שתף קטע נבחר

אושרו הפיצויים לנפגעי עמוד ענן

הפיצויים יינתנו על תשלומי שכר לעובדים שלא הגיעו לעבודה עקב השבתת הלימודים ביישובים שבטווח 40 ק"מ מגבול הרצועה, או כתוצאה מהשבתת העסקים ביישובים שבטווח 7 ק"מ מגבול הרצועה

ועדת הכספים אישרה היום (ג') את התקנות שהציע האוצר לפיצוי נפגעי מבצע "עמוד ענן" על נזקים עקיפים לעסקים בטווח של 40 ק"מ מגבול רצועת עזה שנגרמו להם בתקופת מבצע "עמוד ענן". התקנות דומות לאלה שיצאו אחרי מבצע עופרת יצוקה. הן חלות על התקופה שהחלה בראשית המבצע ב-14.11 עד ה-23.11 הכוללת יומיים לאחר הפסקת האש.

 

  • מי תפס טרמפ על עזה?

 

על הפיצויים הוחלט עקב הכרזת המצב המיוחד בעורף לפי הוראות פיקוד העורף. הפיצויים יינתנו על תשלומי שכר לעובדים שלא הגיעו לעבודה עקב השבתת הלימודים ביישובים שבטווח 40 ק"מ מגבול הרצועה, או כתוצאה מהשבתת העסקים ביישובים שבטווח 7 ק"מ מגבול הרצועה.

 

חישוב הפיצויים על היעדרות עובדים יהיה לפי עלויות השכר ששולם לעובדים אשר לא הגיעו לעבודה בגלל הצורך להשגיח על ילדיהם שנשארו בבית. הפיצויים לעסקים יחושבו לפי אחד מ-3 מסלולים לפי בחירת בעל העסק הניזוק: לפי עלויות השכר לעובדים בעסק; או לפי ההפרש בין מחזור העסקים בשל המצב הביטחוני לעומת המחזור הרגיל; או על בסיס ההוצאות השוטפות של העסק שאינן תלויות במחזור העסקים הנמוך.

 

לפיצויים לעסקים נקבעה תקרה של 1 מיליון שקל לעומת 3 מיליון לאחר מבצע עופרת יצוקה שנמשך זמן רב יותר. אישור הוועדה ניתן לרוב סעיפי התקנות שהתקבלו ללא מחלוקת. על הנקודות שנותרו במחלוקת עם רשות המסים ביקש היו"ר ח"כ משה גפני (יהדות התורה) דיון חוזר אם תוך שבוע לא תושג לגביהם הסכמה עם הרשות. הדיון, אם יידרש יתקיים ביום ג' הבא, ואם המחלוקת לא נפתרה תתקיים הצבעה חוזרת עליה.

 

המחלוקת העיקרית עם הצעת גפני שנועדה לזרז את הטיפול בתביעות הפיצויים, נפתרה בחלקה לאחר הישיבה. רשות המסים קבלה את הצעתו לפיה אם הניזוק לא קיבל תשובה תוך 45 יום, תשולם לו מקדמה בגובה מחצית סכום תביעתו. אם התשובה לא ניתנה תוך 90 יום, ישלמו לו 90% מתביעתו לעומת דרישת גפני שהתובע יקבל את מלוא תביעתו.

מחלוקת אחרת שטרם נפתרה היא על התנאי שמעמידה הרשות המחייב את תובעי הפיצויים להוכיח פעילות שוטפת בכל אחד מחודשי השנה שקדמה למבצע. נקודות אחרות בעלות אופי חשבונאי נותרו לדיון נוסף.

 

ירוק או אדום

לפי התקנות ניתן יהיה להסדיר את הפיצויים לתובעים במסלול ירוק או אדום. במסלול הירוק יחושבו הפיצויים לפי האומדנים של רשות המסים אבל הוא יחול על כל השטח שבטווח 40 הק"מ. בעלי העסקים שבטווח 7 ק"מ מגבול רצועת עזה יוכלו לבקש את החישוב במסלול האדום לפי תביעה פרטנית של כל בעל עסק. בנקודה זו העירו בוועדה כי במסלול זה עלולה להיווצר התמקחות ממושכת רבת שנים (על סמך הניסיון של מלחמת לבנון השנייה).

 

על החשש מסחבת במתן הפיצויים עמד ראש עיריית באר-שבע רוביק דנילוביץ, עקב התחושה הציבורית שהאוצר לא מאמין לאנשים. "אחרי מבצע עופרת יצוקה הוציאו את הנשמה לתובעי הפיצויים. האנשים שנשארו בבית בגלל הטילים לא באים לעבוד על המערכת. עם כל היעילות שבעבודת אנשי מס רכוש שבאו לשטח מיד, ביום שאחרי הם צריכים לפעול מהר, ביעילות ובצורה מכובדת, בלוחות זמנים קצרים".

 

דנילוביץ ביקש להאריך את תקופת הפיצויים לבעלי עסקים קטנים ובינוניים בשבוע נוסף שהיה דרוש להם להתאוששות. הוא גם דרש לקבוע מנגנון לפיצוי עסקים שנפגעו מחוץ למבצע בטפטוף מזדמן של טילים שגורמים להשבתת בתי קפה ואירועים באותו יום. "גלו רוחב לב ותנו ביטחון כלכלי לאנשים", אמר. גזבר עיריית באר-שבע הציע לשלם מקדמות.

 

היו"ר גפני קרא בנקודה זו, "אל תסחבו את האנשים האלה"! והעלה את הצעתו לגבי תביעות שלא נענו בין 45-90 יום. מנכ"ל האוצר דורון כהן סרב להתחייב לקבל את הצעתו, ורק אמר, "מהירות ופשטות זו ההנחיה שלנו. נעמוד בלוח הזמנים, והתהליך יהיה מהיר ויעיל, רק תנו את הקרדיט לרשות המסים".

 

דוברי הענפים במשק שנפגעו העלו הצעות שונות לא התקבלו. נציגי תעשיית התיירות ובתי המלון טענו כי הפגיעה בהם ממושכת שיותר. ההאטה בתנועת התיירים תימשך לפחות עד סוף פברואר, ותורגש לא רק בדרום אלא בכל הארץ. בעלי אולמות האירועים טענו כי "כל אזעקת טילים מבטלת אירועים ובימים שאחרי לא יבואו הזמנות". איגוד לשכות המסחר דרש "אשראי של מסים למספר חודשים". לשכת עורכי הדין ביקשה לדחות את אישור התקנות ב-48 שעות כדי להציע תיקונים. הבקשה נדחתה.

 

הארכה לתקנות להטבות מס לעוטף עזה

קודם לכן האריכה הוועדה בשנתיים, עד סוף 2014, את תוקף התקנות שמעניקות הטבת מס לתושבי שדרות ויישובי עוטף עזה. מדובר בהנחה של 20% על הכנסה שנתית עד תקרה של 233 אלף שקל. תוקף התקנות הקיימות היה אמור לפוג בסוף החודש הבא. האישור ניתן לתקנות משופצות במקום אלה שהוגשו לאישורה ערב מבצע "עמוד ענן", לפיהן ההארכה תהיה למשך שנה.

 

האוצר הסתמך אז על הנחיית היועץ המשפטי לממשלה לפיה בשנת בחירות יש "להתאפק" במתן הטבות. הוועדה דחתה פה אחד ובכעס רב את עמדת האוצר, ועמדה על אישורן לפי התקופה המכסימלית של שנתיים. היישובים כבר היו תחת אש חד צדדית. היו"ר גפני אמר כי אין כאן מקום לשיקולי בחירות ומתן הטבות המס היא התרומה היחידה של הוועדה לחיזוק התושבים.

 

התקנות הוחזרו לאוצר לתיקון. אבל רק בעיצומו של המבצע, תחת אש הטילים והפגזים בכל מרחבי הדרום ורצועת עזה, נסוג שר האוצר יובל שטייניץ מעמדת משרדו. הוא עמד להופיע בעיריית שדרות, ובלחץ חבר הוועדה ח"כ שי חרמש (קדימה) תושב האזור, הוא הודיע בעירייה על היענותו לדרישת הוועדה להאריך את תוקף התקנות למשך שנתיים. התקנות החדשות אושרו פה אחד.

 

יוקדם תשלום "מענק הכנסה"

מתוך כוונה להקל על תושבי הדרום ככל האפשר עם חזרתם לשגרה, ביקש שר האוצר, יובל שטייניץ ממנהל רשות המסים, דורון ארבלי, להקדים את התשלום השלישי של "מענק הכנסה" בחודש וחצי לזכאים תושבי הדרום.

  

לפיכך, ב-30 בנובמבר ישולם "מענק הכנסה", הניתן במסגרת חוק "מס הכנסה שלילי", לכ-31 אלף זכאים, בסך כולל של 41 מיליון שקל. נציין כי המועד הקבוע בחוק לתשלום הנוכחי הינו 15 בינואר.

 

 

בנוסף, האריך מנהל רשות המסים את מועד הגשת הבקשות ל"מענק הכנסה" בשבועיים נוספים לכל תושבי הארץ עד ליום ה-16 בדצמבר.

 

ההחלטה על הקדמת תשלום "מענק הכנסה" לתושבי הדרום מצטרפת לצעדים נוספים שננקטו ע"י משרד האוצר ורשות המסים במהלך מבצע "עמוד ענן" במטרה להקל על תושבי הדרום ועל חיילי המילואים, בכלל זה, מתן ארכה נוספת לתושבי הדרום לתשלומי המסים התקופתיים שלהם עד ל-27 בנובמבר 2012, דחיית המועד להגשת דוחות שנתיים במס הכנסה ל- 31 בדצמבר 2012 לכלל הנישומים והמייצגים בכל הארץ והתחשבות בעוסקים/נישומים שגויסו או שמיצגיהם גויסו בצו 8 בכל הנוגע לטיפול בבקשות לביטול קנסות, הפרשי הצמדה וריבית. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בניין ש נפגע ב ראשון לציון מ טיל מבצע עמוד ענן יום אחרי הפסקת אש
צילום: מוטי קמחי
מומלצים