר ריצה בעבר 7 שנות מאסר בגין סיוע לרצח שני אחים יהודים מהולנד. הוא נאשם שיחד עם אדם נוסף ירה בלוחם הולנדי מאחור

גרמניה ממשיכה לבוא חשבון עם הפושעים הנאצים, גם בגיל מתקדם: נאצי גרמני בן 91 עומד כעת למשפט על רצח של לוחם הולנדי במלחמת העולם השנייה. הנאצי הקשיש נעצר וממתין למשפטו.

 

בשנות ה-80 של המאה הקודמת הוא הורשע בהרג שני יהודים, האחים לזר ומאיר סלוטרברג. הם התגלו במחבוא בגרוניגן שבצפון הולנד מספר ימים לפני שבעלות הברית שחררו את האזור. הוא נידון לשבע שנות מאסר בגין סיוע לרצח ולאחר שחרורו השתכן בעיירה ליד דורטמונד.

 

התובע בדורטמונד מסר כי האיש, סירט ברוינס, אזרח הולנד במקור, נאשם שרצח את אלדרט קלאס דיג'קמה בספטמבר 1944 בעיר אפינגדם, סמוך לגבול הגרמני בצפון הולנד.

 

ברוינס ושותפו, אוגוסט ניוהאוזר שמת בינתיים, נאשמים שהסיעו את הלוחם ההולנדי למקום מבודד זמן קצר לאחר שנתפס ואז עצרו ואמרו לו "לך להשתין". כשהוא התרחק אחד מהם ירה לפחות ארבע יריות לעברו, שתיים מהן פגעו בראשו מאחור.

 

"אנחנו לא יודעים בדיוק מי ירה את היריות אך אין לכך חשיבות מבחינת אשמה פלילית", אמר התובע הגרמני אנדראס ברנדל. "אם שניהם היו שם במטרה להרוג אותו, זה לא משנה מי לחץ על ההדק".

הוא הוסיף כי לאחר המקרה השניים דיווחו שהאסיר ההולנדי נורה בעת שניסה לברוח.

 

ברוינס נשפט בהיעדרו בהולנד ב-1949, ולאחר מכן נידון למאסר עולם, אולם הניסיונות להסגירו נכשלו בשל העובדה שהשיג אזרחות גרמנית. הדבר התאפשר בעקבות המדיניות של אדולף היטלר להעניק אזרחות לזרים ששירתו בצבא גרמניה הנאצית.

 

לדברי התובע, הנאשם נולד ב-1921 בהולנד באזור שסמוך לגבול הגרמני. ב-1941 התנדב ברוינס לוופן אס-אס אחרי שהנאצים השתלטו על מדינתו. הוא לחם בחזית המזרחית מול רוסיה עד 1943, ואז לקה במחלה והפסיק להילחם. הוא הושב להולנד, שירת תחילה בסוכנות המודיעין הפנימי של הנאצים ואז במשטרת הביטחון ביחידה שמחפשת פרטיזנים ויהודים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סירט ברוינס. נאשם ברצח
צילום: AP
מומלצים