שתף קטע נבחר

בכפוף לשימוע: ניסו שחם יואשם במעשים מגונים

בתום חקירת מח"ש, מפקד מחוז ירושלים לשעבר התבשר שהוא צפוי לעמוד בפני אישום במעשים מגונים ובהטרדה מינית, וכן במרמה והפרת אמונים, בפרשה שבה מעורבות תשע שוטרות. פרקליטותיו: נשכנע שלא היו עבירות פליליות

המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה היום (ד') לבאי כוחו של ניצב ניסו שחם כי בתום החקירה, בכפוף לשמיעת טיעוניהם בשימוע שייערך בפני מנהל המחלקה, נשקלת אפשרות להגיש נגדו כתב אישום בחשד לביצוע עבירות של מרמה והפרת אמונים, מעשים מגונים והטרדה מינית, בפרשה שבה מעורבות תשע שוטרות. המעשים, לכאורה, התבצעו מתחילת העשור הקודם, בעת שכיהן בשורה של תפקידים.

 

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

בחירות 2013 - כל הכתבות בעמוד המיוחד

 

בהודעה שפרסמה המחלקה לחקירות שוטרים נכתב כי "לפי ממצאי החקירה, חשוד ניצב שחם בכך שבמהלך שירותו כקצין בכיר במשטרת ישראל בתפקידים פיקודיים בכירים, עשה שימוש במעמדו כדי לפרוש חסות על שוטרות צעירות, רובן בדרגות נמוכות, בתפקידים זוטרים ובפער גילאים משמעותי ממנו, שהיו כפופות אליו, וניהל עמן קשרים מיניים, בהסכמתן, אך בניגוד לחובות ולכללים החלים עליו כקצין משטרה בכיר וכמפקד".

 

שחם מחוץ לביתו, לאחר פרסום הפרשה. "אין ראיות לניצול יחסי מרות" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שחם מחוץ לביתו, לאחר פרסום הפרשה. "אין ראיות לניצול יחסי מרות"(צילום: גיל יוחנן)

 

עוד נכתב כי "על פי החשד, למרות קשריו המיניים עם השוטרות הזוטרות בהווה או בעבר, לא נמנע ניצב שחם מלדון בעניינן בהזדמנויות שונות, בתוקף תפקידו, ולקבל החלטות בבקשות שונות שהגישו, מי לאיוש תפקיד שבו חפצה, מי ליציאה ללימודים, מי לשינוי מקום השירות וכיוצא בזה, כשהחלטותיו מנוגדות לעתים לעמדת מפקדיהן הישירים של השוטרות, שאף הם היו כפופים לו; על פי החשד, ניצב שחם פעל לכאורה באותם מקרים כשהוא במצב של ניגוד עניינים, מבלי לדווח לממונים עליו על נגיעתו האישית בדבר, באופן שיש בו כדי לפגוע באמון השוטרים במפקדיהם, בתדמיתה של משטרת ישראל ובאמון הציבור בה".

 

לפי ההודעה, "לא נמצאו ראיות מספיקות לכך שהסכמתן של השוטרות לקשר המיני הושגה עקב ניצול יחסי מרות, אך לנוכח הצטברות המעשים, מעמדו הרם של הקצין ומעורבותו המקצועית בענייני השוטרות, תוך ניגוד עניינים לכאורה, התגבש חשד לביצוע עבירות פליליות של מרמה והפרת אמונים בגזרה זו של הפרשה".

 

ניצב שחם במדים. "פעל מתוך ניגוד אינטרסים" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ניצב שחם במדים. "פעל מתוך ניגוד אינטרסים"(צילום: גיל יוחנן)

 

"כמו כן", נכתב עוד, "העלו ממצאי החקירה בחלק נוסף של הפרשה חשד כי בארבע שוטרות זוטרות, הכפופות אליו במישרין או בעקיפין, ביצע ניצב שחם מעשים מגונים או כאלה העולים כדי הטרדה מינית, בין בהסכמתן הנחזית של השוטרות תוך ניצול יחסי מרות, ובין שלא בהסכמתן ובניגוד לרצונן".

 

בהודעה צוין כי "ניצב שחם, שהחליט עם תחילת החקירה לצאת לחופשה, ובהמשך פרש מתפקידו כמפקד מחוז ירושלים, שיתף פעולה בחקירתו והשיב על עיקר שאלות החוקרים. החקירה נוהלה באופן דיסקרטי תחת צו איסור פרסום, האוסר פרסום כל פרט שיש בו כדי לחשוף את פרטי השוטרות, לרבות אותיות שמן, תפקידן ומקום שירותן - צו העומד בתוקפו".

 

בסביבתו של ניצב שחם אמרו בתגובה כי "החשדות קיבלו פוקוס שונה מחשד לעבירות מין וניצול יחסי מרות לאישומים במרמה והפרת אמונים". פרקליטותיו של שחם, עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב סבאג, אמרו: "אנחנו סבורות כי לא נעברו על ידי ניצב שחם עבירות פליליות וננסה לשכנע בכך את מח"ש בהליך השימוע. אנחנו מאמינות שבמסגרת הליך זה ייבדקו הדברים לעומקם ותיבחן עצם השאלה אם להגיש כתב אישום בפרשה. מח"ש עצמה הודיעה שטרם גובשה עמדה סופית וההחלטה תיפול רק לאחר שיישמעו הטיעונים שלנו".

 

גורמים בכירים במשטרה אמרו כי ההחלטה של המחלקה לחקירות שוטרים מהווה למעשה את סוף דרכו של ניצב שחם במשטרה וכי "אין סיכוי ששחם יחזור לשירות בארגון".

 

אותם גורמים הוסיפו כי "גם אם בסופו של השימוע לא יוגש כתב אישום פלילי וההליך יסתיים בדין משמעתי, ניצב שחם לא יחזור לשירות, שכן מקצינים במעמדו מצופה להיות נקיים מכל רבב".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניצב ניסו שחם. ארכיון
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים