שתף קטע נבחר

השתול חושף: כל הקומבינות בדרך למושב בכנסת

כשהוא מלווה באנשי מטה פיקטיביים, חמוש במצע בחירות ובאידיאולוגיה, נפגש "מועמד" בדוי עם קבלני קולות בליכוד ובעבודה. אך לאיש כמעט אין עניין במועמד או באידיאולוגיה אלא בדילים, חילופי קולות ועסקאות כספיות. התחקיר המלא: מחר במוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות"

דילים פוליטיים, רשימות מומלצים, מתפקדים פיקטיביים. את המושגים האלה שמענו כולנו, אבל  איך זה עובד באמת? במסגרת תחקיר שיתפרסם מחר (יום ו') במוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות", יצרו כתבי מחלקת התחקירים של העיתון מועמד פיקטיבי בשם דני סומך ו"הריצו" אותו לפריימריז. המטרה: לתעד מבפנים את השיטה במסגרתה נבחרים רבים מבין חברי הכנסת הבאה. 

 

בחירות 2013 - כל הדיווחים בחדשות ynet

 

כשהוא מלווה בצוות של אנשי מטה פיקטיביים, חמוש במצע בחירות ובאידיאולוגיה, יצא "המועמד" לסדרה ארוכה של פגישות ברחבי ישראל עם קבלני קולות ואנשי שטח בליכוד ובעבודה. מהר מאוד התברר כי לאיש כמעט אין עניין במועמד או באידיאולוגיה שהציג. את המוקד תפסו דילים, חילופי קולות ועסקאות כספיות.

"זה רק מסחר בסוסים", הבהיר חבר מרכז ליכוד ותיק, שמייצג אלפי מתפקדים תוך כדי סגירת דיל. "דבר תכל'ס, אנחנו עכשיו במסחר סוסים. האידיאולוגיה שלו לא מעניינת אותי. דבר איתי מספרית. מה אתה רוצה? אני לא עושה דילים של מאה-מאתיים".

 

עם יו"ר סניף ליכוד באחת הערים נרקם הסדר, לפיו יפתח דלתות ויסגור דילים ל"מועמד" שלנו מול פעילי שטח שהוא מכיר היטב תמורת תשלום. "יושבים חצי שעה, לא צריך יותר. אני אומר לו (נוקב בשם של איש שטח), 'תביא לו 200 קול', הוא יביא לו". "אני אקבע לו מקסימום פגישות", הוא הבטיח, "לא משנה כמה אנחנו סוגרים - עד יום הבחירות כל הכסף אצלי".

 

אורי פרג': "יש לי 12 שמות שאני הולך למכור"
 

בתחקיר חושפים העיתונאים יאנה פבזנר-בשן, שחר גינוסר וגיא ליברמן כיצד בהמשך ביקש המועמד הפיקטיבי לשתף פעולה עם אורי פרג', שהביס את הכלכלן שלמה מעוז במחוז דן וזכה במקום ריאלי ברשימה לכנסת. "איך אפשר להיכנס לרשימת המומלצים של המתפקדים שלך", שאל "המועמד" שלנו. פרג', שכנראה יהיה ח"כ ב-22 בינואר, השיב: "יש 12 שמות שאני הולך למכור. כל שם שייכנס לרשימה אצלי, צריך להביא לי מסים בתוך החוג שלי, במחוז שלי".

 

"מה שחשוב זה הפתק. לא מה שהוא אומר, לא מה שהוא חושב. זה לא עובד ככה. פעם היה אידיאולוגיה. אין יותר אידיאולוגיה. היום זה כיסאולוגיה", הטיח במועמד שלנו את האמת המרה פעיל הליכוד איציק עובדיה, יו"ר דירקטוריון חברת "חוצה ישראל" וסגן ראש עיריית פתח תקווה, כשביקשנו לשתף איתו פעולה.

 

גם במפלגת העבודה הרצנו "מועמד". מרבי פיצ'חדזה, מפעילי המפלגה הוותיקים, הבטיח לנו מקום בחמישיה הראשונה באשדוד. "אני גם אמצא לכם מישהו במשולש, שם גם המתים מצביעים", אמר, "לא רק בברית המועצות מזייפים בחירות, גם בארץ".

 

"אני לא קבלן קולות"

אורי פרג' מסר בתגובה כי: "אני בא מבית היוצר של 'יתנו יקבלו, לא יתנו לא יקבלו'. זה לא נקרא קבלן קולות, זה דבר טבעי. יש לי 1,500 מתפקדים שתומכים בי בפתח תקווה, וכדי שאחזק את עצמי בערים אחרות אני לא אתן למישהו קולות אם הוא לא ייתן לי עזרה".

 

איציק עובדיה בתגובה: "אני לא יכול לעשות מסחר בעם ישראל. אנחנו לא עובדים בדרך הזאת. אנשים מנסים סתם לייצר אווירה כאילו שזה מסחרי, אבל זו אידיאולוגיה". מאוחר יותר הוסיף כי עסק ב"פעילות פוליטית לגיטימית אשר מהווה חלק מכללי המשחק הדמוקרטי".

 

מרבי פיצ'חדזה בתגובה: "אמרתי שאעזור למועמד עם החברים שלי באשדוד, אבל מקום בחמישיה ראשונה אני לא יכול להבטיח. זה לא סוד שבעבר היו אי סדרים במשולש, אבל לא פניתי בעניין ולא פנו אליי. אני לא קבלן קולות".

התחקיר המלא - מחר במוסף "7 ימים" ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מסחר בסוסים". רשימות חיסול בליכוד
פריימריז בעבודה. "המתים מצביעים"
צילום: עידו ארז
הכתובת לתחקירים
מומלצים